build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Света Троица - Аеродром (Руска црква)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-Aug-2016 at 00:08
Имам чувство дека на црквава воопшто не се работи, горе-долу иста е состојбата како на сликата од претходниот пост, со тоа што во дворот од поодамна го забележав ова:Edited by Џоле - 15-Aug-2016 at 00:08
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3248
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 31-Aug-2016 at 17:55
Застојот кај црквава изгледа не е поради финансиски причини.Требало една година да отстои вака за да била поквалитетна внатрешната изведба на фреските.

http://vecer.mk/skopska/se-gradi-prvata-ruska-crkva-vo-aerodrom
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3248
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Oct-2016 at 15:39
Денеска поминувајќи со кола забележав дека на овој објект прикажан на горната фотка има поставено кров и крст.Инаку дали знае некој која е намената на овој мал објект.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-Oct-2016 at 16:22


Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3248
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 15-Jul-2017 at 07:29
Posle dolgo vreme denes minuvajki pored crkvava slusnav rabotenje na cirkular no ne bev vo moznost da slikam se nadevam deka konecno ke ja dovrsat.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 15-Jul-2017 at 09:19
А има ли видлив напредок во градежните работи на црквата? Некако премногу се одолговлече целава работа.

Една фотка од мај годинава:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3248
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 15-Jul-2017 at 09:43
Нема никаква промена скоро две години ја влечкаат изградбава освен овој помалиот објект на фотката погоре кој го довршија пред неколку месеци.Меѓутоа сега приметувам стагнација кај црквата во Мичурин каде од почетокот на јуни нема речиси никакви активности.Незнам до која фаза им се другите цркви кои ги гради Жикол во Ѓорче и Гази Баба но овие две изгледа уште долго ќе се градат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3248
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 29-Oct-2017 at 19:27
Deneska minuvajki pored crkvava za prvpat zabelezav deka nesto se rabotelo poslednive meseci. Na eden del e postaveno e skele i pocnato e postavuvanje crveni tuli,no nemozev da slikam. Dokolku e vo moznost nekoj denovive neka napravi nekoja fotka.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 26-Nov-2017 at 21:09
Сепак, се работи на црквава, иако бавно. Веројатно фасадата ќе биде од црвена тула. Еден човек работеше и на малото црквиче (или што и да е), на третата фотка.

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Dec-2017 at 11:10

За многу години чествувањето на Свети Климент Охридски ... би ја поздравил изградбата на овој Црковен Храм особено бидејќи со РПЦ сме поврзани и канонски освен словенски, бидејќи Московската Архиепископија добила Благослов и подршка за автокефалност токму од Охридската Архиепескопија [1] сепак и тука супер'партиски е направена урбанистичка грешка, да Црквава наместо да е зацртана во продожение на МЗТ Салата, сега е прилог од страна, што не е само естетска и суштинска грешка [2] туку и функционална, бидејќи тука требаше да има поголем паркинг, а и паркот убаво ќе дојдеше во продолжение на Црквата, него ко што е сега на спортската сала ... во секој случај драго ми е да и ние на билд тука некако сме кумувале на идејава за руски стил овдека [3] сега уште фали и ние да возвратиме кога тогаш ...


Edited by Zelenikovo - 08-Dec-2017 at 11:33
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3248
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 05-Mar-2018 at 19:48
Стопирана изградбата на руската црква во Аеродром

Општината Аеродром ја стопираа изградбата на руската црква.Архитектонско-урбанистичкиот проект на инвеститорот Сергеј Самсоненко упорно не се усвојува за да не може да се продолжи со изградбата на црквата. Важно е драги аеродромци дека на албанските бизнисмени широко им се отвораат вратите за инвестиции во Аеродеом, пишува на ФБ групата „Аеродром во моето срце“.

http://skopjeinfo.mk/stopirana-izgradbata-na-ruskata-crkva-vo-aerodrom
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 05-Mar-2018 at 23:50
политика, политика, и само политика... урбанизам, архитектура и уметност никаде... ај ако не џамија нека ја направат за да привлечат некакви албански квази инвеститори
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1533
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 06-Mar-2018 at 00:44
Ова некоја жботовска група е...
За какви албански инвеститори станува збор? Што ќе инвестираат?

Edited by Staro Skopje - 06-Mar-2018 at 00:44
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3248
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 06-Mar-2018 at 07:20

Najverojatno stanuva zbor za parcelata kaj majcin dom za koja se zbori deka e prodadena na ZSF KOM e sega kolku e tocno toa e druga rabota.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 08-Mar-2018 at 14:41
Не знам зошто воопшто се земаат предвид информаци од такви “тврдокорни“ фб групи како релевантни. Објектот е во многу одмината фаза па за некој да се осмели да го руши или нешто слично. После сите политички рогови покажани кон Русија во последно време (иако не сум фан на Русија, сепак не треба многу курчење кон таков глобален играч) може да се направи некој гест на добра волја па да се довшри објектот.

Самсоненко го нема, ама Единствена Македонија е тука за да ја замени неговата функција, па ете може од таму фондови на пример...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3248
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 10-Apr-2018 at 12:04
Еве една фотка од фб(направена кон крајот на март) нема некое придвижување во градежните активности

Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 01-Oct-2019 at 17:47
http://fitcolumns.com/2019/03/18/abandoned-church-construction-site-bears-testimony-to-waning-russian-influence-in-north-macedonia/
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.