build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јахја Кемал Колеџ-Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 05-May-2015 at 08:45
Originally posted by maks


Ајде малку критички осврт на овој објект. Се работи за модернистички израз кој првично отстапува од прикажаниот рендер на таблата поставена од инвеститорот. И тоа во овој случај не е до крај лошо, оти како што гледам, влезната партија е разботена подобро од првично планираното. Но, постојат елементи кои за жал се само декоративна партија на фасадата а не и корисни елементи кои зградата би ја штителе од премногу сонце и други атмосферски влијанија. Прво, челичната мрежа над влезниот дел е комплетно промашена инвестиција ако помислиме дека такво Grid решение можело да има и заштитен ефект, односно да штеди на енергија и да заштитува. Следно, според 3д приказот, прозорците од страничните партии на објектот не се изведени според планираното(ги нема  повеќебојните ламели)кои во основа би му го дале потребниот израз на образовен објект. Прозорските отвори на челната фасада би можеле да имаат и сопствени жалузини(заштитни капаци)кои на пример би се извлекувале од внатрешноста на прозорскиот отвор, односно разнобојните капаци би и ја дале толку потребната фасадна динамика која за сега е сведена на визуелна импровизација и ја нема. Истиот минус, го забележувам и во однос на изборот на бои на фасадата, во односно на првичниот приказ. Со што објектот остава впечаток на административна, а не образовна институција. Конечно, самиот објект, буквално избива на релативно фреквентна улица, а истиот би требало да биде прилично вовлечен во парцелата за да се обезбеди потребното зеленило како тампон зона од сообраќајницата, но и да се овозможи проточна комуникација на корисниците. Тоа е најголемиот функционален недостаток на овој објект, според мене.  Се на се, (во контекст на генералното градежно самоволие) овој објект поминува, но и овде како и на други места и објекти, треба да се забележат недостатоците доследно, и секако да се има око и став за работите кои се градат, а не да се радуваме на се што е изградено, со права геометриска линија.

SmileУбаво срочено.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 17-Jun-2015 at 20:31
Внатрешниот дел:...и внатрешноста:фотките се преземени од твитер
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 21-Oct-2015 at 00:41

извор:Општина Карпош
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 21-Oct-2015 at 08:45
Колеџов мислам дека е пуштен во употреба, зашто кога и да поминам слушам детски и друг џагор од просториите. Иако немаше сечење ленти, како што обично бидува кај нас.
За сè има вторпат
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Oct-2015 at 19:25
Pristojno napraveno
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.