build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тремови и тераси

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 07-May-2016 at 00:23

цениве психоделија но табиетот добар урнек за од другде да се набави пластифициран алу оаутдор реквизит, наместо ова францускиов гаражен елитизам [1]HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 24-May-2016 at 14:14

контрастов горе е како пудинг сред алва, уште да беше разбрануван со по некој плисок (ripple) или далга, сигурно и со малку ликвид атмосфера вакви алва-тремови дополнително би добиле на убавина, а можеби доволна е' и една соодветно стопена вазна или лантерна за да се разбие сивило и симетрија [1][2]

освен со зеленило, ми се чини дека со вејви минимализам [3][4] наједноставно би се освежиле излитени тремови и тераси, воопшто какво и да е заоблување (особено затегнато опушта озбилно вијуги сред оштра атмосфера, а во случајов и сестрано [5]
Edited by +Protagorist - 24-May-2016 at 14:34
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-May-2016 at 17:17

заоблувањата може да бидат и стегнато оштри, ако металот ко поладен делува оштро а ко таков свиен, ем бојата сето тоа може и дополнително да го анулира или надополни [1] иако ето тоа зависи колку фонот истата ја пригушува или истакнува    

http://www.rebeccaquintero.com/blog/trame-outdoor-lounge-chair

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 26-May-2016 at 11:11


http://www.notey.com/@busyboo_unofficial/external/4171831/furniture-parabola-chair-straight-curves-busyboo.html 

да не вртам во недоглед  сеирџиски околу малиот милион комбинации на и за outdoor furniture само ќе резимирам импровизирајте со она што го имате и можете,  нели за терасата пред се е битен погледот онаа визура што треба да ве натера да излезете од скоцканата атмофера

а доколку истиот заради икс-причини го немате ~ отворете го со некоја воздушна или пејсажна  скулптура или пејсажна таписерија, та и плакат ако се мора, иако за такво нешто ќе ви треба и посоодветен принт   кој не би избледил лесно ем врз некоја површина што потешко би изветвила  низ годињето [1][2][3] од временски услови ко што е случај со плексигласот, но тоа може да му даде понатака и оригинална белузлава патина на испринтаното ако и само ако акрилното стакло е петпарачко, пошто нели денес може да се итретира накнадно и со антискреч па и антирефлексен слој ... најбитно што е тоа што сакате да ви ја отвори затворената визура [1] или попрво на кој начин ќе го направите тоа ... можеби минималистички само со софричка и кактус сред неа, нормално перници за седење и килим за лебдење после сето тоа 


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 13-Jun-2016 at 16:41
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 13-Jun-2016 at 20:34
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 21-Jun-2016 at 21:03
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 22-Jun-2016 at 18:58

првата фотка горе е вишок, но заради убавите диреци ја пуштив да води, а е дел од понов хотел во ШриЛ. а од истото место еве интересен конструктивен момент наспроти тесниов коридор столбови претходно, но и останатите елементи се уникатно сложени како целина помеѓу широките ем крупни наспроти тесните а високи визури

https://venuelust.com/post/sri-lankas-hidden-gem-cape-weligama/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 23-Jun-2016 at 14:18може да биде и арпаџик па пак да биде луксузно, дури и со поуникатна атмосфера, јас не би ги ни делкал особено, слично ко горе само вишокот би го отстранил и фино заоблил, љ така и дирекот е појак [1] но не би ги лакирал туку само со фринајз би ги поминал столбовите за да што полесно се вклопат во пејсажот, впрочем што поприродно толку и поуникатно ... кога им верглам на домашните дека и со малку пари, ем нешто воља и мотивација [1] може чуда да се прават со нашите запустени села паѓаат збунети во дилириум, та ај што ми се чудат на паметот ами подалеку од тоа пвц-то не ни можат да добацат, а само да знаат како е лезет да си ладиш в лето душа на 1k мнв први ќе му ја скубнат ... дополнително она што ја освежува атмосферата е штуко малтерот, чија природна нијанса ако не ве одмори, бар нема да ве умори но ова е веќе муабет за во АЕГ [1]

https://www.sicilyluxuryvillas.com/villas/le-cave/иако тука сувишно за слична визура би легнала добро и некоја портабл ограда, но само ко напречна греда или со собирачки~склопиви столпчиња~препреки [1] на тој начин куќата и појако би се истакнала во градината, иако и вакафрактално никната сред неа е убаво минималистички акцентирана, симпилисити ет итс бест

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 27-Jun-2016 at 14:41


ко за споредба еве колку недоносено делува и малку современа интервенција, та макар куќава е балирана бадијала, нит штуко малтерот накалемен по ѕидои не помага да го олабави дизбалансот што зрачи од металниве фланшни / фланши

http://www.houzz.com/photos/1506764/Straw-bale-house-rustic-patio-salt-lake-city


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 27-Jun-2016 at 23:04
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 06-Jul-2016 at 06:46

и на север добро ќе дојдат жардињери место ограда

само фрлете и снег на сценава или уште поубаво снегои


http://www.hometrendesign.com/wonderful-terrace-design-ideas-designed-with-natural-styles


Edited by beTon - 12-Jul-2016 at 18:31
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 12-Jul-2016 at 18:48
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 21-Aug-2016 at 01:50

но со катаут техникава можностите се бесконечни особено посреди материјалите од плекси преку алуминиум па се до железо, зависно каквa цнц-машина имате на располагање, нормално ѕирнете нечија идеја и од тенекево [1][2][3]

ваквите огради се посебно убави навечер, кои можете да ги осветлите и поинвентивно доколку се изрезбани во плексигласа не ни мора катаут плекси, доволно е и соодветна резба доколку е битно да се истакнат орнаментите во шарата, нормално појака лед лента од страните и појак ефект на панелите [1]
Edited by beTon - 21-Aug-2016 at 01:55
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 19-Sep-2016 at 20:07

налетав на интересен принт на текстил кој добро би се вклопил во ваква плекси-лед атмосфера, а потенцијално би можело да се испринта нешто слично и на прозирна гума [1]

инаку еве и конкретни примери на плекси-лед ограда, која добро би легнала и на тераса и во двор доколку имате модерен објект, последниот пример е со лед надвор од плексигласит наместо директно под него   

заради едноставност ваквите лед-ленти може да одат под плекси скали евентуално маси на терасата, сепак треба усул за да не излезе пре кич атмосфера, прикладна претежно за комерцијални отколку за приватни парцели, приватно чинам најкорисни би биле за туш кабина или пак тоалетни полици ормари и сл.

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 23-Sep-2016 at 15:50стаклата секогаш можат да бидат мат доколку околината тоа го бара, дури исправени и како висока ограда [1] а која не ни мора да биде целосно застаклена за да е впечатлива ~ за што добар пример е заѕиданиов дел од кровнава тераса, на која единствено што и фали е аквариум или фонтанта во некој агол или под стреа за истата да биде прикладна и за хормонална медитација [1][2][3]

http://www.lushome.com/contemporary-landscaping-ideas-andy-sturgeon-small-garden-design/65818
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 644
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 24-Sep-2016 at 12:51
galerija - terasi poplocani so fasaden
priroden kamen

Edited by nenad - 24-Sep-2016 at 12:53
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 25-Sep-2016 at 16:01

до сега од вакви камени плочи што имам видено, најмногу ме изненадија овие на рампата и скалите од новиов инфо центар на нпГаличица во с.Стење преспанско, веднаш под новата Црква

истите исклучиво убаво изгледаат кога се осончани, веројатно имаат железо во својот состав заради што светлуцаат [1] а во случајов како минерални метаморфи преливаат и бои ... ми рекоа дека се од демирхисарскиот каменолом во с.Сопотница по цена од 5 евра квадрат, мислам него го работи гпГранит, но не ме држете за збор може да е и на Железара чув и тие имале нешто таму, баш успат тогаш сретнав и мајстори за камен во Преспа ми рекоа дека како за фасаден за истиот земаат 5 до 10 евра м2 зависно дали и колку треба да се дообработуваат плочите

   ~

сличен на него е Порфирот

http://www.uredjenje-vrtova.com.hr/porfido-cjenik.htmlEdited by +Protagorist - 25-Sep-2016 at 16:05
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 26-Sep-2016 at 12:14камо да беа олдскул керамички саксииве, но отповеќе комп или тв и ето рурален медиокритет, во случајов оправдано само ако домакините немале мерак на керамика, опуштено бар цементот за фугата го погодиле мајсторите, колку само убаво двои што е бел наместо сив, па макар бил и накнадно варосан, иако чинам дека е баш бел цемент посреди

кога веќе го спомнав ова, ме чуди колку ретко и приватно и комерцијално се заобиколува мозаикот дали за тремови или патеки [1][2][3] кој како таков ем скратува на материјал, ем е повпечатлив, иако потежок за изведување и одржување, за внатре и да не говорам бидејки во не секој простор би се нашло лесно камено решение, освен ако не ви се рацветани мандали по вијуги, но доволно се само и расфрлени плочи одоколу посипани со чакал, за да се постигне сличен ефект

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1189&PID=174047#174047 [1][2][3]

http://www.diynetwork.com/how-to/outdoors/structures/building-a-stone-walkway [1]https://www.pinterest.com/pin/317714948684850119/понапред во нишкава има абер за калкада, а еве која може да се стокми и со чакал, а не треба ни умешност доколку користите шаблони како блупринт, обележени вертикално со картон за да се задржи правецот додека посите песок па бетон помеѓу, за оние со животинки одоколу не е лошо место чакал стопите да се обиколени од мулч [1][2][3]https://www.pinterest.com/angelmurr/river-rock/HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 27-Sep-2016 at 14:41

ваква градинарска патека одговара на секаква мебел и во секаков амбиент, во случајов фамилијарна ратан гарнитура, земена од последната фотка на линков [1][2] a монтирана на првата фотка од минатиот пост

може требаше барок ратан да закачам, но поентата е јасна, не ви треба екстра инвестиција за да склепата трем пред врата, евентуално тенда место кров и тоа е тоа

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.