build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мостар, Босна и Херцеговина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Мостар, Босна и Херцеговина
    Posted: 21-Jun-2014 at 14:43
Досега сме немале ниту една објавена фотка од Босна и Херцеговина. Изминативе две недели бев во оваа прекрасна земја, па се одлучив да споделам некои фотки од неа. За почеток следуваат фотографии од можеби најубавиот босански град Мостар.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Jun-2014 at 14:50
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Jun-2014 at 14:56
Се разбира, најубавиот дел од Мостар е стариот дел на градот, кој како извонредно културно наследство е вметнат на листата на УНЕСКО. Во продолжение следуваат и неколку фотографии од него:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Jun-2014 at 15:35
Доста е сменето од кога сум бил во 1985 .Убав град ,и ми е мило што го оспособија после тоа што му се случи.Воглавном сите босански градови навремето се одликуваа со убави паркови и чисти улици.Пример беше Бања Лука која посебно се истакнуваше по зеленило и чистота.

Архитектурата пат си ја влечат од австриската држава која долго време имала влијание на тие простори
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Jun-2014 at 17:52
Originally posted by gjoko

Доста е сменето од кога сум бил во 1985 .Убав град ,и ми е мило што го оспособија после тоа што му се случи.Воглавном сите босански градови навремето се одликуваа со убави паркови и чисти улици.Пример беше Бања Лука која посебно се истакнуваше по зеленило и чистота.

Архитектурата пат си ја влечат од австриската држава која долго време имала влијание на тие простори


Gjoko, сметај дека се решив воопшто да не правам фотографии од разрушените згради. А во Мостар секоја 4-5 зграда е се уште срушена и многу други се оштетени. Тоа создава една поинаква атмосфера. Да не говорам за битката со знамињата што се води од двете страни на Неретва, босанската и хрватската. И покрај сето ова, за мене останува најубав босански град од оние што досега сум ги посетил (Сараево, Бања Лука, Мркоњиќ град, Травник, Зеница).
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Jun-2014 at 19:35
Вероватно и тие самите не се свесни што ги снашло.Сеуште се во некоја транс ситуација
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.