build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Длабинска пумпа-пресостат поврзување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Petrus View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Petrus Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Длабинска пумпа-пресостат поврзување
    Posted: 29-May-2014 at 07:49
Zdravo na site!
Imam bunar dlabok 80m, vo nego montirana dlabinska pumpa-Sever montirana na okolu 72m. Kako na ovaa pumpa da povrzam filter za voda, elektronski presostat-Pedrollo (made in Italy) i regulator na pritisok do 10bari?
Blagodaram na eventualen odgovor!
Ja sakam naukava!
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-May-2014 at 05:47
Filterot za voda treba da go povrzes na izlezot od pumpata od kade sto ja isfrla ispumpanata voda. Presostatot neznaes kako da go povrzes mehanicki na pumpata ili elektricno? Po pravilo toj presostat treba da go odrzuva pritisokot vo instalacijata koga ke padne pod zadadenata minmalna vrednost na pritisok vo bari.
Back to Top
Petrus View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Petrus Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-May-2014 at 14:43
Здраво Баже!
Дали имаш некоја шема или нацрт сето тоа како да се поврзе?
Ja sakam naukava!
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 31-May-2014 at 10:25
Не знам дали би ти помогнале следниве линкови:

http://www.mbfrigo.hr/uploads/MB_Frigo/zastupstva_download/Danfoss/poglavlje3presostati.pdf

http://www.hidroelektrans.rs/korisno.htm


開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Jun-2014 at 23:30
Abe ne e problem za sema za vrzuvanje lesno ke ti nacrtam samo mi trebaat poveke podatoci, na primer kade ke ti bide postaven presostatot koj pritisok planiras da go meris, pritisokot vo cevkata ili vo rezervoarot... ako e pritisok vo cevkata toj se koristi kaj pumpi kojsto vodata treba da ja ispumpaat na nekoja visocina i da odrzuvaat stabilen pritisok, ako e za da polnis nekoj tank ke ti treba nivo metar ne presostat. Jas samo mozam da ti dadam sema kako da go povrzes presostatot i motorot i dali ti e vo plan toj presostat da go gasi/pali motorot po rastenje/paganje (nekoja promena) na pritisokot... Mnogu malce informacii imas dadeno, si nabrojal sto imas, a ne kako ti e zamislata i funkcijata sto sakas da ja dobies...
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 01-Jun-2014 at 23:34
motorot na pumpata e monofazen ili trofazen, kazi model na motorot i pumpata (vidi na tablickata za karakterisitki) moknost napon, zvezda triagolnik i sl... kazi mi poveke i za presostato, sigurno so nego ima i sema... najednostaven oblik na funkcija pri povrzuvanje e... napon za rabota na presostatot 24 dc ili 220 ac i izlez od nego nacesto preku relejni kontakti NO ili NC na koi ke se povrze napojuvanje posebno i ke s epovrze motorot na pumpata direkno ili indirekno preku motorna sklopka zavisi od moknosta na motorot.
Back to Top
JosephKL08 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Mar-2015
Location: United States
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote JosephKL08 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Mar-2015 at 13:23
Momentalno treba da postavuvam kosulica na vtoriot sprat vrz betonska ploca- Mene mi izgleda deka ke ima podobra izolacija dokolku namesto kosulica se postavat OCB ploci, ama ne sum slusnala videla dali nekoj vo makedonija izrabotuva takov vid na pod i kako odi so cena?
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.180 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.