build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Коритото и кејот на Вардар низ Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коритото и кејот на Вардар низ Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8910
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 03-Oct-2020 at 17:51
Чистењето и одржувањето на кејот и на коритото спаѓаат во редовни обврски, само кај нас тоа звучи како нешто што се прави еднаш на триесет години.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6936
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 03-Oct-2020 at 21:05
Правење скверчиња,поставување столбчиња,држачи за велосипеди,чистење велопатеки и бележење срамота е да се истакнуваат како проекти и да се ставаат по социјалните мрежи како некој голем подвиг. Тоа се тековни активности на надлежните служби и ништо посебно. Кога сме кај кејот треба да подразмислат како да живне и да се среди делот од левата страна кај дивата населба спроти ПИОМ и тука околу Транспортен целото ѓубре од дивите населби под мостот се фрла околу патеките а тука се и бројните кучиња скитници. Некако ќе треба доста време да живне и да се користи почесто левата страна од кејот која беше долг период тотално запоставена.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 669
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 03-Oct-2020 at 23:37
Левата страна и да не беше запоставена немаше да се користи...кафичите,шеталиштата,продавниците,градски парк,плоштад,скејт парк,станбените зони...се е на десна страна,а и голем дел од луѓето што идат на кеј го прават по нешто што во психологија е познато како принцип на стадото,дел за да бидат видени...ќе треба уште едно Скопје да се изгради на другата страна за да се создаде таа динамика и густина на проток на луѓе.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 985
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 04-Oct-2020 at 17:04
Па ако ти ја исчистиш левата страна, направиш спортски терени, вметнеш дел за кафичи на отворено, притоа бришејќи маркици на постојни локации на кафичи, нормално дека тој дел ќе се развие.

Нормално е да не се развие, ако ништо не направиш.
Back to Top
Citizen View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 05-Oct-2020 at 07:49
Ајде да не биде дека го споредувам со Коце (кој патем направи неколку вакви акции), еве буквално од пред две години под управа на Шилегов истото се правело и 2018-та. Кои се тие 30 години?

ЛИНКЛИНК

Edited by Citizen - 05-Oct-2020 at 07:50
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 05-Oct-2020 at 08:42
Isto vakvo korito ima vo gradot Nish, tamu koritoto sveti. Slicnosta e poradi goleminata na Nishava i firmata koj gi ima gradeno dvete korita. Ednostano treba redovno odrzuvanje na koritoto. Isto e i so avtopatistata. Proleta gi iskosija iscista isekoa drva, denes izgledaat go 10 godini da ne se cepnati.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 06-Oct-2020 at 01:28
Originally posted by Џоле

Originally posted by my Macedonia

Тука има премногу работа, мене ми е баш интересно да видам што се ќе излезе во површина


Гробот на Аце
шала на страна, јас не знаев дека на насипот долж целиот кеј има цигла... знам дека сеуште се приметува на некои локации, ама мислев локално е
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 17-Oct-2020 at 20:44
Јас минатово лето често се шетав по кеј обично од кај Карпош 4 до МНТ (каде е прекинат ради мостон што се прави со години). Многу често за да избегнам народ одев од левата страна од кај систина до МНТ. На тој потег во добар дел е во уредена сстојба и релативно чист, освен од делот кај што се влева Серава до пешачкиот мост кај Полигон (Луна парк од другата страна). Тука знаат често и коли да поминуваат и се одлага ѓубре и кабаст отпад. И најмногу што нервира е дека на средина на тој потег се дренира вода од брдото и патеката е потопена со вода секогаш. Тука треба да се решат тие атмосферски води и треба добро да се искастри вегетацијата. Нормално и сите уништени светилки да се обноват.
Некаде април мај Шилегов имаше прес конференција со канцеларијата на ОН мислам каде рече дека ќе се исчисти левиот кеј од лепенец до центар и ќе се постават корпи за ѓубре. до крај на септември немаше ништо од тоа, а не е некоја голема инвестиција.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6936
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 17-Oct-2020 at 20:58
Левата страна е многу ретко користена,низ Центар е сардисана од тарабите за мостот,пред средувањето беше многу зарасната и слабо осветлена. Во делот близу МТВ е потопена со вода и кал понатаму наближува поред дивата ромска населба што е спроти ПИОМ и каде врие од кучиња и купишта ѓубре па после тоа пак наидува на тараби поради мостот кон Керамидница. Немора да се прават некои огромни инвестиции за да заличи просторот како што треба но очигледно се нема желба некои работи да се стават во ред.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 502
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 17-Oct-2020 at 21:37
И јас мислам дека недостасува желба, но мислам дека недостасува и иновација. Реално, не е мала должина на целата река низ градот (а тоа по автоматизам значи две страни), па одма да се среди се', но очигледно е дека ќе мора некако поинаку да се организираат тие претпријатија кои се задолжени за одржување на кејот за да може поефикасно да се чисти, а не цело лето, или не знам колку долго, само да се исчисти од вегетација, па ајде после некоја година пак итн. Со истиов начин на функционирање не може да се мрдне повеќе од тоа чистење (кое би требало да биде најнормална појава), за да се дојде до некое пристојно уредување, нови плочки, патеки итн.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6936
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 18-Oct-2020 at 15:07
Кејот го враќаме во полн сјај. После неколку децении. Така како што заслужува Скопје !https://www.facebook.com/petreshilegov
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 18-Oct-2020 at 17:28
Супер изгледа. Се надевам дека КОНЕЧНО ќе го средат и делот во Центар од двете страни.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 18-Oct-2020 at 20:45
Има и хемикалија што се користи (обично пред деловни згради од страна на самите фирми) за да не расте вегетација на бекатон или калдрма. Време е и локалните власти да почнат превентивно да делуваат, бидејќи не е само проблем со кејот.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4754
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 18-Oct-2020 at 22:18

Можеби бидејќи е до реката не е и така паметна идеја? Големи количини ќе завршат во водите на Вардар.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Citizen View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 19-Oct-2020 at 07:38
Еве јас уште еднаш и со слика од форумов која потврдува дека кејот бил чистен редовно, а не дека со децении не бил пипнат. Добро нема некој што редовено го оди овој пат овие 10 години и да рече - еј стварно никад не бил пипнат еве сега ова е чудо, не можам да го препознаам. Го правам ова за да утврдам дали е можно човековата меморија да е толку кратка. Еве да речеме следната година да не се чисти кејот. Па 2022 да има друг градоначалник и тој да го чисти и да рече - 100 години не е ништо фатено јас го исчистив. И ќе аплаудираат луѓе.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 19-Oct-2020 at 16:51
Исто како и за реконструкција на улици, за 2-3 години се заборава. А за кејов, или ќе се одржува по програма секоја година, или секој нов градоначалник првпат ќе го чисти. Нормално, шансите за втората опција се далеку поголеми.

Edited by <Fresno> - 19-Oct-2020 at 16:51
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8910

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.