build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Света Троица (Руска црква) - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1761
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 24-Jun-2020 at 15:08
Originally posted by ByzantineHoe

Не. Ова не е средниот век во кој Англија и Швајцарија треба да и полагаат сметка на Италија затоа што таа била главна во религијата.
Популарна Англиска од 16ти век - closer to us, closer to God.
Единствениот ентитет пред кој МПЦ треба да полага сметка се државата и граѓаните кои ги претставува. Единствениот ентитет кој може да даде и одземе имот на МПЦ како институција е повторно државата. Нели Монтенегро донесе закон за Религиска слобода во Декември, закон во кој што тврди дека секоја црква и манастир на територијата на Црна Гора и припаѓа или е во сопственост на државата Монтенегро, а не СПЦ. Епа така некако.


Wishful thinking. Би сакале да е така како што викаш, ама не е така! Едноставно има хиерархија во православниот свет и неколку поедини цркви држат тежок монопол врз тоа и со векови веќе прошверцуваат националистички големо-иредентистички политики. Тоа што има хиерархија секако не ја прави МПЦ помалку света и помалку достојна, ама едноставно не е дел од машинеријата. МПЦ во црковниот свет е исто што и Косово во политичкиот. И тоа дури не е ни толку, пошто од никаде нема признавање. У секој случај овие руски влијанија сум убеден дека имало мотив да играат некаква улога околу статусот на МПЦ, не се чисто архитектонски изрази.

Законот во Црна Гора не ги "национализира" сите црковни имоти него само оние од пред 19xx, незнам точно која година, и плус тоа не ги опфаќа оние пред тој период за кои СПЦ ќе допстави валидна импотна документација. На некој начин кампања за евиденција. Опфатот не му е толкав, помал му е.
Back to Top
ByzantineHoe View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Jun-2020
Location: Constantinople
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote ByzantineHoe Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 24-Jun-2020 at 22:20
Originally posted by user8642


Едноставно има хиерархија во православниот свет и неколку поедини цркви држат тежок монопол врз тоа и со векови веќе прошверцуваат националистички големо-иредентистички политики.


или тоа или можеби ја преценуваш моќта на извесни цркви, или ја потценуваш нашата сувереност како држава, и моќта на една суверена држава над институциите кои виреат во неа, вклучително и религиските.
Кој тоа држи монопол над православниот свет? Институцијата на која самите Руси и ги рушеа објектите пред 90та? Тоа е настан кој во Италија - лулка на Западното Римско Царство и Католицизмот, не бил виден ниеднаш до сега, па сепак, сите Европски земји кои решиле да стават крај над тој религиски монопол, токму тоа и го направиле. А сум сигурен дека разбираш дека станува збор за монопол далеку помоќен од православниот (започни со споредба на разликата во бројот на следбеници кои ги имаат двете најголеми фракции на Христијанството и се ќе ти е јасно).
Originally posted by user8642


Законот во Црна Гора не ги "национализира" сите црковни имоти него само оние од пред 19xx, незнам точно која година, и плус тоа не ги опфаќа оние пред тој период за кои СПЦ ќе допстави валидна импотна документација. На некој начин кампања за евиденција. Опфатот не му е толкав, помал му е.


Законот во Црна Гора, без разлика на неговиот опсег (доправа ќе се гледа тоа) го направи тоа што ниту една друга земја во регионот не успеа да го направи - да ја стави СПЦ во место.
Јас немам што да додадам повеќе, ако ти сметаш дека нас ни треба признание од институции од кои нема да го добиеме - супер за тебе. Но, не ја преценувај моќта на извесни институции и држави. Ставот - ние сме главни, ние сме монополот, ние прошверцуваме националистички големо-иредентистички политики во име на Православието, ги донесе токму таму каде што се денес. Нека продолжат, па ќе видиме каков ќе е и натамошниот исход.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 25-Jun-2020 at 00:13
guys, guys, GUYS!

ја само сакам да ја видам црквава довршена да не седи така ругло со години, со џунгли околу неа на пример
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1761
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 25-Jun-2020 at 00:43
Originally posted by ByzantineHoe

Нека продолжат, па ќе видиме каков ќе е и натамошниот исход.
Унијатство, порано или подоцна. Не затоа дали некој го сака или не, него затоа што затворената врата за милиони луѓе ќе донесе природен таков ефект. Башка е и политички корисно прозападно.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 01-Feb-2021 at 12:18
Прашање дали некогаш ќе се доврши...Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 31-May-2021 at 07:01
од фб,постари фотки од единствениот објект што е завршен,кај црквата нема никакви активности со години

https://www.facebook.com/macedoniabestphotos

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 03-Sep-2021 at 10:50
Незнам дали некогаш некој ќе се нафати да го доврши храмов,од северната страна Гранит имаат навлезено со трасата од булеварот во рамки на градилиштето од црквава и тарабите од Жикол беа тргнатиова соѕидување со ситна црвена тула беше последната активност пред неколку години

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.090 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.