build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јахја Кемал Колеџ-Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Јахја Кемал Колеџ-Карпош
    Posted: 27-May-2014 at 15:59
Можеби ова здание веќе е споменато на други места на форумов, но мислам дека треба да отвориме посебна нишка за приватниот образовен објект Јахја Кемал што се гради во дворот на училиштето Јан Амос Коменски во населбата Тафталиџе. Во прилог и фотографии од она што досега е направено:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Edited by BOJAN - 27-May-2014 at 16:00
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Aug-2014 at 16:15
DSC05062 by george k. 1981, on Flickr

DSC05059 by george k. 1981, on Flickr

DSC05060 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Sep-2014 at 15:27
Денес...

DSC05486 by george k. 1981, on Flickr

DSC05488 by george k. 1981, on Flickr

DSC05489 by george k. 1981, on Flickr

DSC05490 by george k. 1981, on Flickr

DSC05491 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Sep-2014 at 19:04
користат еден од најскапите стиропори-тој розевиот кој обично се користи каде што има чист бетон
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Oct-2014 at 16:43
Објектот е при крај со надворешна изведба, не знам како е внатре, ама зградичево изгледа поприлично фино:

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Oct-2014 at 02:30
Previous
мислам дека треба да си ги урамам фотографииве, затоа што прв пат гледам објект кој изгледа подобро и најверојатно има поскапа изведба од онаа прикажана на рендерот од идејното решение Cheers


Edited by zabegan - 29-Oct-2014 at 02:30
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Oct-2014 at 20:44
И мене денес ме наведе патот натаму, па сликнав неколку фотки. Од другата страна на колеџот се гради некаква лепенка, не знам што ќе биде (последната фотографија).

DSC06001 by george k. 1981, on Flickr

DSC06002 by george k. 1981, on Flickr

DSC06005 by george k. 1981, on Flickr

DSC06006 by george k. 1981, on Flickr

DSC06063 by george k. 1981, on Flickr

DSC06062 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Oct-2014 at 20:49
јеее, сепак сме биле во 21 век
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Nov-2014 at 01:06
Од денес:

Edited by Navigator - 09-Nov-2014 at 01:09
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Nov-2014 at 02:55
венге со беж боја ми е омилена и скоро цел стан ми е во таа комбинација
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Nov-2014 at 17:06
DSC06390 by george k. 1981, on Flickr

DSC06391 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Dec-2014 at 14:46
DSC06706 by george k. 1981, on Flickr

DSC06707 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 21-Dec-2014 at 11:39
Ајде малку критички осврт на овој објект. Се работи за модернистички израз кој првично отстапува од прикажаниот рендер на таблата поставена од инвеститорот. И тоа во овој случај не е до крај лошо, оти како што гледам, влезната партија е разботена подобро од првично планираното. Но, постојат елементи кои за жал се само декоративна партија на фасадата а не и корисни елементи кои зградата би ја штителе од премногу сонце и други атмосферски влијанија. Прво, челичната мрежа над влезниот дел е комплетно промашена инвестиција ако помислиме дека такво Grid решение можело да има и заштитен ефект, односно да штеди на енергија и да заштитува. Следно, според 3д приказот, прозорците од страничните партии на објектот не се изведени според планираното(ги нема  повеќебојните ламели)кои во основа би му го дале потребниот израз на образовен објект. Прозорските отвори на челната фасада би можеле да имаат и сопствени жалузини(заштитни капаци)кои на пример би се извлекувале од внатрешноста на прозорскиот отвор, односно разнобојните капаци би и ја дале толку потребната фасадна динамика која за сега е сведена на визуелна импровизација и ја нема. Истиот минус, го забележувам и во однос на изборот на бои на фасадата, во односно на првичниот приказ. Со што објектот остава впечаток на административна, а не образовна институција. Конечно, самиот објект, буквално избива на релативно фреквентна улица, а истиот би требало да биде прилично вовлечен во парцелата за да се обезбеди потребното зеленило како тампон зона од сообраќајницата, но и да се овозможи проточна комуникација на корисниците. Тоа е најголемиот функционален недостаток на овој објект, според мене. 
Се на се, (во контекст на генералното градежно самоволие) овој објект поминува, но и овде како и на други места и објекти, треба да се забележат недостатоците доследно, и секако да се има око и став за работите кои се градат, а не да се радуваме на се што е изградено, со права геометриска линија. Smile

Edited by maks - 21-Dec-2014 at 11:40
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Feb-2015 at 16:48
DSC07074 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Feb-2015 at 18:57
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Apr-2015 at 18:04
DSC07833 by george k. 1981, on Flickr

DSC07834 by george k. 1981, on Flickr

DSC07836 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 02-Apr-2015 at 18:04
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 04-May-2015 at 23:02
„Јахја Кемал“ отвора современ образовен објект во Тафталиџе

По една и пол година минати во изградба, скопската општина Карпош го доби првото „паметно“ училиште во Македонија. Турскиот „Јахја Кемал Колеџ“ го реализираше својот проект за новото приватно основно и средно училиште населбата Тафталиџе [»мапа], кое се простира на приземје, три ката и поткровје. Иновативната настава ќе се спроведува со примена на современи образовни и технолошки достигнувања, како што се 3D проекторите со Smart Board. Најнови технички помагала се вградени и во специјализираните кабинети по математика, физика, хемија, биологија и информатика.Покрај класичните училници, во објектот се изведени и специјализирани простории за реализација на воннаставни активности од областа на уметноста, техниката, музиката, забавата, рекреацијата и спортот. Училиштето располага со модерно опремена кино сала, повеќенаменска спортска сала, надворешни спортски терени, современа кујна и кафетерија за учениците и вработените. Едукативниот процес ќе го отвори најновата генерација на ученици, кои во моментов минуваат низ постапка на тестирање пред процесот на нивно запишување.

Проектната документација за новиот објект на „Јахја Кемал“ во Тафталиџе е дело на „УРБАН КОМ“ од Скопје, додека изведбените работи во изминативе една и пол година ги реализираа фирмите „ЃМ Компани“ и „Мина Констракшн“ од Скопје. „Јахја Кемал Колеџ“ ја купи градежната парцела со површина 10.430 метри квадратни од општина Карпош во јуни 2013 година, за која плати 9.500 денари за метар квадратен, или вкупно околу 1,6 милиони евра.

http://www.build.mk/?p=44298
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-May-2015 at 02:04
~Фино излезе ова.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-May-2015 at 07:13
Би требало да изградат и спортска сала за физичко воспитување, без неа учениците ќе бидат хендикепирани по тој предмет. Незнам како е законското решение за оваа прашање.
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-May-2015 at 07:48
Originally posted by King

Би требало да изградат и спортска сала за физичко воспитување, без неа учениците ќе бидат хендикепирани по тој предмет. Незнам како е законското решение за оваа прашање.


Во Форца, како и Нова гимназијата
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.086 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.