build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коритото и кејот на Вардар низ Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 471
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 24-Mar-2017 at 01:19
По кејот и онака минуваат коли,а кафичите го имаат зафатено на 2/3...така да по добро да се изгради оваа улица.Ќе ги респектира кафиџиите,а и ќе се воведе ред при минување на возила.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 24-Mar-2017 at 01:57
Originally posted by kiriOK

По кејот и онака минуваат коли,а кафичите го имаат зафатено на 2/3...така да по добро да се изгради оваа улица.Ќе ги респектира кафиџиите,а и ќе се воведе ред при минување на возила.
решение на проблемот е да се легализира и воведе во ред проблемот?
...инаку и до сега имаше рампа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1482
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 24-Mar-2017 at 09:04
Единствено решение е да се забранат моторни возила на пешачки улици. А кафичите воопшто не сметаат тука, наптротив.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 24-Mar-2017 at 10:03
Не се сложувам со оваа улица. Главниот проблем е изградбата на нова катна гаража, која значително ќе го зголеми сообраќајот на оваа улица во иднина. Одлуката на општина Центар за бришење на надземната улица ја поздравувам. Со тоа што, јас би сакал и кафичите да се повлечат од средишниот дел на шеталиштето и истото да им се врати на граѓаните.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 24-Mar-2017 at 16:10
Originally posted by kiriOK

По кејот и онака минуваат коли,а кафичите го имаат зафатено на 2/3...така да по добро да се изгради оваа улица.Ќе ги респектира кафиџиите,а и ќе се воведе ред при минување на возила.


Koga nema policija koja ke go kontrolira i sproveduva zakonot, ke imate i koli i konji i magarinja po ovaa ulica
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 31-Mar-2017 at 00:25
Originally posted by iGi_PoP


Originally posted by kiriOK

По кејот и онака минуваат коли,а кафичите го имаат зафатено на 2/3...така да по добро да се изгради оваа улица.Ќе ги респектира кафиџиите,а и ќе се воведе ред при минување на возила.
Koga nema policija koja ke go kontrolira i sproveduva zakonot, ke imate i koli i konji i magarinja po ovaa ulica
кога нема присуство на закони, тогаш има физичко решение
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 337
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 05-Apr-2017 at 14:16
Има некој документ од изградбата на коритото на Вардар кај Скопје по земјотресот? Ме интересира како течел процесот, снимки пред и потоа, колкав дел од Вардар е затрупан и сл.
ಠ_ಠ
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 07-Apr-2017 at 19:19
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2363
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 01-May-2017 at 10:35
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 01-May-2017 at 20:28

абе глеј, да гледаме на ова позитивно, единствено нешто што е докажано во целава ситуација е дека работа која кај нас се работи со месеци/години може да се заврши во еден потег ако се сака
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12042
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 02-May-2017 at 09:04
Понекогаш си го поставувам прашањето дали ќе ни беше подобро ако градските власти вложуваа толку енергија и инает во добри и корисни проекти.

Edited by Џоле - 02-May-2017 at 09:05
За сè има вторпат
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 02-May-2017 at 15:00
^ Ne samo gradskite vlasti nego site vo MK
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2420
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 02-May-2017 at 23:10
рака на срце на кејот веќе одамна фрчат коли и комбиња, и понекој камион... така да, се правело улица или не ми се чини исто ни се фаќа.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12042
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 09-Aug-2018 at 10:51
Се коси тревата и се поправаат фугите меѓу камењата на кејот на ВардарПродолжи чистењето на коритото на реката Вардар во Скопје. Деновиве, како што информираат од Град Скопје, на „удар“ е потегот од булеварот 8-ми Септември до мостот „Гоце Делчев“, се коси тревата и се отстанува наталожената мил и песокот од коритото на Вардар.– Како дел од овие активности се чистат и камењата на косините, како и фугите меѓу камењата. Таму каде што има потреба фугите се затвораат со цементен малтер – велат од Градот.Чистењето и уредувањето на кејот на реката Вардар ќе продолжи и во наредниот период, а во акцијата се вклучени и јавните претпријатија „Комунална хигиена“ и „Паркови и зеленило“.

https://plusinfo.mk/%D1%81%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%B8-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%B0%D1%82-%D1%84%D1%83%D0%B3%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BC/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12042
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 16-Nov-2018 at 18:29


Во коритото на Вардар се поставува пловечка препрека за собирање пластична амбалажаЕкипи на Град Скопје, Министерството за животна средина и просторно планирање и „Пакомак“ деновиве поставуваат пловечка препрека за собирање пластична амбалажа во коритото на реката Вардар, во Лисиче.

Проектот ќе се промовира наредната недела во рамки на Европската недела за справување со отпадот.

https://skopjeinfo.mk/se-postavuva-plovechka-prepreka-za-sobiranje-plastichna-ambalazha-vo-koritoto-na-vardar?utm_source=daily.mk&utm_medium=daily.mk&fbclid=IwAR0mKj5vaKzpEzFnm5ExX-oYkXrt3Iena-GjE4q38hMO5DYlgnNF8NE7bo4

Edited by Џоле - 16-Nov-2018 at 18:29
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 16-Nov-2018 at 22:41
А да стават пред влез на Скопје? Чисто и градот убав да е малку поубав. Одлично!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.