build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коритото и кејот на Вардар низ Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 171819
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 19-Jul-2022 at 11:27
Од средувањето на левата страна,сепак дивата населба спроти ПИОМ останува лоша глетка и помалку безбеден дел поради многуте кучиња скитници

Carpe diem
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 846
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 19-Jul-2022 at 14:27
Кучињата-скитници ги има и од другата страна, понекогаш се и агресивни. Јас не знам во кој град живеат овие што инвестираат во вакви реконструкции. Истите пари треба да се дадат за да се среди проблемот со кучињата-скитници. Се оди чекор по чекор со решавање на проблемите.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 22-Jul-2022 at 23:37
расчистување на кејот е нешто што треба да се прави редовно на неколку месеци барем
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 168
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 26-Jul-2022 at 09:12
Денешна, се работи на кејот околу мостот Обединети Нации:

Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 971
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 26-Jul-2022 at 10:49
Детално влегле. Што би рекол Шилегов, првпат после 70 години
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 846
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 26-Jul-2022 at 14:02
Конечно! Сепак, не треба да заборават да ја асфалтираат и уличката што е горе бидејќи моментално е крш, а богами и да стават некоја заштитна ограда од двете страни зашто поминуваат/се паркираат возила и се движат пешаци и велосипедисти.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 01-Aug-2022 at 13:38
НА КЕЈОТ СТАВИВМЕ АСФАЛТ МЕСТО КОЦКА ОТИ САМО НА ТАКОВ МАТЕРИЈАЛ ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ВОЗАТ ТОЧАЦИ, ВЕЛАТ ОД „УЛИЦИ И ПАТИШТА“Асфалт ист како во Градскиот парк поставија Град Скопје и екипите на ЈП „Улици и патишта“ и на пешачката патека на кејот на Вардар кај мостот Обединети нации. Овој потег уште од изградбата на кејот беше поплочен со коцка. Низ годините коцките беа оштетени, извадени и патеката беше полна со дупки. Град Скопје сега во рамките на акцијата за уредување на кејот на местото на искршените коцки постави црн асфалт кој освен што е несоодветен за овој потег, го грди шеталиштето и поставен е колку да се рече дека се закрпени дупките.

Од „Улици и патишта“, на прашањето на САКАМДАКАЖАМ.МК зошто на кејот е поставен асфалт место коцки или друг материјал соодветен за шеталиште покрај река, ни рекоа дека само на таков материјал можеле граѓаните да возат велосипеди и ролери.

„Ги демантираме наводите во јавноста дека врз травертин плочи е извршена санацијата. На потегот имаше дупка од извршување на градежни работи на фирма во минативе години. Сега тој дел е саниран со асфалтна маса од причина што само на таков материјал би можеле граѓаните што возат ролери и велосипеди непречено да се движат и е моментално решение”, велат од „Улици и патишта“.

Од претпријатието додаваат дека во моментов екипите работат за да го уредат целосно тој дел од кејот.

„За целиот потег во постапка е изработка на проект за поврзување на ролерската и велопатеката до улица Васил Чакаларов. Проектот е во изработка на ЈП ‘Улици и патишта’ во консултација со стручни лица од Град Скопје и кога ќе биде готов ќе знаеме со каков материјал ќе се работи целиот потег и на кој начин ќе биде извршено поврзувањето на велопатеката патека“, велат од „Улици и патишта“.

По налог на градоначалничката Данела Арсовска, градското претпријатие минатата недела почна да ги асфалтира земјените патеки во парк. По реакциите на јавноста активностите беа стопирани.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/na-kejot-stavivme-asfalt-mesto-kotska-oti-samo-na-takov-materijal-ke-mozhe-da-se-vozat-tochatsi-velat-od-ulitsi-i-patishta/
Carpe diem
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 02-Aug-2022 at 22:56

не е толку проблем што е асфалт, колку што е проблем дека е крпеница... стварно е срамота вака да се извршуваат зафати од страна на Град Скопје
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 411
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 04-Aug-2022 at 02:43
Неверојатно како може да е толку мизерно извршено...срамота
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 23-Aug-2022 at 18:00
Од лева страна на Вардар, под железничкиот мост. Супер е новиот тревник и има систем за наводнување со прскалки кои излегуваат од под земја.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 171819

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.157 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.