build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Kампус на International Balkan University

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Kампус на International Balkan University
    Posted: 26-Jul-2014 at 19:07
Anyone have more info on this?

New campus of the International Balkan University in Skopje.


Edited by macedonia - 26-Jul-2014 at 19:07
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Jul-2014 at 19:11
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14200
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Jul-2014 at 20:11
I can't figure out where is located... Weird.
За сè има вторпат
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Jul-2014 at 20:55
Vo atarot na Topansko Pole vo delot kade Kasarna Ilinden i otstapi g. parceli na Ostina Karpos se gradi Kampus na Internacionalniot Balkanski Univerzitet koj sto veke nekolku godini funkcionira vo opredeleni objekti niz Skopje.
Parcelata se naoga na ovie koordinati
42.015142, 21.429109Edited by Portal - 26-Jul-2014 at 20:59
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Jul-2014 at 23:17
Ако може некој нека ги префрли последните постови на новоотворената тема за овој проект. Чудно како досега не сме ја обработувале оваа градба. 
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Aug-2014 at 23:04
Случајно или не веднаш до универзитетот ќе се гради и новиот исламистички центар со се џамијата а во непосредна близина е и Тетовскиот универзитет.
Ништо против Турците но сепак треба да се има под контрола каде и во што инвестираат. Особено што во последно време на чело со Ердоган Турција се повеќе забегува од идеите на Ататурк за секуларна држава и се повиќе заличува на „хард кор„ муслиманска држава.
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Aug-2014 at 10:39
Последниот голем финансиски скандал (ако може и така да се нарече) во Турција е поврзан со нелегалните трансакции од Halkbankasi (Халкбанк)и токму овој Универзитет. Нелегално на сметките на овој Универзитет во Македонија легнаа неколку милиони (!?) евра.
Иначе безрезервната навидум поддршка што Турција и ја дава на Македонија е премногу лицемерна и со (не)скриена намера, да се зголеми Турското присуство во Македонија, односно да се изврши модерна окупација на Македонија токму од страна на Турција.
Доказ за тоа не е само овој универзитет туку и: Турскиот театар, турскиот културен центар, ТАВ, Сончев Град, Џеваир...

Edited by martind - 03-Aug-2014 at 10:41
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-Aug-2014 at 11:04
Originally posted by martind

модерна окупација на Македонија токму од страна на Турција.
Доказ за тоа не е само овој универзитет туку и: Турскиот театар, турскиот културен центар, ТАВ, Сончев Град, Џеваир...


Веројатно дел од тие пари ќе завршат во Џамијата која ни ја спремат.
Ќе видиме што ќе се случи со Џевар и Сончев Град но ако и таму изникнат џамии тогаш овие тврдења само ќе бидат потврдени.

Edited by kultuzin - 03-Aug-2014 at 11:07
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 03-Aug-2014 at 12:15
Па кога премиерот сака Туркиш ерлајнс да му стане национален превозник... патриотизмот кај нас умре одамна, ваквите проекти се жив доказ за тоа. Затоа Скопје полека станува предградие на Приштина за тамошните богаташи и не случајно низ Скопје најголем туристички џагор доаѓа од турските туристи. Овој систем многу лесно може да престане, ама ќе престане и нечие полнење на џебови.
23ka.wordpress.com
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 03-Aug-2014 at 14:01
Those who don't learn from history are doomed to repeat it.

5 века и пак не научивме дека нашето место е во Европа, а не во Мала Азија.

Edited by HugoGoulding - 03-Aug-2014 at 14:05
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-Aug-2014 at 14:11
Не се согласувам. Наше место е да балансираме. Македонија по сите карактеристики и климатски и култоролошки има предиспозиции да влече на три па и на четири страни и мислам дека тоа може да биде огромна шанса за нас. Работата е да се биде внимателен и да не се дозволи излегување од баланс т.е. доминантно инвестирање само на турски компании. Како што спомнав погоре особено треба да се биде внимателен на евенуалното религиско влијание кое евенуално би било увезено заедно со турските инвестиции. Јас сакам да верувам дека во бизнисот нема религија, но градење на овој универзитет а по тоа никнување на џамија во непосредна близина ми дава за право да бидам сомничав во добрите намери на дел од турските инвеститори. Ќе видиме што ќе се случи со Џевар и Сончев град и кој ќе се всели во тие згради и дали преку ноќ и таму ќе порасне некое минаре. Но мислам дека во тој случај и граѓаните треба да покажат заби.

Ќе додадам дека целиот муабет е на ниво на шпекулација затоа што сепак се работи за предпоставака дека овој универзитет има врска со џамијата.

Edited by kultuzin - 03-Aug-2014 at 14:18
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 03-Aug-2014 at 15:57
по која логика образовен и верски објект се градат во непосредна близина?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Aug-2014 at 18:56
логиката се вика-балканизам,а докази за нејзиното егзистирање има на секој чекор од Дунав и сава па надолу
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Aug-2014 at 19:39
Originally posted by kultuzin

Не се согласувам. Наше место е да балансираме. Македонија по сите карактеристики и климатски и култоролошки има предиспозиции да влече на три па и на четири страни и мислам дека тоа може да биде огромна шанса за нас. Работата е да се биде внимателен и да не се дозволи излегување од баланс т.е. доминантно инвестирање само на турски компании. Како што спомнав погоре особено треба да се биде внимателен на евенуалното религиско влијание кое евенуално би било увезено заедно со турските инвестиции. Јас сакам да верувам дека во бизнисот нема религија, но градење на овој универзитет а по тоа никнување на џамија во непосредна близина ми дава за право да бидам сомничав во добрите намери на дел од турските инвеститори. Ќе видиме што ќе се случи со Џевар и Сончев град и кој ќе се всели во тие згради и дали преку ноќ и таму ќе порасне некое минаре. Но мислам дека во тој случај и граѓаните треба да покажат заби.

Ќе додадам дека целиот муабет е на ниво на шпекулација затоа што сепак се работи за предпоставака дека овој универзитет има врска со џамијата.


Ама како да балансираш со држава чиешто раководство колку е тоталитарно или автократско, како нашето затоа и имаат добри односи, толку е и радикално верски настроено. Па повеќе од очигледна е намерата на сегашна Турција повторно да воспостави современа хегемонија на Балканов, штом влагаат и во индустрија како што е млечната, сега продаваат и флаширана битолска вода, а полека но сигурно ги окупираат доминантно муслиманските градови во Македонија исклучиво со производи од овие компании.
Зарем има економска логика во тоа што дојдоа овде стотина Турци да отворат донер ресторани или како и да се викаат, зарем е случајно што за неколку пати се зголеми бројот на турски туристи, што се зголеми бројот на авиолинии со Турција? Не, ништо не е случајно. Видоа Турците дека Македонија до пред неколку години главно живееше од грчки капитал и неколку нивни фабрики и бизниси овде и со доаѓањето на одредена гарнитура на власт ја искористија можноста и влегоа агресивно.
Мене ми е само криво што помеѓу автократскиве власти не го одбраа Орбан и Унгарија како силен партнер, земја која и покрај лошата внатрешна политика оди напред, туку ја одбраа Турција која има тенденција да оди назад. Иако економски се претерано богати за балкански услови, сепак тамошниот менталитет и општество се тие што се уназадуваат.

И ако имаш приметено, или било кој друг од вас, нов спонзор на кошаркашката репрезентација е ни мање ни више, Халкбанка.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 05-Aug-2014 at 09:56
Se soglasuvam ova veke ne se izdrzue ovaa okupacija / agresija na Turcite, nie sme iskonski narod so evropska kultura ...
 Najgolem investitor bea Grcite koji i gi postuvame ... Se si bese vo harmonija oni ni kazaa otvoreno deka ne sme Bugari tuku sme Skopski Cigani (bez soglasnost na Amdi Bajram) , deka sme nekojasi izmislena nacija od strana na Tito malce preteraa ama nema da komentiram za da nese ...
Mada so pomos na nasite reketarcinja, celnici (politicari) gi spasija od propaganje nasite kompanii i gi kupija skoro za bespari. Edna od najgolemite nasi banki e Grckata Nacionalna Banka so sto i jas se gordeaam za napredokot kon nasata Evropska agenda...

Kako i site vie i jas se soglasuvam za opasnosta od Turcite i gi poddrzuvam Grcite bi sakal se poveke da se prisutni kaj nas kako sto sme letoska nie kaj niv ... da ne zaboravime koj sme i sto sme Roll%20eyesEdited by Portal - 05-Aug-2014 at 10:20
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Aug-2014 at 10:38
Јас не би избрзувал со вакви заклучоци.
Наставата на овој универзитет е на Англиски.Од тоа што го ѕирнав на нивниот сајт има и наши професори за разлика од ДРЖАВНИОТ Универзитет во Тетово каде наставата би требало веќе да е на Албански бидејќи нема еден професор Македонец.
И незнам како би не купиле Турците со само еден аеродром и два ипол облакодери недовршени.
Дајте ми компанија која е со Турски капитал а е во топ 50 компании во Македонија
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Aug-2014 at 15:23
Јас напоменава веќе дека моите изјави треба да се земат со резерва затоа што се на ниво на шпекулација и не се темелат врз база на некој сигурни информации. Муабетот ми е дека треба да се биде претпазлив. Јас лично немам никаков проблем во Македонија да влегува труски капитал и лично многу ми е помило да имаме обри односи со нив отколку со квази „евроспки„ држави како Бугарија и Грција. Но она што во моментов се случува во Турција на политички план, поточно враќањето на религијата во прв план наместо на секуларизмот ми дава за право да бидам претпазлив иако и тука можам да кажам дека ако морам да бирам повеќе би сакал Турција да стои зад изградбата на џамиите во Македониа отколку ситуацијата која ја имаме на терен, а на терен имаме пари од Саудиска Арабија и вахабизам.


П.С. Не би сакал да звучам радикално и дека имам нешто против муслиманството , напротив како вистински христијанин ја почитувам секоја религија а против сум секоја радикална форма на толкување на било која вера.

Edited by kultuzin - 05-Aug-2014 at 15:25
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Aug-2014 at 16:07
Originally posted by jyvation

Јас не би избрзувал со вакви заклучоци.
Наставата на овој универзитет е на Англиски.Од тоа што го ѕирнав на нивниот сајт има и наши професори за разлика од ДРЖАВНИОТ Универзитет во Тетово каде наставата би требало веќе да е на Албански бидејќи нема еден професор Македонец.
И незнам како би не купиле Турците со само еден аеродром и два ипол облакодери недовршени.
Дајте ми компанија која е со Турски капитал а е во топ 50 компании во Македонија


Халкбанка, Зорлу, Коч Холдинг, ТАВ, Џеваир (колку што моментално ми текнуваат)... Ја зборам за тенденцијата на енормно брзиот влез на Турски компании (директно или индиректно) во Македонската економија како и присуството на одредени Турски невладини организации во Македонија.
Но поширока дискусија за оваа тема не и е местото на овој форум.
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Aug-2014 at 10:12
Originally posted by jyvation

Јас не би избрзувал со вакви заклучоци.
Наставата на овој универзитет е на Англиски.Од тоа што го ѕирнав на нивниот сајт има и наши професори за разлика од ДРЖАВНИОТ Универзитет во Тетово каде наставата би требало веќе да е на Албански бидејќи нема еден професор Македонец.
И незнам како би не купиле Турците со само еден аеродром и два ипол облакодери недовршени.
Дајте ми компанија која е со Турски капитал а е во топ 50 компании во Македонија


Меѓудругото еве и потврда за она што пред извесно време го дискутиравме
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/erdogan-pobijedili-su-i-sarajevo-skoplje-damask-i-gaza
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14200
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Aug-2014 at 17:48
Објектот во изградба веќе е видлив од Топанско Поле и од ул. Џон Кенеди.

DSC05051 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.