build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Рајска градина Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Рајска градина Аеродром
    Posted: 28-May-2014 at 18:24
Ресторани, езеро, срни и елени во Рајската градина во Аеродром
28.05.2014 - 12:10:56
    
Проектот за изградба на паркот со срни и елени во Аеродром е готов. Тој ќе биде пре­зен­ти­ран на почетокот на јуни, по што ќе се објави тендер за избор на фирма ко­ја ќе го гради паркот, познат како Рајска градина. Изградбата на паркот ќе почне ле­то­во, пренесува Вест.
Иви­ца Коневски, градоначалник на Општина Аеродром, вели дека во состав на пар­кот ќе има и два ресторана, мини-плоштад и едно езеро, по примерот на паркот со езе­ра­та.

„От­ка­ко ќе биде избран изведувачот, ќе почнеме да го градиме првиот дел од пар­кот, кој опфаќа партерно уредување на просторот, односно ќе се градат езе­ра­та.Следната година, односно во втората фаза ќе се постави оградата на паркот, која ќе биде доста висока. поради тоа што во паркот првенствено се планирани животни. Во третата фаза, на крајот на мојот мандат, пак, ќе се градат рестораните и кан­це­ла­ри­и­те за вработените што ќе ги чуваат животните", вели Коневски.
Тој нагласи дека целиот парк ќе се протега од паркот со авион, до куќите во на­сел­ба­та Лисиче, веднаш покрај Кејот на Вардар.
„Ова ќе биде најголем парк во земјата кој го градиме заедно со Владата. Колку ќе чи­ни, ќе знаеме дополнително, во текот на изградбата", додаде Коневски.
Про­ек­тна­та задача за Рајската градина ја направија архитектите Никола Стакинов и Лазар Димов.
За­мис­ле­ни се и патеки за џогирање, за пешачење, за ролерки и за електрични ко­лич­ки, како и за пајтони.
http://www.skopjeinfo.mk/gradot/1859817511/restorani-ezero-srni-i-eleni-vo-rajskata-gradina-vo-aerodrom

Мислам дека овој проект заслужува нишка особено сега кога се знае дека за неколку дена ќе биде готов проектот и дека идеата не замрела. Вакви проекти ептен подржувам затоа што едно ја разубуват и урбанизират околината а воедно ја зголемуваат и сигурноста друго се еколошки и на некој начин каква таква заштита од урбаната мафија.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-May-2014 at 19:46

Ресторани, езеро, срни и елени во Рајската градина во Аеродром

28.05.2014 - 12:10:56

Проектот за изградба на паркот со срни и елени во Аеродром е готов. Тој ќе биде пре­зен­ти­ран на почетокот на јуни, по што ќе се објави тендер за избор на фирма ко­ја ќе го гради паркот, познат како Рајска градина. Изградбата на паркот ќе почне ле­то­во, пренесува Вест.

Иви­ца Коневски, градоначалник на Општина Аеродром, вели дека во состав на пар­кот ќе има и два ресторана, мини-плоштад и едно езеро, по примерот на паркот со езе­ра­та.

„От­ка­ко ќе биде избран изведувачот, ќе почнеме да го градиме првиот дел од пар­кот, кој опфаќа партерно уредување на просторот, односно ќе се градат езе­ра­та.Следната година, односно во втората фаза ќе се постави оградата на паркот, која ќе биде доста висока. поради тоа што во паркот првенствено се планирани животни. Во третата фаза, на крајот на мојот мандат, пак, ќе се градат рестораните и кан­це­ла­ри­и­те за вработените што ќе ги чуваат животните", вели Коневски.
Тој нагласи дека целиот парк ќе се протега од паркот со авион, до куќите во на­сел­ба­та Лисиче, веднаш покрај Кејот на Вардар.

„Ова ќе биде најголем парк во земјата кој го градиме заедно со Владата. Колку ќе чи­ни, ќе знаеме дополнително, во текот на изградбата", додаде Коневски.
Про­ек­тна­та задача за Рајската градина ја направија архитектите Никола Стакинов и Лазар Димов.

За­мис­ле­ни се и патеки за џогирање, за пешачење, за ролерки и за електрични ко­лич­ки, како и за пајтони.


開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-May-2014 at 19:50
Kultuzin, ако сакаш да копираш текст со слики од друг портал, тоа може да го правиш само на Mozilla Firefox.

Исто и копирање слики само со десен клик на слика Copy Image и во build.mk веднаш Paste.

Ваква опција има само овој прелистувач и ниеден друг.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-May-2014 at 19:54
Благодарам јас користам најчесто Хром или Опера. Ќе го имам во предвид советот.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-May-2014 at 21:26
Култузин,за хромот ти пишав во темата за плажи како оди таа работа
Back to Top
NikolaMKD View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Jul-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote NikolaMKD Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Jul-2014 at 19:41
Ова ќе биде кај населбата Горно Лисиче, не населбата Лисиче. Населба Лисиче се бараките.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Jan-2015 at 18:12
Во плановите за 2015 нема никаква најава за овој проект. Веројатно никогаш нема ни да се реализира.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-Jan-2015 at 13:48
Искрено, кога го прочитав овој наслов
Ресторани, езеро, срни и елени во Рајската градина во Аеродром
, веднаш знаев дека ќе остане само замисла и нечија фантазија.
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 03-Feb-2015 at 12:53
Нов парк во Аеродром со езеро, фонтани, водопади и река

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, денеска присуствуваа на почетокот на градежни работи за расчистување на просторот за уредување на новиот парк во општина Аеродром крај Февруарски поход.- Денеска eкипи на Град Скопје го почнаа уредувањето на новиот парк во населбата Аеродром со површина од околу 82 000 квадратни метри, што значи дека ќе биде поголем од Првиот дел на Градски парк. Во рамките на паркот ќе се оформат трим патеки со чешмички за пиење вода, клупи за седење, корпи за отпадоци и друга урбана опрема. Во паркот ќе има и содржини намените за децата, односно ќе се направат 2 детски игралишта.

По должината на паркот ќе се постават и летниковци коишто ќе им овозможат на граѓаните да уживаат во него без разлика на временските услови и годишните времиња.На терен ќе работат екипите на ЈП „Паркови и зеленило“, а за реализација на овој проект од Буџетот на Градот ќе се издвојат околу 16 милиони денари. Се надевам дека овој парк ќе им ја подобри животната средина на жителите на Аеродром, а ние како Град и во иднина ќе продолжиме да градиме зелени паркови кој ќе бидат пријатни катчиња за граѓаните на Скопје- истакна градоначалникот Трајановски.Градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, потенцираше дека му претставува задоволство што може да ја најави изградбата на новиот парк во неговата општина, и што овој запуштен простор ќе се претвори во зелен и модерен појас во кој сите генерации ќе си најдат свое катче за одмор или рекреација.

Откако екипите на Градот ќе ја исчистат површината од шутот, ќе се направи планирање на површината на којашто ќе се насее трева.
Во новиот парк ќе се постави и нова хидрантска мрежа, со 1 000 метри перфорирано црево за системот капка по капка и со 450 прскалки со кои ќе се полева зеленилото.
На терен ќе работат екипите на ЈП „Паркови и зеленило“, а за реализација на овој проект од Буџетот на Градот ќе се издвојат околу 16 милиони денари.

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/470987590/nov-park-vo-aerodrom-so-ezero-fontani-vodopadi-i-reka-galerija
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Feb-2015 at 22:18
Од рајска градина паркот се претвори во најобичен парк. Не дека е лошо ама кога најавуваш некој проект ред е да излезеш и да образложиш зошто проектот не успеал и зошто се оди на алтернатива. А уште помизерни се нашите медиуми кои очигледно работат по принцип од денес за утре и по нарачка. 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Feb-2015 at 22:31
Originally posted by kultuzin

Од рајска градина паркот се претвори во најобичен парк. Не дека е лошо ама кога најавуваш некој проект ред е да излезеш и да образложиш зошто проектот не успеал и зошто се оди на алтернатива. А уште помизерни се нашите медиуми кои очигледно работат по принцип од денес за утре и по нарачка. 
абе нека има парк, срни може кога сакаш да пуштиме да пасат по тревата LOL

мене повеќе ми одговара да се уреди просторот, отколку да се прават „грандиозни“ проекти без потреба
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Feb-2015 at 22:32
Originally posted by zabegan

Originally posted by kultuzin

Од рајска градина паркот се претвори во најобичен парк. Не дека е лошо ама кога најавуваш некој проект ред е да излезеш и да образложиш зошто проектот не успеал и зошто се оди на алтернатива. А уште помизерни се нашите медиуми кои очигледно работат по принцип од денес за утре и по нарачка. 
абе нека има парк, срни може кога сакаш да пуштиме да пасат по тревата LOL

мене повеќе ми одговара да се уреди просторот, отколку да се прават „грандиозни“ проекти без потреба


Потенцирав погоре дека и вака не е лошо, но мене повеќе ме иритират нашите квази новинари кои буквално немат врска што се случува и затоа незнаат прашање да постават.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Feb-2015 at 00:42
Не е истиот парк... Овој е десно (источно) од Февруарски поход, а рајската градина е лево (западно) од Февруарски поход, позади ФФМ.

Или визуелно...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 05-Feb-2015 at 09:51
Originally posted by FoSsiL

Не е истиот парк... Овој е десно (источно) од Февруарски поход, а рајската градина е лево (западно) од Февруарски поход, позади ФФМ.


Истиот е, односно најточно кажано, зафаќа дел од површината на која беше најавена „Рајската градина“:
Тој нагласи дека целиот парк ќе се протега од паркот со авион, до куќите во на­сел­ба­та Лисиче, веднаш покрај Кејот на Вардар.


Во моментов е тешко да заклучиме што се случува со „Рајската градина“, изградбата на овој сегмент не значи автоматски дека проектот каков што беше првично најавен е откажан, но од друга страна фактот што воопшто не спомнаа ниту „Рајска градина“ ниту срни-мрни, туку изиграваат паднати од марс, сепак говори во тој правец.


Edited by Cloverstack - 05-Feb-2015 at 10:01
Back to Top
DandarMKD View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Jul-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote DandarMKD Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Mar-2015 at 15:09
До куќите во Горно Лисиче, не до населбата Лисиче.

Edited by DandarMKD - 09-Mar-2015 at 15:10
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1855
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Mar-2015 at 21:05
Кај местото предвидено за новиот парк (тој што го најавија пред некое време) нема ни машинерија ниту ништо , барем не од страната на АСНОМ. Стои во мртва точка.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 09-Mar-2015 at 21:26
Нема ни да има. Тоа беше претстава за пред камери. Прашање е дали воопшто ќе се гради парк таму.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-May-2016 at 10:04


Електрани на Македонија ќе гради „Рајски парк“ во скопски АеродромКомпанијата Електрани на Македонија, објави тендер за изградба на „Рајски парк“, најголем парк во Скопје, со разновидна вегетација и животни. Местото на кое се очекува да биде изграден е кејот на реката Вардар, во близина на Куќата на фудбалот на ФФМ. Се работи за простор од 9 хектари, на кој е предвидено да живеат срни, фазани, мајмуни и други животни.Според официјалниот тендер, планот за реализација предвидува период од 2 години. Идејното решение ја чинеше компанијата 114 000 евра, а негови автори се Никола Стакинов и Лазар Димов.

Инаку идејата е стара скоро 4 години, а слични содржини почнаа да се градат на конкретното место, но градежните активности беа запрени поради нерегуларности. Компаниите имаат рок до 23 јуни да ги достават своите понуди до Електрани на Македонија, по што ќе следи избор на изведувач.
http://skopjeinfo.mk/elektrani-na-makedonija-kje-gradi-rajski-park-vo-skopski-aerodrom
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3415
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 10-May-2016 at 16:23
Мене оваа верзија повеќе ми се допаѓа, и не поради тоа што самиот сум ја пишувал.

900 милиони денари ќе отидат на Рајски парк во општина Аеродром!

Електрани на Македонија во изминативе пет години има изградено само два нови енергетски капацитети – ветропаркот „Богданци“ и хидроелектраната „Матка 2“. Нискиот број на подигнати објекти за производство на електрична енергија не ја спречи компанијата денеска да објави тендер за изградба на Рајски парк во скопската општина Аеродром. Публикуваниот тендер има проценета вредност од дури 900 милиони денари, не вклучувајќи го тука ДДВ. Најголемиот скопски парк со разновидни животни е планирано да се лоцира крај Кејот на Вардар во населбата Ново Лисиче, веднаш по Куќата на фудбалот на ФФМ. Рајскиот парк треба да се протега на површина од околу 9 хектари и во него ќе можат слободно да шетаат срни, фазани, мајмуни и други животни.
Според објавените податоци од Бирото за јавни набавки, државната енергетска компанија планира проектот да го реализира во период од две години. Проектната документација за Рајскиот парк е веќе завршена, а само за идејното решение се потрошени речиси 114.000 евра. Автори на проектот се Никола Стакинов и Лазар Димов. Замислата за издигнување на ваква содржина во Скопје беше обелоденета на отворена владина седница од поранешниот премиер Никола Груевски кон крајот на 2012 година. Сите заинтересирани компании имаат рок до 23 јуни за да ги достават своите понуди до Електрани на Македонија, по што ќе следи период за избор на изведувач на Рајскиот парк.

http://www.build.mk/?p=49987
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 10-May-2016 at 22:17
Koga sme veke za kvalitet na tekstovi i informacii.

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=15475196AF375342B1282029286BCCD9
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.