build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Рајска градина Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Рајска градина Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 10-May-2016 at 23:41

погледни ја таблата неколку поста погоре, и погледни го само насловот на Дневник и ќе ти стане све јасно...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 13-May-2016 at 17:51
Проектот изгледа ќе почне наскоро.14 мил. Евра а кога ќе земиме во предвид, сеуште има места во скопје без струја. Треба да се инвестира на нешто што ќе ни донесе нова енергија и капитал. Како и да е, со среќа.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 01-Jun-2016 at 14:39
Паркот ќе има повеќе споменици од дрва

„Скопје 2014“ продолжува со „Рајска градина“
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12892
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 01-Jun-2016 at 18:36
Потребна е лекарска помош, ако може од психијатри.

Пола град нема нормални услови за живот, ние се заебаваме со барокни рајски градини. Боже мили, дај еднаш нека заврши ова лудило.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 01-Jun-2016 at 19:20
Сега треба да излезат на протести граѓаните од Лисиче, па граѓаните од Керамидница и да објаснат во какви услови живеат тие, за инфраструктура зборувам. Потоа, владата да им објасни што е тоа планирано за градење на неколку стотина метри од нив.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 01-Jun-2016 at 22:06
А нели е поевтино само да се засадат стотици дрвја и да се направат прости патеки со столчиња, сигурно од 15 ќе се спадне на 2 мил, а ефектот е малтене ист.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 02-Jun-2016 at 08:47
Originally posted by alexsend

А нели е поевтино само да се засадат стотици дрвја и да се направат прости патеки со столчиња, сигурно од 15 ќе се спадне на 2 мил, а ефектот е малтене ист.


Видете, первертираниот ум не го дозволува тоа. Има умови кои не размислуваат рационално. А тоа е така бидејќи од државната цицка шмукаат целиот свој живот. А кај нас државното е поистоветено со онаа општествена сопственост од минатото, апстрактен поим на средства кои доаѓаат до мене, а јас им правам што сакам. И со една ваква комбинација, јас не мислам дека паркот ќе чини 15 милиони евра. По мое, тој ќе чини повеќе.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 04-Jun-2016 at 04:26
а кога кажале животни, мислеле мермерни.... ок
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 05-Jun-2016 at 15:31
Барокна рајска градина во населба од комунистички тип на колективни станбени единици...тоа е тоа вклопување.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5012
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 31-May-2020 at 14:15
Во „Рајскиот парк“ во Ново Лисиче ќе се одгледуваат градинарски култури и зачински билки

Скопје ќе ја добие првата урбана градина која ќе биде со површина од 3.000 квадратни метри. При тоа, предвидени се 30 парцели од 50 квадратни метри кои ќе ги користат околните жители. Освен парцелите ќе има и мини стаклена градина, како и дел за компостирање. Здружението на граѓани „Зелената арка“ е задолжено за реализацијата на овој проект, за што е склучен договор со Градот

За прв пат жителите на Скопје ќе имаат можност да почувствуваат како е да се грижиш за животната средина и тоа да ти биде возвратено со благодат. Вакво чувство ќе може да се добие во првата урбана градина која ќе биде подигната на локација кај Рајскиот парк во Ново Лисиче.

Корисник на оваа урбана градина ќе биде локалното население, а проектот ќе го реализира здружението на граѓани „Зелената арка“, кое за таа цел склучи договор со Градот.

Оттаму за весникот ВЕЧЕР изјавија дека градината ќе биде распослана на 3.000 квадратни метри, од кои 1.500 квадрати се поделени на 30 парцели со по 50 квадратни метри, каде што може индивидуално, семејно или во група да се посветат околу 30 постојани учесници со сезонско членство, а останатиот простор е отворен за градинари со желба и можност за повремено заедничко градинарење, како и за одржување образовни посети и обуки за љубопитните.

– Градината е структурирана во осум модули организирани како „соседства“ составени од четири парцели, секоја со површина од 50 квадратни метри, со заеднички средишен дел. „Соседствата“ се распоредени по периферијата на градината, а просторите меѓу нив се слеваат во средишниот заеднички дел од градината што е директно отворен кон влезот во градината – објаснија од „Зелената арка“.

Освен парцелите ќе има и мини стаклена градина, како и дел за компостирање. Во оваа градина ќе бидат опфатени автохтони лекови билки, ќе може да се произведуваат градинарски култури, органски зеленчук, овошје, зачински билки, цвеќе, повеќегодишни јадливи растенија, грмушести бобинки и овошни џуџести дрвја. Средишниот дел е предвиден и како простор за социјализација меѓу присутните и за одржување јавни настани поврзани со градинарството.

Градските власти потенцираат дека урбаната градина ќе создаде можност за дружење меѓу локалното население.

– Според резултатите на истражувањето кое претходно беше спроведено, од вкупно 220 испитаници, 208 или 94,5 проценти одговорија дека сакаат да учествуваат во општествената (заедничката) градина, од нив 161 пополнија пријави за учество во градината. Иако значително повеќе граѓани изразија желба да градинарат на определени парцели од 50 квадратни метри, заради ограниченоста на капацитетите успеавме да дојдеме до заемно разбирање и волја да се споделуваат парцелите од страна на повеќе учесници, наместо само еден учесник по парцела – изјавија од „Зелената арка“.

Од здружението додаваат дека условите за учество во градината се пропишани во градинарскиот ред што задолжително мора да го прочитаат, прифатат и почитуваат сите учесници/градинари уште при пополнувањето на пријавата за учество.

– Забранета е употребата на вештачки ѓубрива и штетни синтетички хербициди, инсектициди, пестициди и фунгициди, плодовите набрани во градината е забрането да се продаваат, сите учесници заеднички треба да ја одржуваат целокупната површина на градината, да се почитуваат, да соработуваат меѓусебно и да го одржуваат биодиверзитетот во почвениот екосистем – објаснуваат од „Зелената арка“.

Како последица на општиот застој за време на вонредните мерки за заштита од ковид-19, изведбата на основните инфраструктурни зафати е целосно сопрена. Рокот за завршување на урбаната градина беше до јуни 2020 година, но поради состојбата со корона вирусот, Градот со здружението „Зелената арка“ склучи анекс-договор со кој овој рок е продолжен за една година.

– Ограничувањата за собирање на јавни површини и препораките за држење безбедно растојание ги намалија можностите за градинарење на минимум, па така само повремено неколку учесници во општествената градина се обидуваат да градинарат во смени – потенцираат од „Зелената арка“.

Градежниот институт Македонија за потребите на Град Скопје ќе изведе бунар за експлоатација на подземна вода кој ќе биде лоциран во рамките на урбаната градина и ќе се користи за наводнување на изведените засадени површини. Организацијата „Macedonian Honey“ ќе донира пчелини сандаци кои ќе бидат поставени на работ од градината и тие ќе се грижат за пчелите, но ќе биде вклучено и локалното население.

(А.П.)

https://www.vecer.press/во-рајскиот-парк-во-ново-лисиче-ќе-с/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5012
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 29-Jun-2020 at 16:28
По повод одбележување на 45 години постоење, Градежниот институт Македонија изведе бунар за експлоатација на подземна вода како донација за Град Скопје.

Бунарот е комплетно опремен со пумпа и потребна опрема за црпење на подземна вода.

Бунарот e лоциран во рамките на првата Урбана градина во Скопје која Градот ја развива во населбата Ново Лисиче, кај Рајскиот парк и ќе се користи за наводнување на засадените површини.

Заедничката градина се реализира во рамките на проектот „Развивање на прва урбана градина во Град Скопје“ со средства обезбедени од Град Скопје, локална логистичка поддршка од Општина Аеродром и во изведба на Граѓанската организација „Зелената арка“.

https://www.facebook.com/gradezeninstitutmakedonija/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.