build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јабланица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Јабланица
    Posted: 02-Aug-2014 at 10:30
Јабланица е планина во југозападниот дел на Македонија, помеѓу Охридско-струшката и Дебарската Котлина, западно од реката Црн Дрим и брегот на Охридското Езеро. Највисок врв е Црн Камен, со 2.257 м.Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Aug-2014 at 02:19
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Aug-2014 at 02:21
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Jun-2015 at 19:41
Стрмница (1.904 метри) и Радуч (2.063 метри), врвови над село Дренок, Јабланица

Strmnica and Raduc, Jablanica by Gadjowsky, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Jun-2015 at 19:41
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Jun-2015 at 19:42
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-Jun-2015 at 20:16
извори во близина на село Вишни на Јабланица

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Jul-2015 at 16:54
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 07-May-2020 at 21:20
Извадок од кратко интервју со Насер Нуредини, браво за мета.мк што поставиле прашање за Јабланица, треба и општина Струга да ја разбудат малку со неколку прашања

Освен прогласувањето на Осоговските планини за заштитено подрачје, дали Министерството работи на планот на прогласување на други области за заштитени, кои се тие, кој степен на заштита се предвидува, каква е разликата помеѓу статусот на национален парк и другите облици на заштита? Имаше граѓански иницијативи за прогласување на планината Јабланица за национален парк, а неодамна се појави и онлајн петиција со која се бара и Беласица да стане национален парк.

– Одлично е што јакне свеста дека е потребно да заштитиме што е можно повеќе од нашата држава. Конкретно за Јабланица нешто е веќе направено – прекрасните Вевчански извори се веќе прогласени за споменик на природата. Во овој момент постои студија за ревалоризација за планината Беласица, но таа треба да биде ревидирана бидејќи е застарена, додека пак за Јабланица потребно е локалната самоуправа – Општина Струга да покрене иницијатива и да изнајде средства за изработка на таква студија и за планината Јабланица. Штом тие покренат таква иницијатива, ние ќе ги поддржиме.

https://meta.mk/nuredini-nema-nazad-shar-planina-kje-stane-naczionalen-park/

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-May-2020 at 09:41
Време е да ја заштитиме Јабланица! Еве реакција од селаните во Октиси на кои им се загрозени и изворите на вода поради овие случувања

Mesna Zaednica-OKTISI

vo vreme na policiski čas na cela teritorija na državata se pustoši vo planinata vo selo oktisi.apelirame do nadležnite da go sprečat ova zlostorstvo sto se pravi,vo sprotivno žitelite od selo oktisi ke gi prevzemat rabotite vo svoi race i nema da se pocituvaat nikakvi merki na vladata i ke izlezat masovno na protesti bidejki trpenieto na oktisani e pri kraj

Во прилог видео од сечата
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=146470243581872&id=102028621359368
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.