build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мапери за Here Maps

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Мапери за Here Maps
    Posted: 10-Apr-2014 at 15:57
Здраво на сите

Веќе видов дека има тема што е посветена за сите оние кои работат на Google Maps со цел изработка на добра мапа за навигација низ Македонија.Јас како и повеќето тука имам доста работи цртано на Google Maps и до сега во глобала тоа што е направено има добра мапа и најголемиот дел од работите се означени. Пред извесен период забележав дека мапата за Македонија на Here Maps од Nokia е речиси 0. Лошо изработена и деталите присутни на истата се многу мали. Мнозинството од сервисите на интернет ги користат мапите од Гугл и се сметаат за најрелевантни меѓутоа од друга страна Facebook и други сервиси се поврзани со Бинг мапите односно Here Maps од скоро. Исто така Here Maps главен адут е нивната офлајн навигација која функционира на Windows Phone платформата. Решен да сменам нешто се регистрирав на нивната страница за Map Maker меѓутоа видов дека Македонија офицјално не е овозможена за едитување. Набрзо после неколку седмици ме контактираа дирекно од центаралата на Here од Софија и ми рекоа дека доколку сум заинтересиран да работам за Македонија ќе ми доделат соодветни пермисии за истото. Така станав еден од неколкуте мапери за Македонија. Сакав да прашам дали постои реален интерес за некој кој би сакал да се вклучи во истото затоа што сметам дека и овие мапи имаат потенцјал. Веќе се направени напори и мапата започнува да личи на нешто но има потреба од повеќе луѓе. Затоа доколку некој би сакал да проба и со овие мапи да додава по нешто би било добредојдено. Се што треба да направите е да се регистрирате на www.here.com како мапирач.Јас го имам контактот со човекот кој ме контактираше мене па можеби може да ја забрзаме работата да ви ги одобрат акаунтите за да можете да работите за Македонија. Како поклон добив маица,пенкала,тефтери и слично ако тоа нешто значи.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Apr-2014 at 17:53
Што е проблемот со Here мапите? Maкедонските градови изгледаат као да се во пустина или прекриени со вулканска пепел. Кај Bing не е така.
Инаку покрај Google map имаш и wikimapia.org, a за Македонија имаш и
http://gis.katastar.gov.mk/arec кајшто имаш информација буквално за секоја нива, а имаш и неколку топографски подлоги со различен размер (најдобра ти е 1:25000).

Уживај во разгледувањето!
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Apr-2014 at 18:15
јас нудам помош за било што,но не сум баш експерт за работа со специјални програми,па не би се снашол тука.кому му треба нешто,тука сум
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Apr-2014 at 20:28
Originally posted by gjoko

јас нудам помош за било што,но не сум баш експерт за работа со специјални програми,па не би се снашол тука.кому му треба нешто,тука сумНема потреба да си експерт за ова потребно е само бар 2 саати неделно да тргнеш на страна или во месецот и тоа е тоа.Ако сакаш да пробаш оди на

http://here.com/mapcreator/

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Apr-2014 at 21:26
Гледам во Кичево кај мене има доста улици кои не се именувани,т.е. се именувани општо како улица Кичево.Тука можам да помогнам,ги знам или можам да ги најдам скоро сите имиња на улиците
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 386
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Apr-2014 at 23:45
Еве одлична вест http://www.igeografija.mk/Portal/?p=4922

Склучен е договор меѓу студентите на ГИС (меѓу кои сум и јас) и Нокиа Here така што во наредниве семестри би требало да се заангажираме

Edited by Macedonicus - 12-Apr-2014 at 18:14
ಠ_ಠ
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Apr-2014 at 17:45
Originally posted by Macedonicus

Еве одлична вест http://www.igeografija.mk/Portal/?p=4922

Склучен е договор меѓу студентите на ГИС (меѓу кои сум и јас) и Нокиа Here така што во наредниве семестри би требало да се заангажирамеОдлично.Кога ќе започнете да работите тука пишете до каде сте па ќе комбинираме некако секако вие ја имате обуката поминато и би требало да бидете и подобри
Back to Top
mislaura7 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Feb-2015
Location: Pakistan
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mislaura7 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 02-Feb-2015 at 10:14
i jas pocnav pred nekolku denovi da si pravam 3 D objekti za kicevo.
vo momentov rabotam na ucilisteto sande. Pa sega problemot e sto ne znam kako da vi pokazuvam do kade sum stignal so uciliteto.Nuts
sajid34232
Back to Top
CHE91 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote CHE91 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Mar-2015 at 13:14
Македонија е достапна за изменување на Here?
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.