build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стадион под Тумбе Кафе - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Patriot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 10-Mar-2017 at 22:04
Oд ФБ...
Back to Top
Patriot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 09-May-2017 at 14:16
Од ФБ,последниот апдејт од соблекувалните им е од 12 Април...---


Back to Top
Patriot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 05-Sep-2017 at 19:48
Наводно „привремени“

Стадионот под Тумбе кафе ќе добие монтажни трибини од ФФМ
http://tvorbis.com.mk/?p=241

https://www.youtube.com/watch?v=N57Ub0SQzGw
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 06-Jan-2018 at 18:55

6.01.2017

„ТУМБЕ КАФЕ“ ЌЕ БЛЕСКА

*Деновиве на стадионот во Битола ќе почне изградба на двете монтажни трибини зад головите, нешто налик на „Младост“ во Струмица. Проект вреден 500.000 евра кој преку ФФМ е донација на УЕФА

Убава вест за сите фудбалски вљубеници во Битола, во градот на конзулите. Имено прашање на денови е кога ќе стартува изградбата на двете монтажни трибини треба да никнат зад головите на стадионот под „Тумбе Кафе“ во Битола. Со ова и конечно и дефинитивно се заокружува проектот наречен „Нов стадион во Битола“. Проект кој со  децении се чекаше од страна на сите во Битола, но и на сите искрени љубители на фудбалот во Македонија.

НАЛИК НА СТРУМИЧКИОТ „МЛАДОСТ“

Ова не е ништо ново, барем од аспект на ваков вид на трибини. Имено ова треба да биде нешто налик на она што беше изградено во Струмица, на стадионот „Младост“. И токму затоа овој стадион доби висока оценка и затоа на него се играат натпревари од европски карактер. Да потсетиме дека таму се играа натпревари од квалификациите во Лигата на Шампионите и Лигата на Европа, а таму играше и ќе игра и нашата најдобра фудбалска репрезентација. Е сега откако се виде дека тој проект е успешен, се применува и во Битола. Никнуваат нови монтажни трибини и со ова, како што веќе напоменавме, заокружува проектот на ново под „Тумбе Кафе“.

ФФМ И УЕФА СО ПРОЕКТ ВРЕДЕН 500.000 ЕВРА

Деновиве почнува со изградба и би требало да биде се готово оваа пролет. Е сега кога ќе се пуштат во употреба останува да се види, секако дека битолчани со нетрпение ги очекуваат новите трибини. И треба да се каже дека целиот овој проект е со вредност од 500.000 евра и е донација на УЕФА, тоа е дел од програмата на Европската куќа на фудбалот, секако дека тука главен збор има и Фудбалската Федерација на Македонија. Поточно ова е проект на нашата Федерација која одлучи да се вклучи во реновирањето или изградбата на стадионот во Битола.

РЕФЛЕКТОРИТЕ ВЕЌЕ СЕ ПОСТАВЕНИ

Се ова треба да биде во насока конечно Битола да добие еден модерен, убав стадион од највисок ранг. Стадион кој би требало да има капацитет од некаде 12.000 гледачи, сосема доволно за потребите на љубителите на фудбалот во Битола но и на Фудбалскиот клуб Пелистер. Инаку познато е дека пред извесно време, пред неколку месеци поставени беа и рефлекторите на стадионот, па така кога ќе се создадат барем и минимални услови за одигрување на натпревари, истите ќе можат да се играат и во вечерни термини, под светлоста на рефлекторите. Нема што, кога се ќе биде готово, новиот и модерен стадион под „Тумбе Кафе“ нема да биде само во ново руво, туку овој стадион и во вистинска смисла на зборот ќе блеска. Секако на задоволство на сите нас но најмногу на задоволство на битолчани.

Монтажни ??????? нели треба да се гради нови трибини ?BashSuicide , зашто мислам дека монтажниве трибини ќе станат актуелни во наредниот период, исто како што се применуваат катастрофа фасади на објекти ?
http://sport.com.mk/default.asp?ItemID=555D814C43F3E14CA9EE80BFC2E974B2
Back to Top
Patriot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 28-Jan-2018 at 22:38
Oд ФБ...

Се е исто само двојче го нема!
#СакамеСтадион во #БитолаBack to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 189
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 27-Sep-2019 at 14:06Edited by JOE - 27-Sep-2019 at 15:28
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 27-Sep-2019 at 17:52
Опааа, има ли рендер како ќе изгледаат трибините?
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 27-Sep-2019 at 20:24
Како фудбалски фан и како фан на Пелистер иако не сум Битолчанец - додека сите ги градат стадионите да имаат трибини што поблиску до теренот, ние во 2019 градиме трибини на 20 метри од теренот. Ептен ми е мило што се гради стадионов каков-таков, Битола заслужува вакво нешто и дај боже да се најдат силни спонзори за Пелистер, ама на ништо нема да личи, а публиката губи најмногу.

Во Скопје беше истиов случај при големата реконструкција кога ја оставија атлетската патека, па после и ја реновираа и што бидна? Ниту атлетски митинзи имаме, ниту атлетика, само публиката гледа од 70 метри ако си седнат најгоре. Не сум против атлетика, но оваа пракса е од 50-60ти години на минатиот век. Денешно време постојат стадиони специјално за атлетика. Така добива и фудбалот и атлетиката.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 27-Sep-2019 at 20:43
Originally posted by Џоле

Опааа, има ли рендер како ќе изгледаат трибините?Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 189
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 25-Oct-2019 at 09:55

Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 189
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 28-Oct-2019 at 13:58


Edited by Џоле - 28-Oct-2019 at 19:05
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 189
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 29-Jan-2020 at 13:27


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.