build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плочки во ходник

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Плочки во ходник
    Posted: 22-Apr-2014 at 22:23
Итно ми треба совет од некој стручен.

Мене ходникот ми е целосно со паркет, меѓутоа баш на влезот првите 2 квадрата оти е од северна страна влегува дожд кога врне, а и попрактично е за чистење оти ќе се гази со чевли тука кога ќе се влегува, одлучивме да ставиме плочки.

ДАЛИ да ставиме плочки порај ѕидот, како цокле, 10тина центиметри во висина, или да ми продолжи лајсната од паркетот?

Според мене ужасно ќе изгледа ако ставиме, се расправаме сега дома, така се правело, јас гледав слики, точно кај нас така се прави,за да можеш со џогер да поминеш а да не го извалкаш ѕидот, меѓутоа кај поубавите куќи видов дека се става подебела лајсна и иста е и кај паркетот и кај плочките во продолжение.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Apr-2014 at 22:46
Бојан се тоа е лична одлука. Според мене најдобро е со цокле но можеш и да го решиш со некоја пластична лајсна, што лично мислам дека кај нас не се наоѓа така лесно а незнам колку е практична бидејќи не сум видел досега користена некаде..
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Apr-2014 at 16:19
Епа готово, јас се одлучив да одам со лајсна, а не со плочки од страна. Површината е мала, грубо ќе изгледа според мене лајсна па во продолжение плочка.

Лајсната ќе биде во бојата на первазите на вратите, и таква ќе биде низ цеиот ходник. Постои ризик да се навлажни и да се оштети, ама убаво ќе се излакира и силикон ќе иде меѓу лајсната и плочките, па што и биде.

Кога ќе биде готово, ќе сликам.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.095 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.