build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Коритото и кејот на Вардар низ Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коритото и кејот на Вардар низ Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 8>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Коритото и кејот на Вардар низ Скопје
    Posted: 24-Mar-2017 at 16:10
Originally posted by kiriOK

По кејот и онака минуваат коли,а кафичите го имаат зафатено на 2/3...така да по добро да се изгради оваа улица.Ќе ги респектира кафиџиите,а и ќе се воведе ред при минување на возила.


Koga nema policija koja ke go kontrolira i sproveduva zakonot, ke imate i koli i konji i magarinja po ovaa ulica
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3051
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Mar-2017 at 10:03
Не се сложувам со оваа улица. Главниот проблем е изградбата на нова катна гаража, која значително ќе го зголеми сообраќајот на оваа улица во иднина. Одлуката на општина Центар за бришење на надземната улица ја поздравувам. Со тоа што, јас би сакал и кафичите да се повлечат од средишниот дел на шеталиштето и истото да им се врати на граѓаните.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Mar-2017 at 09:04
Единствено решение е да се забранат моторни возила на пешачки улици. А кафичите воопшто не сметаат тука, наптротив.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6943
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Mar-2017 at 01:57
Originally posted by kiriOK

По кејот и онака минуваат коли,а кафичите го имаат зафатено на 2/3...така да по добро да се изгради оваа улица.Ќе ги респектира кафиџиите,а и ќе се воведе ред при минување на возила.
решение на проблемот е да се легализира и воведе во ред проблемот?
...инаку и до сега имаше рампа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Mar-2017 at 01:19
По кејот и онака минуваат коли,а кафичите го имаат зафатено на 2/3...така да по добро да се изгради оваа улица.Ќе ги респектира кафиџиите,а и ќе се воведе ред при минување на возила.
Back to Top
zlatko_k View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Mar-2017 at 08:41
Originally posted by Џоле

РЕПОРТАЖА ОД KEJOT НА ВАРДАР
Вардар тече, барок и рушевини влече

Поплавената галија „Ројал Македонија“ не е единствената атракција што може да се забележи при една крајбрежна променада на Вардар. Содржините на и во коритото на реката се „храна“ за сите сетила. Доза апсурд, чудење и очобол манифестирани преку историско-политичко-социјални белези. Секој обид за интерпретација на имагинацијата ќе донесе дополнителна главоболка, но некои искуства сепак мора да бидат забележани, подвлечени, па затоа се пуштивме во една минирепортажа.

_______________

целата репортажа на http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/vardar-teche-barok-i-rushevini-vleche-fotovideo#36Ја читам статијава и ги гледам сликиве и видеата и ми паѓа жал за се што му направија и што уште му прават на овој дел од Скопје.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Mar-2017 at 17:18
Психопативе почнале со изградба на улицата на кеј. Мораат секој агол од Скопје да го уништат. Затоа изборните резултати во овој прекрасен град се такви какви што се, а ќе бидат уште подобри на локалните.Почна изградбата на спорната сообраќајница која ќе го пресече шеталиштето на Кеј 13 Ноември. Градежници почнаа да ги вадат плочките од шеталиштето , а поставена е и заштитна ограда.

Сопствениците на кафулињата кои се наоѓаат на кејот се изненадени што за време на викенд почнуваат градежни активности. Добиле штури објаснувања за почетокот на градењето од работниците, а велат дека се јавиле и во Општина Центар.Извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10299
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-May-2016 at 10:53
РЕПОРТАЖА ОД KEJOT НА ВАРДАР
Вардар тече, барок и рушевини влече

Поплавената галија „Ројал Македонија“ не е единствената атракција што може да се забележи при една крајбрежна променада на Вардар. Содржините на и во коритото на реката се „храна“ за сите сетила. Доза апсурд, чудење и очобол манифестирани преку историско-политичко-социјални белези. Секој обид за интерпретација на имагинацијата ќе донесе дополнителна главоболка, но некои искуства сепак мора да бидат забележани, подвлечени, па затоа се пуштивме во една минирепортажа.

_______________

целата репортажа на http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/vardar-teche-barok-i-rushevini-vleche-fotovideo#36
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6943
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-May-2016 at 20:17
зошто бе секаде каде што имаше убави плочници мораа да стават некаква безлична бљувотина од плочки? ...ќе оќоравеме од белово
(спореди плочките на скалите и новиве плочки)

Edited by zabegan - 16-May-2016 at 03:47
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3546
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-May-2016 at 16:06
Уепаа никнаа палмите...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10299
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 12-May-2016 at 16:01
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6943
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Apr-2016 at 01:27
Originally posted by CenterCityKid


Линкот се однесува на друг дел, од Holiday Inn до камен мост. Забеган праша за делот околу камен мост од другата страна кај МНТ/Пулевски/Карпош.
па за истиот плочник се работи, го имаше на доста голем потег од кејот и беше на некој начин унифициран, со фокална точка во камениот мост и двата плоштади

зошто се настојува буквално секој плочник во градов да се замени со најголемото г*мно од плочка што постои на планетава, не ми е јасно
па подобро таков пропаднат да останеше отколку да се замени со бекатон... ух, ми доаѓаат киселини на грло од помислата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-Apr-2016 at 15:07

Линкот се однесува на друг дел, од Holiday Inn до камен мост. Забеган праша за делот околу камен мост од другата страна кај МНТ/Пулевски/Карпош.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2170
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Apr-2016 at 10:26
Originally posted by zabegan

*во очекување на новиот велелепен бекатон наместо стариот плочник*
...се надевам дека сум грешка


Не си грешка.

ttp://puls24.mk/makedonija/vesti/trajanovski-im-stavi-kraj-na-manipulaciite-na-zernovski-kejot-kaj-gtc-nema-da-bide-transportna-ulica
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6943
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Apr-2016 at 03:37
*во очекување на новиот велелепен бекатон наместо стариот плочник*
...се надевам дека сум грешка
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10299
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Apr-2016 at 17:29
Се средува кејот од страната на Археолошки музеј. Сликано е од мобилен.Edited by Cloverstack - 24-Apr-2016 at 18:55
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 31-Dec-2015 at 17:52
еј ваљда ќе го реновираат....зашо целиот кеј тука изглеа ужасно и се распаѓа...
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 53
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 27-Dec-2015 at 20:40
Дали некој знае што се случува на плочникот под Камениот Мост од страната на плоштадот Карпошово Востание?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10299
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Aug-2015 at 00:41
Град Скопје за 260.000 евра ќе уредува 400 метри од коритото на Вардар

Градските власти од Скопје објавија оглас за реконструкција и одржување на партерно уредување на минор и мајор коритото на левата страна од Вардар. Договорот е проценет на 16.267.311 денари или 263.837 евра, а се работи за потегот од Камени мост до мостот „Слобода“ кај новиот објект на Министерството за надворешни работи.

Согласно тендерот, понудите на заинтересираните фирми ќе се доставуваат најдоцна до 31 август, за кога е закажано и нивно јавно отворање. Критериум за доделување на договорот е најниската цена.

Со реконструкцијата во план е уредување на заштитниот бедем, патеките и околниот простор. Исто така, предвидено е и поставување на нова урбана опрема.

Овој простор беше раскопан поради градежните интервенции на кејот, каде последниве години беа издигнати пет нови градби. Дополнително во коритото беше интервенирано поради изградбата на два нови моста - „Око“ и Мостот на уметноста.

Меѓувремено, се уште се чека и на конечно уредување и на десната страна на Вардар, кај ГТЦ, каде поради зафатите на мостовите и галиите веќе подолг временски период е прекинат дел од најдолгата скопска велосипедска патека.

Во изминативе години не се направи ниту подземна пристапна улица од хотелот „Холидеј ин“ до зградата на „Т-мобиле“. Изградбата на овој објект беше условена токму со изведба на улица за сообраќаен пристап до административно-деловната зграда. Таа започна да се гради во октомври 2008 година на вкупна површина 9.400 квадратни метри. Основниот услов за подземната улица не се оствари, па вработените на „Т-мобиле“, други возачи, велосипедисти и пешаци почнаа да го користат шеталиштето покрај „распосланите“ локали на ГТЦ како надземна сервисна патека.

http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/grad-skopje-za-260000-evra-kje-ureduva-400-metri-od-koritoto-na-vardar
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2285
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 14-May-2015 at 17:22
Патем Систина/Орка се чини си го присвои дел од кејот кој доаѓа под нив?

Јес да фино го средиле, ама го имаат оградено со жардињери ко да е приватно онака.


Edited by fichot - 14-May-2015 at 17:23
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.