build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инспиративни пејзажи од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 01-Jun-2014 at 14:57
Икике, Чиле

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 01-Jun-2014 at 23:49
Oва се вика стереограм.
Претставува тродимензионална слика проектирана во две димензии.
Ако не го знаете трикот за гледање, ќе ви го откријам:

Со едното око гледајте во едната страна на сликата, а со другото во другата страна на сликата, фокусирано со вперен поглед без трепкање. За 2-3 секунди ќе видите прекрасна зимска сцена:

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 02-Jun-2014 at 03:03
Неможам да ја видам ,пробувам како што пиша али нешто не ми оди, дури и глава ме заболе
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 02-Jun-2014 at 06:17
Исто Нешто не правиме како што треба...

Намибија (боите се реални, не се фотошопирани)

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 02-Jun-2014 at 06:20
Јапонска градина во Портланд, САД

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 02-Jun-2014 at 06:21
Канадските карпести (Rockies) планини

За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 02-Jun-2014 at 09:38
A. мора да ве научам да овладате со техниката. Ако не можете да се снајдете на тој начин, има и други.

Првин, пробајте вака:" Вперете поглед со едното око во долниот лев агол, а со другото на спротивната страна, по дијагонала, во горниот десен агол. Фокусирајте и не го испуштајте од вид ни едниот ни другиот агол"

Уште една техника:" Доближете го носот скроз до екранот и гледајте во сликата. Потоа пополека оддалечувајте, треба да видите слика како кога гледате преку слој од лед или зимоска преку скреж низ прозорец. И ќе го видите пејзажот"

Eднаш кога ќе овладеете со техниката ќе можете да гледате стереограми и на мобилен телефон.

Нестрпливо чекам!
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 02-Jun-2014 at 17:05
првата успеав да ја видам,за втората ќе повежбам до вечер
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 02-Jun-2014 at 19:54
Првата слика ми успеа со метод од пред 20 години-го имаше во тогашното `Елфаско`.Се става показалецот пре очи и се гледа концентрирано во него(очите се во X).Пополека прстот се одалечува кон сликата и треба да почни да се гледа во 3д
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 04-Jun-2014 at 12:31
Виножитни планини (Rainbow mountains), Кина

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 04-Jun-2014 at 12:36
Некаде во Кина

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 04-Jun-2014 at 12:37
Деца одат на училиште преку мост од корења, некаде во Индија

За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 05-Jun-2014 at 17:56
Стереограм:

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 05-Jun-2014 at 18:22
Внимание! И оваа е стереограмска слика. Дали ги гледате животните?

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 05-Jun-2014 at 20:36
сликата ја гледам како што треба но животни не видов.

за мене најдобра техника е со прстот пред нос,се гледа со двете очи во една точка и пополека се одалечува од носот према екранот
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 05-Jun-2014 at 21:00
Moже и така, а може и вака:" Погледни во сликатa и со двете очи погледни во просторијата колку што можеш пошироко, притоа не испуштајќи ја сликата од вид".

Пази се, има опасни животни

Edited by phenomenon - 05-Jun-2014 at 21:01
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 05-Jun-2014 at 21:17
јас гледам само некои `огледални` рогови како од слон или носорог
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 05-Jun-2014 at 21:44
Toа не се рогови, туку птеросауруси.

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 05-Jun-2014 at 22:07
ахааа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 06-Jun-2014 at 21:14
Шумата Халербос во Белгија

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.