build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова ограда на мост Слобода кај Холидеј Ин

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 30-Apr-2014 at 00:33
Важна е поентата! а не дека се слични или дека ги споредувам !
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 30-Apr-2014 at 10:04
Originally posted by Danndy

Originally posted by Danielbtmk


Originally posted by I.M.

Зашто мора на се нешто да се вметнува оро,зурли,тапани,играорци,знамето,сонцето со 8 12 краци 16..

Затоа што тоа е нашата историја, нашиот идентитет, култура и фолклор. Да не треба да има двоглави орли, кукасти крстови, полумесечини и други слични симболи?!


Преиспитај се!!!
Во кој момент знамето на Албанија, Турција ти се сличен симбол со кукаст крст? Одлично беше прашањето, уште подобар твојот одговор во друг аспект.

Истото и јас би сакал да знам, зошто толку во грло ја бутаат таа историја во последниве неколку години и ЗОШТО се мора да биде поврзано со ИСТОРИЈАТА па дури и мостовите... значи let go, ХХIв. сме, може малце за иднината да се гледа, а не само во минатото... кое впрочем го делиме со јужниот сосед и за истото па и баш немаат факти, па на моменти делува се како една прескапа провокација.


Потполно се сложувам со тебе за тоа дека треба да се гледа во иднината. Дека не треба на се' и сешто да се ставаат моменти од историјата, традицијата, културата итн.

Но, сепак после она што го прават "оние" другите, на една третина од територијата на државата само ги оправдува овие работи и наидува на одобрување кај Македонците и покрај тоа што 80% од изградените работи се тотална глупост.

Edited by Teglarot - 30-Apr-2014 at 10:04
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7158
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 30-Apr-2014 at 21:03
Originally posted by I.M.

Originally posted by Danielbtmk

Originally posted by I.M.

Зашто мора на се нешто да се вметнува оро,зурли,тапани,играорци,знамето,сонцето со 8 12 краци 16..

Затоа што тоа е нашата историја, нашиот идентитет, култура и фолклор. Да не треба да има двоглави орли, кукасти крстови, полумесечини и други слични симболи?!


Не,тоа е вулгаризација.Отиде до таму што и нашето 16 крако сонце го поставија и на капаци за шахти.Споменик на Александар направија у секој втор град,а Гоце Делчев го има у секој град.Тоа е како Французите да направат копии од Ајфелова низ пола градови низ Франција,а Американците од Статуата на слободата од исток па до запад,а споменик на Линколн на секој плоштад.
Потпис на ова Thumbs%20UpApplause
кај нас историјата и културата се искомплексирано исфорсирани на секој ќош... згора на тоа, претставени се како таква збунета карикатура што повеќе личи на газење отколку почитување на сопствената култура
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 09-Mar-2015 at 19:08
Погледнете како ќе изгледа новата ограда на мостот Слобода

Мостот „Слобода“ кај хотелот „Холидеј ин“ ќе добие новиот лик .На него ќе биде поставена фолклорната ограда и нови канделабри.Градоначалникот Коце Трајановски информираше дека досега на мостот се санирани столбовите и носечкиот дел, но застојот во проектот настанал при реконструкцијата на канделабрите.
Тој вели дека очекува летово да завршат предвидените работи и мостот да го добие новиот лик.„Секој дел од оградата на мостот е уметничко дело. Леењето и монтажата треба да завршат летово, а тоа ќе чини околу 3 милиони евра“, вели Трајановски.Новата ограда на мостот кај „Холидеј ин“ се лее во Рудници и железарница, Институт од Скопје и белградската леарница „Јеремиќ“. Според проектот на Константин Јанев, кој е автор и на двата лавови на мостот „Гоце Делчев“, новиот лик на овој премин ќе биде со сегменти од македонскиот фолклор. Оградата ќе биде од ковано железо и на неа ќе бидат изведени слики и мотиви од нашето културно наследство. Нема да има никакви грандиозни скулптури на нив. Впечатлив изглед ќе добие со поставувањето на канделабрите и осветлувањето.http://www.skopjeinfo.mk/gradot/613017268/poglednete-kako-ke-izgleda-novata-ograda-na-mostot-sloboda-galerija
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 09-Mar-2015 at 19:19
непотребно фрлање на пари.и со поедноставна кована ограда ќе изгледаше добро
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 11-Mar-2015 at 04:24

може ќе поминеа пооригинално и со бакрописни плочи а ко такви донакитени на оградаод ковано железо, а од кои во секое време би исштанцале резерва во случај на оштетување
интересно ќе ги осигуруваат ли ваквите уметнички дела, било тоа споменици или вакви супер скапи уметнички огради

како и да е сеуште не можам да кажам колку и дали ова ми е личен бар-рељефов од оградава и воопшто истата како концепт, иако мислам дека можело и полошо така да естетски веројатно би прошла но доколку ова беше пешачка зона, а вака незнам, можеби ќе биде подобро истава да ја оптегнат на мостот око него тука, за да има некаков континуитет со полната ограда на камениот мост, ем идеален начин како да се решат од балустрите, анив комотно нека ги пуштат по вода, бидејки не се компатибилни нит за мостот Слобода незнам може таму да поминат поартикулирано во однос на мнр-то, Црквата и холоеј-ин

~

мислам во нишкава ги немаме интервјуава од авторите на оградата

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7158
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 11-Mar-2015 at 18:30
мене во целава приказна смешно ми е што нешто толку едноставно како ограда на мост, се драматизира толку... нешто што треба да е ситен и неприметлив детал во целава приказна, се става на пиедестал и одвлекува внимание...
да беа самите мостови уметнички дела на кои неправедно и несоодветно им е накалемена некоја евтина ограда, во ред, ама самите мостови не се ништо посебно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 11-Mar-2015 at 18:55

2.600.000 денари за проектот „Реконструкција и редизајнирање на мостовите“ во Битола


повеќе на http://republika.mk/?p=399985Edited by daci92 - 11-Mar-2015 at 18:56
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 25-Mar-2015 at 12:19
Се менува оградата на мостот на Бит-пазар

Деновиве започна менувањето на оградата на мостот кај Бит-пазар, поточно на булеварот Крсте Петков Мисирков.Работниците ја демонтираа старата жолта ограда и ја поставуваа новата, која е со златна боја и е слична на оградата поставена кај МАНУ.
Градските власти потврдуваат дека се извршуваат градежни работи, кои се однесуваат на реконструкција на тротоарите од двете страни на булеварот, но не даваат детали за замена на оградата.
- Градот врши реконструкција на тротоарите од двете страни на сообраќајниот надвозник, на крстосницата детелинка, на булеварот Крсте Мисирков. Во рамките на овој зафат нема да се интервенира со замена на оградата - соопштија од градот.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=324151632322&id=14&prilog=0&setIzdanie=23428
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12790
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 02-Apr-2015 at 17:43


За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7158
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 02-Apr-2015 at 18:01

всушност истата ограда, само на некои места исекле по две шипки и ги вкрстиле
истовремено сум и задоволен и разочаран
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 11-Apr-2015 at 17:36


Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 11-Apr-2015 at 19:48
Moze li nekoj sto se dvizi vo blizina na ovoj most da mi kaze dali e trgnat onoj svetleckiot orel koj bese staven vo zeleniloto na fotografijata desno.

Edited by kultuzin - 11-Apr-2015 at 20:27
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 11-Apr-2015 at 19:53
Sekako deka ne. Spomenik e 😂
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 12-Apr-2015 at 10:14
Originally posted by my Macedonia

Sekako deka ne. Spomenik e 😂


Каков споменик, што зборуваш!?

Знам дека си припадник на таа етничка заедница и те почитувам како таков, но мора да се сложиш дека тоа нешто е ставено таму за да боде очи, да обележува територија итн.

Пак ќе повторам, немој да се навредиш.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 12-Apr-2015 at 11:11
Ne voopsto, pa vo cdntar ne e mozno
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 15-Apr-2015 at 02:50
Оградата на мостот „Слобода“ ќе проголта уште 260.000 евра!

За милионската ограда на мостот „Слобода“ кај хотелот Холидеј ин во центарот на Скопје ќе се потрошат дополнителни 16.000.800 денари или околу 260.000 евра. За оваа ограда со слики и мотиви од македонското културно наследство веќе се издвоија околу 1.150.000 евра од градскиот буџет во првата половина од 2012 година, но истата не е поставена на своето место до денешен ден. Градот Скопје пред еден месец потпишал договор со РЖ Институт од Скопје на име „дополнителни услуги за изработка и монтажа на заштитна ограда и канделабри согласно идејно обликовно решение за заштитна ограда и илуминација“, говорат информациите од Бирото за јавни набавки.Времетраењето на склучениот договор е од дури 35 месеци, а градската власт има и образложение за целокупната постапка и за тоа што се случува со самата ограда во изминативе три години. „Потребата од промена на обликот на канделабрите е поради утврдување на начинот на нивно поставување на мостот имајќи ја во предвид постојната армирано бетонска конструкција и постојните армирано бетонски канделабри така што претставуваат основ за дополнителни услуги за леење“, се наведува во образложението. Проектната документација е променета со цел подобрување на одржување и експлоатација на мостот во целост. Извршено е подигнување на оградата и зголемување на вкупната висина на истата, со што се појавува и потребата од зголемување на висината на висечките столбови.

Стилската ограда на мостот „Слобода“ се работи врз основа на идејниот проект на авторите Константин Јанев и Маријан Камиловски. Покрај за кованата ограда, во изминатите години се одвоија финансиски средства за осветлувањето, санацијата на тротоарите и носечката конструкција на овој мост.

http://www.build.mk/?p=44028
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7158
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 17-Apr-2015 at 01:17
се работи за проклета ограда... нема врска со проклетите канделабри, кои всушност се и единственото бележје на мостот како дизајн... остајте ги канделабрите на раат
ду и „барокни“ ви се, за секој случај...
...и после некој ќе каже дека се работи за облагородување на просторот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 17-Apr-2015 at 10:53
Се монтира милионската ограда - еве како ќе изгледа (ФОТО)

17.04.2015 - 11:44:13


    

   
Почна да се монтира оградата на мостот Слобода, кај хотелот "Холидеј ин". Екипи од Град Скопје, вчера, со лимени тараби го оградуваа мостот каде што, дел по дел, ќе се поставуваат парчиња од оградата. Од кабинетот на градоначалникот Коце Трајановски велат дека додека траат градежните работи, ќе се затвора по една сообраќајна лента, пренесува Вест."Работите се очекува да траат најмалку два месеца. Во зависност од активностите на терен, ќе се воведува посебен режим на сообраќај", велат од Град Скопје.


http://www.skopjeinfo.mk/gradot/230625772/se-montira-milionskata-ograda-eve-kako-ke-izgleda-foto

Ima i fotografii no istite veke se postirani.


Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 21-Apr-2015 at 14:42
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.