build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Шумски алат

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Шумски алат
    Posted: 07-Aug-2014 at 20:00

може немаше да отворам темава да не бев изненаден од понудата на Хускварна, бар што е до пили и тримери, а особено бидејки сеуште ги произведуваат во Шведска заради што и ми личат ко подобар избор него Штиловите кои се произведуваат веќе некое време во Кина

јасно и со цената се конкуретни, а и ко перформанси тераат европски, нешто околу нивните фрези за амерички пазар народ не е задоволен, но тоа е так нормално да неможат по сите страни да се први иако ето меѓу најдобрите ко понуда за цена

конкретно ме изненади можноста за комбинираниот тример на Хускварна подобен за чистење нискостеблеста шума, багрем и грмушки, а воедно со променлива глава и за висока трева а потем и тример глава за ниска трева, сепак не е ни мала цената од околу илјада евра за ваква нова комбинирка, но ова ми делува ко екстра брзо и трајно решение за чистење зашумени предели

Husqvarna 545FX / 555FX - ги има во понудата на Хрватска, БиХ и Словенија http://www.husqvarna.com/si/products/forestry-clearing-saws/husqvarna-forestry-clearing-saws/


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Aug-2014 at 02:30

уствари за Хускварна не ни имав некој особен абер, а до пред некоја година само имав чуено, она што ме натера да земам пила од нив беше строго моментот место на производство, и морам да кажам дека не се покајав! и тоа земав тоа најефтината модел 236 (да неречам аматерска) колку да се маткам со ситни стебла, а излезе дека без проблем и средни стебла може да сече, како велат не е секогаш до алатот туку оној кој го има в раце сепак да не бев шкрт ќе земев и професионална, но со оглед дека немам нешто многу волја за сечење дрва мислам и ова е доста за одвреме навреме да се заврши некоја работа

патем сеуште не ми е јасно кој и зошто употребува електрична пила, веројатно луѓе со гајтан табиет

[1] http://www.husqvarna.com/si/products/chainsaws/compare-chainsaws/

патем ме изненади колку добри safety видеа имаат за почетници, но морам да признаам дека и покрај добрите инструкции, од прва пак ланецот го наместив контра, веројатно не се бега од табиетотлично што можам да посоветувам околу безбедност со пила, а за тоа бев сведок и пред воопшто да купам своја моторка, e: никогаш да не стоите пред некој што пила дрва, бидејки се случува ланец да пукне а моторката да го исфрли јако пред себе, та кој се најде на пат - дефинитивно ќе си го собира


Edited by +Protagorist - 08-Aug-2014 at 02:32
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Aug-2014 at 17:00

да не излезе дека думам трендсетерски, но и секирите им се топ [1] иако секогаш ќе се најде некој финец да им пркоси [2]

ваква секира немам, и терам со класична ковачка ко за кај нас, но битно да се има со што да се цепа нели без алата нема заната, иако напати сум се напатил бидејки алатот олабаил од куландрисвање инаку сеуште учам да цепам по сите прописи [3]
Edited by +Protagorist - 08-Aug-2014 at 17:08
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2413
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Aug-2014 at 19:01
Не знам дали е место да прашам овде вакво нешто. Но мене моторните пили ми се одбојни откако на еден човек што го знам, сечејќи со моторна пила му пука синџирот и му истерува око. Сега, дали овие пили се толку опасни или човекот не се придржувал до безбедносните прописи?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Aug-2014 at 19:16
Све е опасно околу бизнисот со дрво о неговата преработка.народот вели дека сечењето на дрво е грев и никој невидел аер од тој бизнис.

Како и да е,пред некој месец имаше немил настан од ваков тип крај едно кичевско село каде дрвокрадец нестручно сечејќи дрва си го загуби животот.

Имено многу е опасно да се сечи дрво кое не е скроз вертикално туку стеблото е под некој агол.Во тој случај ако се нападни дрвото со сечење од горната страна тоа пропукува по целата средина и се создава подолжна пукнатина која е како федер.


Човекот буквално немаше половина од својата глава,која беше подложно отсечена како со ласер

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Aug-2014 at 21:22

abe i przenje jajca e opasna rabota, znaesh ke ti prsne maslo ke letne tava ke lizne choek itn. normalno kolku pokoplicirana napravija choek drzi vo race tolku i pogolem rizk od nezgoda, a osobeno koga koristi alat so cepachka namena

shala na strana no od motorna pila nema nekoj golem procent na povredi, primer statistichki na 250 mil ameri 10 iljadi povredi vkluchitelno profesionalni [1] sepak nezgodi chim im se sluchuvaat na profesionalci kolku poveke na amateri [2]

patem vakvo drvo gjoko moze da pukne samo ako se pili iscelo mesto so zasek i obostrano, ko shto e objasneto vo safety video pogore

vo princip ima tri glavni faktori na koi treba da vnimava chovek
1. nestabilno ili lefterno rakuvanje so rezen alat, labav lanec ili odskoknuvanje na pila od kamen ps i zemja
2. potem treba da se vnimava na terenot i uslovite, lizgavo - nagib - strana na strupoluvanje na drvoto
3. brzanje i samouverenost osobeno problem koga nekolku motordzii sechat drva

isto i zashtitna oprema e biten faktor, no najkorisno kaj novive motorki e pomalata buchava i vibracii nego porano, primer x-torg na husquarna garantira zdravi zgloboi dokolku choek profesionalno pili drva http://www.husqvarna.com/uk/support/vibration-calculator/


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Aug-2014 at 22:33
Има и генијални `алати` кои се модификувани од надримајстори.Ова е кај нас во Кичево запленето од полицијата(сликано е во магацинот на станицата,затоа сликата е лоша,плус со мобилен 2 мп).Се работи за стилка на која е монтиран механизам од брисалица.Алатов служи за сечење на железо(трансформатори,шини,огради...) од страна на крадците на железа
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Aug-2014 at 20:12

abe koga mozat ko motor za tochak da ja koristat, shto pa ne za ova, duri i rc-avioni pravat so motorka [1]

nego podobra rabota za cistenje shuma od mulcher zdravje, samo dali i kade ima da se iznajmi ova ne bi znael, so ogled za da se kupi privatno nema logika, eventualno da se ima mashinski krug pa da se kupuvaat ekstra dodatoci za traktor, obichno zemaat teleskop so mulcher negosamo mulcher kako bi peglale i kosini [1]

   

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Aug-2014 at 17:26
И ова претставува некаков шумски алат.комбето го расходовала една кичевска приватна амбуланта и го купиле дрвокрадци и секоја вечер со вклучена ротација пренесувале `пациенти` од шумата до Кичево.Нормално и стана сомнително на полицијата и им го одзеде комбетоBack to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Aug-2014 at 17:55

da bea popametni kje pravea kjumur i vo pomalku turi kje se odnesea no i pravenje kjumur e cela nauka [1][1][3]

eve mozebi nekomu korisna tehnika za izvlekuvanje trupci, lichno bi odel so makara no ajt ne sekoj ima na raspolaganje edna, a ushte pomalku diferencijalna ko po to avtoservisite

www.motherearthnews.com/diy/the-galley-slaver.aspx#axzz39koIDoXI
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2413
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Oct-2014 at 13:22
Kаков лист да купам за рачна пила (бичкија, тестера)? Кој е најостар и најиздржлив?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 01-Dec-2014 at 11:37


ќе тркнеш до хубо маркет се ќе ти кажат

~

него денес треба да пилам гранки по дожд но со туп и лабав ланец, капак па и нема кој да придржува се надевам ќе ми остане бар една рака на рамена инаку штрафот за затегање ми ја рокна маската од ланецот а на старо немет додека нова е 50 евра па терај си ќути и тркалај е работава

а ова што е отупен екстра, е токму затоа што виси па и лесно се аби него кога е добро затегнат, но дека за гранки сега ќе одам да купувам нов ланец тоа малку утре,иако далеку поефтино од нова шака колено или око
Originally posted by +Protagorist

sepak nezgodi chim im se sluchuvaat na profesionalci kolku poveke na amateri [2]


мислам се ќе биде во ред, само овие од метеоролошки да имаа малку усул и со време да најавуваат ова дождов а не вака тргни застани, уствари по дожд ни кафе не се пие а не па дрва чоек да сече, но кога лани видов како на -15 и мразои и снегои русите си сечат цепаат и дополнуваат залихи има екстра мотив за неколку декади нанапред работа&неарно-време, мислам сега незнам каков дожд да паѓа неможе да ме поколеба освен ако е кисел но кому му сече памет тоа некогаш некако да го провери
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 02-Dec-2014 at 23:30

да се пофалам ланец ми излета од водилица едно 5 пати а пошто туп пилав 2-3 саати место 1 добро со се паузи штом запнеше силен дожд

ова добро ми дојде за да си очистам од глава идејата дека со лабав ланец ќе пилам и понатака
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Dec-2014 at 01:45
лабав ланец многу пати значи иверка у глава-дирек у чело
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Dec-2014 at 08:58


vidi Last Expedition mi bea maldzii a Chista Okolina komshii komshi kapidzik pa i jas denes chim vetam nekomu moram i da si ispolnam zborot, vo sluchajov pa i rodbinski vrzani, znachi ponekogash chovek vredi da zrtvuva chelo bar kje ima utre koj da mu pali svekja mozebi na muzika od Celin Dion ili piesа od Sara Braitman

ne e problem choek da rizikuva, osobeno ne ako toa go pravi vo privatna rezija i sam, znachi svesen za rizicite i spremen da zavrshi u aut, no improvizacii SE grev vo drushtvo bidejki aj shto treba na sebe da pazi tuku treba i na onoj so nego a kapak i da se pazi od nego - preklani od hebla vo race na kolega kje ostanev bez palec i toa na desna raka

zatoa polisa - http://www.insurancepolicy.com.mk/osiguruvanje_nesreken_slucaj.htm
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 10-May-2015 at 22:55Forestry Vision System

TAUFKIRCHEN, Germany, Dec. 11, 2014 — The Polterluchs camera system from Visiosens enables digital collection of data on timber stacks. 

The system allows data to be recorded from a vehicle by driving past the wood pile. Polterluchs can be integrated into the forestry logistics software GeoMail.

The camera housing is made from aluminium and is waterproof, dustproof and shockproof. It can be used across a range of temperatures.

The distributor is Framos GmbH

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Jun-2015 at 11:51


http://lumberjocks.com/Bearpie/blog/29447

[1] Remember folks: risk factors doesn’t add but multiply the probability of an accident to happen. 

I never use a chainsaw when my body or mind are past their prime of sharpness for the day….

I will not go near a chainsaw after I have eaten a meal and I am now stomach full.” Now I know that this one may seem as a hard safety tip to follow, but let me also refine and tune down even a little closer to home. ”I never use a power tool or hand tool after a hard days work, when I have come home and have also eaten supper.

Some say accidents happen, but I say; ”accidents are brought about by planning to be not safe!

When your body or mind is past it’s prime for the day and you now engage in activity after a meal on a full stomach, your sense of ‘sharpness’ has been dulled down and you are now ’dumbed down’. If you will be honest with yourself and think back to the near misses and hits you have accumulated over the course of your life, how many came after the evening meal, out in your work shop? Food will slow your reaction times down and lulls one into an area of dangerous false security. I have found that by staying away from food, till my day is done….keeps me on a ‘live edge’ and in oneness with the wood I work. Again just my two cents worth….

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 22-Jul-2020 at 23:48

Што Може Да Биде
поЗадолжителнo За Градски Општини
таман да работат рано наутро Комунални Службиhttps://www.husqvarna.com/us/products/battery/

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.082 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.