build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коритото и кејот на Вардар низ Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8844
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 08-Mar-2009 at 21:00
Се уредува нешто спроти Александар Палас. Барем така изгледа немам слушнато нешто официјално околу ова


Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1154
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 08-Mar-2009 at 23:05
neznam dali sve kazale vo predhotnite izjavi, eve i jas ke kazam za da ima pogolem vodostoj vo vardar treba da se iscisti Dump koritoto od izvorod na vardar sve do kraj,eve jas kade sto ziveem vardar e na 1 km od moata kuca i celiot e ''zapusen'' Dumpso otpad i go blokira vodostojot na rekata da tece
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 07-Jun-2009 at 13:04

Џогинг на кеј на Вардар ... скопска летна шема ...
На иницијатива на странците кои во кризата со распадот на ЈУ дојдоа во нашиот град, донесувајки ги своите навики да џогираат - побараа од градот да направи џогинг, ролер, велосипетски т.е. трим патеки ... започна со иницијативата на USAID. Проектот го прифатија дваицата предходни градоначалници на Скопје Пенов и Костовски и со помош на донации скоро во целост се изградени трим патеки по должината на кејот на Вардат од Мостот близнак кај Влае до мостот близнак кај Ново Лисиче (еден до седум на горната фотка).
  • Должината на трим патеката е нешто повеќе од 10 километри.
  • Составена е од два дела кои се протегаат на двете нивоа на Вардар.
  • На горното ниво на одбранбениот зид е изгреадена патека за прошетка, каде се поставени клупи за одмарање и соодветно осветлување. Оваа патека е погодна за постари лица и луѓе со мали деца.
  • На долната патека направена е соодветна патека за возење точаци и ролери
  • Третата патека онаа покрај сам Вардар е наменета за вистинските џогери кои трчајки горат калории.
  • На неколку дела од патеката е поставена опрема за рекреација, особено за деца. Ова фали.
  • Највеќе фалат чешми со вода за пиење. На сите овие патеки се троши енергија и водата за пиење е неопходност.
  • Фалат места каде би можело да се сончаат луѓето, заедно со мали базени за расладување и тушеви за миење. Вакви проекти треба да бидат направени во партнерски однос со компаниите. Трифун вети во својата програм но не исполни.
  • Трим патеките треба да се направат и од другата страна на Вардар, можеби таа страна може да се предвиди со повеќе зони за рекреација и капење со места за сончање, на некои од сликите ке видите дека некои граѓани тоа веќе го прават.
  • Најкористена патека е онаа околу Градскиот парк и општината Каршуш. Од Ново Лисиче до центар е релативно понова патека и навиките треба да се створат.
Повеќе фотографии погледате на линкот Џогинг на кеј на Вардар ... скопска летна шема ...Edited by волан - 07-Jun-2009 at 13:05
волан
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11888
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 07-Jun-2009 at 13:41
Волан, еве направив избор на неколку фотографии од твојот блог
Убава атмосфера  Cheers
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7056
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 08-Jun-2009 at 14:05
уште само зеленилото да беше поуредено...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 15-Jun-2009 at 14:31

Владата годинава му го остава Вардар на градот


Централната власт засега не планира да го чисти речното коритоо како лани, кога паралелните акции беа причина за остар конфликт меѓу градската управаи Владата

%20
Годинава нема да има паралелни акции за чистење на коритото на Вардар, каков што беше случајот лани, кога кејот на реката стана причина за остар конфликт меѓу Владата и претходниот градоначалник Трифун Костовски. Градските власти, исто како и минатата година, преку јавното претпријатие „Улици и патишта“ ја спроведуваат својата програма во четири фази за одржување на коритото. Од Владата велат дека засега не размислувале да ги повторат активностите од минатата година, кои ги раководеше Центарот за управување со кризи, а во кои се вклучија и државната компанија МЕПСО, Дирекцијата за заштита и спасување, војниците на АРМ и други институции.

Иако минатата година имаше најави дека акцијата ќе прерасне во редовна практика, од Владата велат дека сé уште не се разговарало за ова прашање.

- На владините седници досега не се расправало дали ќе се повтори акцијата за чистење на коритото на реката Вардат низ целата територија на државата, односно од Вруток до границата со Грција. Не располагам со детални информации, но ако имам некоја најава ќе бидете известени - истакна Мартин Мартиновски, портпаролот на Владата.

Од Центарот за управување со кризи, кои ја координираа минатата акција, велат дека немаат навестувања дали ќе се повтори чистењето на кејот, но не ја исклучуваат можноста тоа да се случи во следните месеци.

- Чистењето на коритото на реката Вардар треба да се извршува во континуитет. Дали таа одлука Владата ќе ја спроведе и оваа година не можеме да кажеме, сепак тоа ќе зависи од повеќе фактори, како што се и климатските. Во март упативме препорака до граѓаните и до локалната самоуправа за поголемо одржување на каналите околу Вардар. Ова важи особено за оние делови од коритото што поминуваат низ урбаните места, каде што каналите се затнуваат од фрлениот градежен шут и отпад и каде што за време на поројните дождови се поплавуваат обработливите површини или објектите за домување - објасни Мишко Талески, портпаролот на Центарот за управување со кризи.

Тој додава дека најмногу треба да им се обрне внимание на несовесните граѓани и на слабата ангажираност на локалната самоуправа.

Градската управа, како и изминатите две години, и оваа подготвила програма за чистење на кејот на реката Вардар, која ја усвоил советот на 31 декември 2008 година.

- Во тек е спроведување на првата фаза од програмата со која се предвидува рачно чистење на кејот, кое подразбира сечење и отстранување на дрвата и на целата ниска вегетација, како што е косење на тревата, корењата, трњето и собирање на пластичната амбалажа. Втората фаза од чистењето ќе се спроведе по опаѓање на нивото на коритото на реката Вардар кон крајот на јули или во текот на август, со што ќе се овозможи пристап со механизацијата. Со машинско-булдожерското туркање на песочните наноси и мил се опфаќа и пополнување на дупките и нерамнините на речното корито - објаснуваат оттаму.

Во програмите се предвидени и транспортот на милта и прередување на извадените гранитни коцки од коритото.

Минатата година во владината акција беа ангажирани скопските јавни претпријатија без знаење на поранешниот градоначалник Трифун Костовски. Од градот тогаш остро реагираа, а владината кампања ја сметаа за потценување на законите и редот на работењето на градската администрација. Костовски ја обвинуваше Владата дека се меша во ингеренциите на градот, како и дека акцијата не можела да се спроведува без соодветна програма и проект и без да се знае кој ќе биде негов носител. Според него, градот веќе имал потрошено 400 илјади евра за чистење на кејот на реката Вардар, па нелогично било Владата да ги чисти истите места. Поранешниот градоначалник неколку пати прашуваше кој ќе ја преземе одговорноста за тоа што двапати се трошат парите на граѓаните за една иста работа.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=61594305121&id=14&prilog=0&setIzdanie=21712
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 15-Jun-2009 at 15:23
Originally posted by pbanks

Се уредува нешто спроти Александар Палас. Барем така изгледа немам слушнато нешто официјално околу ова


Зградата на Орка сега ќе биде некаква си болница, затоа и Хард-рок е дислоцирана во парк, уште да ги дигнат во воздух шаторите што се под мостов (што не се гледаат на сликава) и ова си е еден многу фин и културен дел од Скопје...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 25-Jun-2009 at 22:09
Ќе се чисти левиот брег на Вардар


Повеќе од 40 приватни форми и градежни компании доброволно ќе се вклучат во големата акција за чистење на речните корита во државава која ја спроведува Владата преку Министерството за транспорт и врски што е планирана да почне идната недела


Повеќе од 40 приватни форми и градежни компании доброволно ќе се вклучат во големата акција за чистење на речните корита во државава која ја спроведува Владата преку Министерството за транспорт и врски што е планирана да почне идната недела. Ова е продолжение на акцијата од минатата година кога генерално се уредуваше коритото на Вардар.
- Во масовната акција реките ќе се чистат од градежен шут, одпад, од растенијата, а на местата каде што е потребно ќе се вршат реконструкции на коритата. Минатогодишната интервенција на Вардар беше оценета како успешна, но останаа само уште неколку делови каде што треба да се интервенира. Во Скопје ќе се работи на потегот од Железниот мост во Сарај до хотелот Александар Палас, со посебен акцент на левиот брег, потоа од мостот Близнак кон Јурумлери, а ќе се реконструира и коритото кај мостот во Орешани, како и на каналот во Таор. Истовремено ќе се чистат Лепенец, Брегалница, Пчиња, Црна Река и Драгор - информира Драган Јовановски од Дирекцијата за заштита и спасување.

Освен градежните фирми, во уредувањето на речните корита ќе се вклучат и јавните претпријатија, општините, армијата со механизација и луѓе, Министерствата за животна средина, за транспорт и врски, за земјоделство, Дирекцијата за заштита и спасување, Центарот за управување со кризи. За сите вклучени во акцијата ќе биде обезбедено гориво и потрошен материјал, транспорт на машините кои не се самоходни, а работниците ќе добиваат дневен надомест од по 1500 денари.

Минатата година за чистење на коритото на Вардар во Скопје беа ангажирани 600 лица.
Акцијата има за цел зачувување на животната средина и еколошка заштита на реките, а е превенција од поплави.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=43A1AFBDFF2C5D4EA4EC0E4CC3DA8570
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8844
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 01-Jul-2009 at 13:25
Добра вест, ова изгледа преоѓа во традиција. Сосема е доволна оваа годишна генералка за да коритото изгледа пристојно, се надевам дека нема да се прекине понатаму.

Почна акцијата за чистење на коритото на Вардар

Акцијата за чистење на коритото на реката Вардар, започна денес со расчистување на коритото кај мостот во Сарај.

Акцијата која се спроведува во соработка меѓу министерството за транспорт и врски, Градот Скопје и скопските општини ќе трае до август, а по потреба ќе се продолжи и во наредниот период, известуваат од оделението за односи со јавност на Град Скопје.

“Екипите на Градот Скопје максимално ќе се ангажираат за да го исчистат коритото на реката Вардар, во соработка со екипи од општините кои гравитираат кон Вардар. Во акцијата ќе се вклучат и дел работници кои со одлука на Владата на Република Македонија од денеска се ангажирани за извршување јавни работи. Сметам дека оваа акција е многу корисна, коритото прво ќе го исчистиме, а потоа во соработка со скопските општини ќе осмислиме содржини со кои ќе ги привлечеме граѓаните да ја посетат реката”, рече градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на стартот на денешната акција.

На почетокот на денешната акција за чистење на коритото на Вардар присуствуваа и министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски, како и градоначалниците на општините Ѓорче Петров и Сарај, Сокол Митровски и Блерим Беџети.http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=58500&kategorija=1
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 03-Jul-2009 at 14:35
 

Пешачка патека на кејот кон Нерези

На кејот од десната страна на реката Вардар во Карпош, на потегот од Железниот мост кон Нерези, идната недела ќе почне да се гради пешачка патека. Патеката ќе се изведе од бехатон-плочи и ќе биде широка два метра, а долга 657 метри. На секои дваесетина метри од патеката ќе се постават клупи за седење, а целата траса ќе биде осветлена со канделабри. Оваа инвестиција вредна 2 милиона денари е на Општина Карпош, која планира на крајот од патеката кон Нерези да изгради и детско игралиште и терени за фудбал и кошарка. Градоначалникот Стевчо Јакимовски објасни дека засега спортските терени се' уште се само на хартија, бидејќи дел од земјиштето е во приватна сопственост.

„На сопственикот му понудивме опција да му плаќаме месечен или годишен надомест за користење на земјиштето за да ја реализираме идејата. Се' уште немаме добиено одговор, иако се надеваме дека нашата понуда ќе биде прифатена, бидејќи со изградбата на спортските терени и детското игралиште, како и со изведената пешачка патека, сметаме дека тој дел од Карпош целосно ќе заживее како соодветен простор за спорт и релаксација“, изјави Јакимовски.

Тој објасни дека на потегот каде што ќе се гради пешачката патека, нема да се изведе и патека за ролери, бидејќи тоа не го дозволува просторот. Изведувач на патеката, која автоматски ќе се спои со постојната што минува по целата должина на кејот во Карпош, ќе биде „Металелектрик“

 
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 10-Jul-2009 at 20:46
СЕ ЧИСТИ КОРИТОТО НА ВАРДАР КАЈ КАМЕНИ МОСТЕкипи од јавните претпријатија на Град Скопје деновиве го чистат минор коритото на левиот брег на реката Вардар меѓу Камени мост и мостот „Гоце Делчев“. Од ЈП „Улици и патишта“ на овој потег работат 40 работници.
Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“, како дел од акцијата, исекоа 5 тополи во мајор коритото на реката во непосредна близина на Камени мост. Целосно е искосена и собрана тревата на потегот од мостот „Близнак“ до Железничка станица. Денеска ќе се расчистува и во Ќерамидница, на левиот брег на реката Вардар.Се работи и во делот од Комплекс банки до социјално во Аеродром. Ангажирани се околу 40 работници.
Од ЈП „Комунална хигиена“ на чистење на вегетацијата во мајор коритото на реката Вардар кај Камени мост работат 23 работници.
Акцијата за чистење на коритото на Вардар ја спроведува Владата на Република Македонија во соработка со Градот Скопје и со скопските општини.

http://www.skopje.gov.mk/


Edited by lslcrew - 10-Jul-2009 at 20:48
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 11-Jul-2009 at 11:44
Од пред недела-дена приметувам како е светнат кејот, барем во Аеродром.
Сега едниот брег изгледа ептен пристојно, но тој од другата страна, во комбинација со ужасната вода на Вардар ја расипуваат сликата.
Имам и забелешка на тоа што точаци возат на патеката за пешаци, како и џогери кои трчаат по патеката за точаци.

Edited by maestro - 11-Jul-2009 at 11:46
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8844
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 18-Aug-2009 at 18:37

Кејот во Ѓорче ќе се уредува следната година

Со идејниот проект ќе се утврди како да се регулира кејот, а тој треба да предвиди и изградба на велосипедска патека и простор за спортски игралишта

Општина Ѓорче Петров до крајот на годината ќе изработи идеен проект за уредување на кејот на Вардар, на потегот од Железниот мост во Сарај, па сè до новиот мост во населбата Хром. Сокол Митревски, градоначалник на Ѓорче Петров, вели дека "Маврово инженеринг" го работи идејниот проект за уредување на кејот на Вардар во делот од Општината, и оти до крајот на годината очекуваат да биде готов. Тој објасни дека со идејниот проект ќе се утврди како да се регулира кејот, кој во овој дел од Скопје никогаш не бил уреден, а тој треба да предвиди и изградба на велосипедска патека и простор за спортски игралишта.
"Очекуваме проектот да заврши до крајот на годината, за да може да го предадеме во Градот и да може во буџетот за 2010 година Градот да предвиди средства за уредување на кејот во Ѓорче", вели Митревски.
Тој објаснува дека во моментов, заедно со Градот прават пешачка патека по кејот, која ја поплочуваат со павер елементи, но оти и таа не може да биде целосно завршена, бидејќи дел од насипот на Вардар во делот на населбата Хром е неуреден.
"Поради насипот, патеката ќе биде со прекини, и со овој проект што сега се работи сакаме тие делови убаво да се уредат и израмнат, за да може патеката да се спои со онаа што е веќе изградена до Крапош 4. Во Аеродром речиси целосно е уреден кејот, и сакаме и во делот на Ѓорче да биде така уреден, за да можат луѓето пеш или со велосипед, движејќи се по кејот, да стигнат во Центар или до другите населби", вели Митревски.


http://www.vest.com.mk/?ItemID=8A65174DC99A36408ECED266ECD5E2B9


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7056
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 18-Aug-2009 at 19:26
ова што беше чисто пред година дена пак е обраснато со трева, зарем мислат дека нешто што треба да се чисти и средува барем секои два месеци, дека треба да се прави на секои 50 години Question

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 18-Aug-2009 at 19:34
А може ли да се употребат некои хемиски средства што за навек ќе ја затрујат земјата со добра цел, односно да не никнува трева. Колку што знам после напалм на таа земја не расне никаква вегетација со децении! Значи има некое такво хемиско решение!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 18-Aug-2009 at 20:24
Originally posted by lslcrew

А може ли да се употребат некои хемиски средства што за навек ќе ја затрујат земјата со добра цел, односно да не никнува трева. Колку што знам после напалм на таа земја не расне никаква вегетација со децении! Значи има некое такво хемиско решение!

А потоа и помор на риби Smile
Него засукување ракави !
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 18-Aug-2009 at 20:44
Мислам дека нема ризик од помор! Внимателно ако се нанесе хемикалија во доволни количини, а башка и се работи за река, проточна вода, така да нема некој ризик!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 18-Aug-2009 at 21:20
-Ама мислиш дека нема ризик- хемикалија си е хемикалија и некако лоша комбинација ми е тоа и природа, али во секој случај наш Вардар е навикнат и нема да му биде прва сигурен сум ..))Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11888
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 19-Aug-2009 at 02:42
lsl, не знам како мислиш да се аплицира таа икс хемикалија, ама како и да би се правело, рибите веројатно ќе ги отруеш многу пред да успееш резумно да ја ставиш под контрола непожелната вегетација.
Плус тоа не збориме само за труење на рибите, туку за труење на цел екосистем (и локално, а во помала мерка и по течението на реката).

Проблемот треба да го решаваме како што тоа го прават градови на кои се угледуваме. Ако треба почесто уредување, тогаш тоа е тоа, нема што да се правиме креативни со отрови. Ако е толку скапо уредувањето, за почеток нека бидат поактивни барем во центарот, од влада до МАНУ.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 19-Aug-2009 at 21:03
Ако веќе мислиме за пари, буџети ... тогаш едино ефтино решение е да се контролира висината на водата и протокот, така ќе се успори растенје на вегетацијата и заштедат средства.
Вардар ќе изгледа ко река а не некој обраснат поток, а со тоа ке се поправи еко и микро климата.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.