build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коритото и кејот на Вардар низ Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Коритото и кејот на Вардар низ Скопје
    Posted: 11-Jul-2008 at 10:17
И ова се деси !
Што со жбуновите покрај обалата, ке видиме.
Edited by pbanks - 12-Jul-2008 at 21:51
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Jul-2008 at 10:22
аеееее абе ја мислев дека подлабоко е!!! Инаку тема за вардар има веќе!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Jul-2008 at 10:25
Originally posted by lslcrew

аеееее абе ја мислев дека подлабоко е!!! Инаку тема за вардар има веќе!!!


Да ама таа е во Фото/Видео. Треба една тема за вакви дискусии може да ја префрлам во Урбани прашања.

Инаку какво длабоко ова лето мислам дека скроз ќе пресуши.

Еве глеај една фотка од лани колку било длабоко LOL


Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Jul-2008 at 15:41
Не знаев каде да го ставам ова па еве го тука, од Utrinski

Во Вардар ќе се постават три живи врби на бетонски острови


Предвидено е врбите да се постават на бетонски конструкции што ќе личат на саксии широки по два метра

Идејното решение за проектот е избрано на конкурсот на Министерството за култура

Деспина Трајковска

Три живи врби поставени на бетонски конструкции слични на саксии е планирано да се постават во водите на реката Вардар. Ова е овозможено со последните измени на Детаљниот урбанистички план за „Мал ринг“, во кој се вцртани три маркички за изградба на споменик со фонтана во Вардар.

„И идејното решение за врбите, всушност, е еден вид споменик со кој ќе се оддаде почит на вегетацијата на Скопје“, вели Искра Димитрова, авторка на идејното решение избрано на конкурсот што го распиша Министерството за култура за избор на спомен-обележја кои во иднина ќе го разубавуваат центарот на Скопје.

Токму футуристичката нишка на овој проект, од една страна, и предвизикот во центарот на градот да се даде печат на вегетацијата, која се' помалку ја има во централното градско подрачје, биле предизвик за Димитрова при изработка на проектот. Вели дека ги избрала врбите како вегетација карактеристична за река, а Вардар како белег на Скопје, кој наедно би претставувал и природна средина за врбите.

„Во моето идејно решение предвидов врбите поставени во бетонски конструкции да се наоѓаат паралелно на кулите лоцирани до ГТЦ. Бетонските основи би биле така изведени да личат на саксии, широки по два метра“, објаснува Димитрова, која смета дека реализацијата на овој проект е реално изводлива и покрај сомнежот на дел од јавноста, бидејќи Вардар е непредвидлив, а со тоа и несоодветна подлога за поставување на конструкциите и виреење на растенијата. Авторката на идејното решение, како што вели, при неговата изработка се консултирала и со стручни лица од областа на хортикултурата и градежништвото, кои и' потврдиле дека не постои никаква пречка планираното да се изведе на предвидената локација.

„Сакав да создадам нешто што на градот би му дало свој израз и автентичност, а сето тоа на еден посовремен начин. Во проектот, бетонот како суров, урбан материјал го спротивставив на романтичниот аспект на врбите. Притоа, водев сметка тие да не го попречуваат погледот на Камен мост, бидејќи тој е еден од главните симболи на Скопје, а сепак да дадат доза на веселост на урбаниот пејзаж“, дообјаснува Димитрова.

Таа засега нема точни информации кога ќе бидат преземени конкретни чекори од страна на Министерството за култура за реализација на проектот. И оттаму не прецизираат ништо. Велат дека се во период на прибирање спецификации за сите прифатени проекти, по што ќе располагаат со точни информации за тоа колку средства ќе бидат потребни за нивна изведба. Планирано е сите да се реализираат до крајот на идната година.


Иначе ова ми изгледа малку чудно...нешто што не го гледаш секој ден?Question Би сакал да видам други рендери за да може да се види како навистина изгледа пошто овака ми личи како некоја мала џунгла.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Jul-2008 at 17:26


Веќе се изјаснив за ова во нишката за МАл Ринг.

За да дискутираме за било што да поставиме во Вардар, прво Вардар треба темелно да се исчисти и среди. А тоа секако нема да се случи во блиска иднина...
Секој ден по една нова будалаштина за во Мал ринг

Bash
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Jul-2008 at 18:04
Како прво на кој му текнало ваква глупост. Како второ гранките само ќе збираат ќубре, кеси ќе се закачуваат. Едносатвно нема никаков продуктивен момент, дури ни естетскиот.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Jul-2008 at 18:18
ima ama dokolku ovie nesta bi se napravile na drugo mesto, toj del kako prvo ne e ureden,tie kockite niz vardar koga ke setas se od pred 50 godini, neka napravat prvo lugeto da se custvuvaat udobno koga ke se prosetaat pokraj vardar, ili neka ja prodolzat patekata , stazata da ja povrzat so taa od aerodrom, barem toa tocacite i rolerasite nema da smetat pokraj kej ,mislam imam uste nekoi futuristicki idei, ama dzabe sto ke gi kazam koga nema da se napravi nisto od toa, a baska kako moja IDEJA , ke go realizira nekoj drug vo negovo ime )))) ima i takvi stvari vo opstina SKOPJE
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Jul-2008 at 21:10
Originally posted by Cloverstack

... прво Вардар треба темелно да се исчисти и среди. А тоа секако нема да се случи во блиска иднина ...

Идејќи по трагите на теснолинејката, пробав да ја најдам кај мостот на Вардар во Сарај, и еве на што налетав, каква регулација какви бакрачи, уште малку дрвата и зеленилото и мостот ќе го покријат.
Кога сме кај тој мост, секој ден се чека да недај боже се сруши


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Jul-2008 at 21:48


Пред неколку недели најавија изградба на нов мост наместо овој во теков на годината. Ќе се гради сосема нов мост а овој ќе остане пешачки
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Jul-2008 at 22:14
Previous
Мислам дека уште во прошлата година беше најавено градењето на мостот но ...
Незнам каде би го граделе новиот ако овој остане пешачки, бидејки таму веке е шума од некакви градби.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 12-Jul-2008 at 22:21
Originally posted by Vladimir P

Previous
Мислам дека уште во прошлата година беше најавено градењето на мостот но ...
Незнам каде би го граделе новиот ако овој остане пешачки, бидејки таму веке е шума од некакви градби.


Знам дека го најавија уште лани но според последната информација која што ја прочитав (за жал не ми текнува каде) работата е прилично изгледа овој пат.

Ни мене не ми е јасно каде би се градел мостот.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 12-Jul-2008 at 23:39
ме фрустрира тоа што после земјотресот кејот на вардар е направен ко бомбона, и чисто поради неодржување (како и се друго во скопјево) се претвори во голем неред и повторно заличува како да е пред земјотресот Ohno
ја би рекол да го реновираат кејот (не само во центар) и да го одржуваат подобро, а не да ми градат некои дебилни фонтани и врби на сред река плус пред некое време ми светна идејава (а претпоставувам вакво нешто е тешко остварливо), да се прочисти реката од сите, се извинувам срања во неа, а и да се изгради некој систем на помали брани со кој ќе се контролира длабочината на водата а и филтери кои ќе ја прочистуваат, така да вардар нема да личи на одводен канал низ кој може да помине велосипед или булдожер
ова само онака си размислував SmileEdited by zabegan - 12-Jul-2008 at 23:40
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-Jul-2008 at 23:50
Originally posted by zabegan

ме фрустрира тоа што после земјотресот кејот на вардар е направен ко бомбона, и чисто поради неодржување (како и се друго во скопјево) се претвори во голем неред и повторно заличува како да е пред земјотресот Ohno
ја би рекол да го реновираат кејот (не само во центар) и да го одржуваат подобро, а не да ми градат некои дебилни фонтани и врби на сред река плус пред некое време ми светна идејава (а претпоставувам вакво нешто е тешко остварливо), да се прочисти реката од сите, се извинувам срања во неа, а и да се изгради некој систем на помали брани со кој ќе се контролира длабочината на водата а и филтери кои ќе ја прочистуваат, така да вардар нема да личи на одводен канал низ кој може да помине велосипед или булдожер
ова само онака си размислував SmileThumbs%20UpThumbs%20UpThumbs%20UpThumbs%20Up

Вакво нешто најавуваше Пенов на времето (зборувам за каскадните брани) но ништо не излезе. Дури и да нема филтри (во прво време) реката ќе изгледа подобро со малку повисок водостој.

Thumbs%20Up
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Jul-2008 at 01:13
Каскадни брани за регулација на водостојот и брани/решетки за справување со отпадот се релативно ефтино и едноставно решение кое може и треба да го спроведеме, но тоа ни од далеку не би го преобразило Вардар во доволно пријатна река за во него да правиме визуелни експерименти...
А во нишката за плажа на Вардар беше спомнато дека вистински пречистителен систем би чинел ~100 милиони евра, така да уште долго време не треба воопшто да размислуваме на темава...Инаку за новиот мост кај Сарај консултирајте го сообраќајниот ГУП

http://www.build.com.mk/docs/GUP-Transport.jpg

(го имате и на првата страница во нишката Урбани автопати)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Jul-2008 at 01:19
Извинете сега малце избегавме од темава, но изгледа новиот мост ќе наметне и изведба на црногорска, или пак по старо, па ќе биде приклучен на ул.г.петров.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Jul-2008 at 01:22
Originally posted by Cloverstack

Каскадни брани за регулација на водостојот и брани/решетки за справување со отпадот се релативно ефтино и едноставно решение кое може и треба да го спроведеме, но тоа ни од далеку не би го преобразило Вардар во доволно пријатна река за во него да правиме визуелни експерименти...


Апсолутно воопшто не ни размислував за таа лудорија кога го поддржав забеган за идејата.


Edited by pbanks - 13-Jul-2008 at 01:22
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Jul-2008 at 08:51
Suicide  lele koj zabegan resil drva na beton vo vardar da "proektira" lol.... ova e mislam ramno so "plazite na vardar od trifka" Runaway
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 14-Jul-2008 at 00:48
Originally posted by Cloverstack

... Инаку за новиот мост кај Сарај консултирајте го сообраќајниот ГУП
http://www.build.com.mk/docs/GUP-Transport.jpg
(го имате и на првата страница во нишката Урбани автопати)

Благодарам за инфо, ме зачуди зашто под толкав агол влага патот на новиот мост ?


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 14-Jul-2008 at 12:43

Се чисти коритото на Вардар

„Улици и патишта“ започна акција за чистење на коритото на реката Вардар и нивелација на речното дно на потегот од мостот кај МАНУ до мостот кај хотелот „Холидеј ин“. Со акцијата е планирано да се опфати и коритото на реката во должина од 11 километри, од мостот „Близнак“ во населбата Јане Сандански до мостот кај „Александар палас“.

Екипите на „Улици“ со булдожер ќе извршат и нивелација на создадените островчиња од земја и наноси во коритото на Вардар. Се очекува да бидат израмнети 30.000 кубни метри земја, со што ќе се пополнат вдлабнатините на речното дно, кои биле создавани од надојдените води. Во акцијата се очекува да бидат исцрпени околу 5.000 кубни метри шут, тиња и дивоникната вегетација од коритото на Вардар. (С.Н.)http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=5917B9CDF6C5714CB8C045F81A2F5AD9
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 14-Jul-2008 at 13:00
Applause ЕВЕ НЕШТО УБАВО
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.