build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коритото и кејот на Вардар низ Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 181920
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 568
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 18-Mar-2023 at 01:39
Originally posted by JovanOdGjorche

Која патетика од статија, пазете го описов „еколошка катастрофа“, „се уништува и она малку преостанато зеленило“, „се уништува и она малку преостанато зеленило“, „се оневозможува“, „се оневозможува“, „им се уништува“ = за една дупка што ископале да заменат кабли


Стварно мизерна реакција кога има милион ситуации во градот за кои треба да се "хистерише"
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 22-Mar-2023 at 00:16
Originally posted by FT

Originally posted by JovanOdGjorche

Која патетика од статија, пазете го описов „еколошка катастрофа“, „се уништува и она малку преостанато зеленило“, „се уништува и она малку преостанато зеленило“, „се оневозможува“, „се оневозможува“, „им се уништува“ = за една дупка што ископале да заменат кабли


Стварно мизерна реакција кога има милион ситуации во градот за кои треба да се "хистерише"
дека се хистерише тоа да, ама баш вакви мали зафати константно и со години полека ги уништуваат јавните простори низ градот, имаме лоши крпеници на асфалт, уништено зеленило, уништени плочници и т.н.
без разлика дали се работи за редовно сервисирање или изградба на објекти, исходот е ист... искомбинирано со вандализам кои властите немаат интерес да го поправат тогаш кога ќе се случи
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 12-Apr-2023 at 11:36
Што очекувате од Вечер? Кога реални паркови се уништуваа за шампити и цркви тогаш аплаудираа, сега за метар трева паѓаат у несвест.
---
Нејсе, вчера приметив механизација и кај скејтпаркот (под Жабарот). Се надевам се работи на (многу посакувано) остранување на калдрмата и асфалтирање.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 26-May-2023 at 22:55
Денес врвев крај галиите. И покрај ужасот наоколу од мувлосан стиропор и турска серија споменици, галиите успеваат да ги надминат сите хирови на ск14. Како побога е можно депонии од 4 спрата да си дремат така среде река среде центар? Која злобна кукавица ги поседува и како може да има толкава моќ па ниедна власт да не му може ништо?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20205
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 27-Jun-2023 at 17:14
од фб,делот кај ПИОМ

Carpe diem
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 568
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 27-Jun-2023 at 21:10
ХАОС И КАТАСТРОФА. Од сите состојби и ср*ња во "државата", хигиената и ѓубрето ми се нај triggering.
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 353
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 28-Jun-2023 at 06:02
Глеј,стока сне овде немат збор за то,ама неколку пати трчајки по кејо имам забележано гаврани како барајќи храна го расфрлаат отпадо.
50-50 е кривицата според мене
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 203
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 09-Jul-2023 at 17:57
А во ред ли е коњи да се пасат на место за рекреација? Немам ништо против коњи меѓутоа таму се може 1 месец. Исто така има еден и од другата страна.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 553
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 15-Aug-2023 at 20:23

Регулација на Кејот на Вардар / Влчевски

Автор: Рафаил Влчевски

Година: 1967

По големата поплава во 1962 година на Вардар во Скопје и катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во новите размисли за градот, се пристапува кон идејата за регулација на реката во рамките на урбаното ткиво на Скопје.

 

 

По донесените урбанистички планови, следело разработка на проектите од различните сегменти на Новото Скопје, меѓу кои и проектот за контрола на речното корито. Проектот своевремено се сметал за еден од најголемите инфраструктурни зафати во републиката, опфаќајќи 14 км должина од Ново Лисиче до Хром.

 

 

Проектот е дело на архитектот и урбанист Рафаил Влчевски, кој неодамна почина. Повеќе за неговото дело можете да прочитате тука >>> 

 

 


Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2021
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 16-Aug-2023 at 21:40
Пак присвојување на целата заслуга на некои непознати ликови што се нашле на право место во време и простор.

Неможе а да не се спомене дека регулација на корито на Вардар е дел од поширок проект на Обединети Нации во тоа време кога давата куп пари за искоренување на тропски болести од Европа и тоа од затуцани држави како Југославија. Регулација на река Вардар е од тој буџет за да нема мочуришта во централно градско јадро во големи Европски градови кај што ќе се мрестат комарци кои се главни преносители. Од истиот проект се дел повеќе болници низ Македонија како тие во Охрид, Кочани и уште некоја. Од истиот проект е сушење на катлановско блато, а могуче и да се каналите по Водно за спречување порои. На Скопска Црна Гора не еништо направено, коритото низ скопско поле не е чепнато, сеуште меандрира. Управна зграда за тој проект е онаа на Рузвелтова кај што беше сместено сјо.

Така да и ова е со светски пари направено, за да не бидеме небањатите во комшилукот европски што шират болести, а не некоја продадена прича во екс-ју колку тоа се инвестирало.

Edited by user8642 - 16-Aug-2023 at 21:42
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20205
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 17-Jun-2024 at 18:19
Вардар стана депонија – матен е, гнасен и преполн со ѓубре

На прашањето дали Град Скопје и јавните претпријатија планираат некакво чистење на ѓубрето од Вардар, собрано на столбовите на мостовите, кај галиите и кај фонтаните во Вардар, оттаму одговараат дека опадот стигнува од населените места по течението на реката и е невозможно да се чисти секојдневно.

Матен, гнасен и преполн со ѓубре е Вардар, тоа е она што секојдневно го забележуваат скопјани кои се рекреираат покрај реката, но и гостите во градот кои ги има во голем број особено во овој период. Пловат по него пластични шишиња, гранки, крпи и секаков друг отпад, а покрај брегот се наталожени и големи количества тиња и наноси од кал и песок.

Состојбата ја влошуваат и објектите поставени во коритото на реката, галиите и фонтаните. „Пловечкото“ ѓубре се задржува на нив, фонтаните кај Камени мост се покриени со гранки и отпад, но тие и онака годинава не се во функција.

https://www.slobodenpecat.mk/vardar-stana-deponija-maten-e-gnasen-i-prepoln-so-gjubre/
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 181920

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.191 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.