build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Турски театар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 01-Apr-2011 at 11:13
Распишан тендер за изведувач на Турскиот театар

По многу одложувања и средување на имотно-правните односи за парцелата каде што треба да се гради новата зграда на Турскиот театар, од завчера е распишан меѓународен тендер за изведувач.
Како што ни рече директорот на Турски Атила Клинче, тендерот ќе трае 52 дена, и се надеваат оти ќе биде успешен, па веќе во мај да почне да се гради новата зграда, на местото на поранешното Балетско училиште, пред Новата железничка станица.
Според идејното решение на архитектот Виктор Михајлов, објектот има стаклена фасада со ромбоидни форми, подземен паркинг на 3 нивоа, главен хол, издигнат на 3 нивоа, голема сала со 329 седишта и мала сала со 140 седишта. Предвидено е да има и галерија, книжарница, национален ресторан, а бидејќи во приземјето има слободен простор, како предлог постои да има и културно-информативен центар, агенција на "Туркиш ерлајнс" или, пак, туристичка агенција специјализирана за дестинации во Турција.
Новиот Турски театар е дел од капиталните инвестиции на Владата на Македонија, а има најави дека во следните фази на градба ќе се приклучи и турската Влада. http://www.vest.com.mk/?ItemID=EC5E2DC08A0C9F49B2816550CA45A837


Edited by lslcrew - 01-Apr-2011 at 11:13
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Apr-2011 at 10:47
Македонија наликува на театарско градилиште


Доказ за тоа се изградбите на Стариот театар во Скопје и на новата зграда за театарот во Велес. Обете згради се очекува да бидат готови за нецела година. На пат да се реализираат се и долгоочекуваните нови театарски зданија - згради на Турскиот и Драмскиот театар


Во последните три-четири години благодарение на инвестициите во културата, Македонија подзаличува на едно големо театарско градилиште. Доказ за тоа се изградбите на Стариот театар во Скопје, кој треба да биде завршен наредната година, како и на новата зграда за театарот во Велес. Велешани уште отсега се подготвени широкоградо да го дочекаат новото театарско здание.
-Работите привршуваат, веќе се во фаза на уредување на ентериерот, вградување на техниката, а исто така се работи и на екстериерното уредување на паркингот пред зградата. Се надеваме дека работите ќе завршат за нецела година, ни рече Јордан Витанов, директор на НТ "Јордан Хаџиконстантинов-Џинот" од Велес.

Покрај овие два театри, конечно, по се изгледа ќе се рализираат и долгоочекуваните нови театарски зданија - згради на Турскиот и Драмскиот театар.
Во однос на тоа до каде е процедурата за стартување на новиот Турски театар, од директорот Атила Клинче, дознаваме дека од почетокот на овој месец е распишан тендер за изградба, од меѓународен карактер, од страна на Бирото за јавни набавки. Клинче очекува анимација на проектот и од Европскта заедница на инвестиции како и финансиска поддршка од Република Турција.
-Ова е значаен момент, бидејќи по многу години проблематични во однос на локацијата, сепак, проектот се реализира. Изградбата на театарот е дел од капиталните инвестиции на Владата. Тендерот се однесува на карабината и фасадата. Театарот би требало да биде изграден за 16 месеци, додаде Клинче.

Што се однесува до Театарот во Карпош, чија иницијатива отпочна од пред неполни две години во моментов се подготвува проектна програма за новата зграда, заснована на идејното решение од минатата година.
-Програмата се однесува на функционалноста и потребите на театарот, а наша задача како институција е да учествуваме во оваа програма. Наредна фаза во процесот е Конкурсот за јавно приватно партнерство за изградба на театарот, вели директорот на Драмски, Бранко Ѓорчев.


(Б.Г.-Д.Т.)

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=00FE92585F5B5643AC74DA6685975A21
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 07-Jun-2011 at 12:28

Новиот турски театар во август, на спорно земјиште


Новата зграда на Турскиот театар, која долги години беше најавувана како капитален проект, во план е да се гради во близината на новата железничка станица. Но изградбата се одолжуваше поради нерасчистени имотноправни односи на парцелата предвидена за градба. Иако спорот не е решен, почетокот на изградбата се најавува за август

 
 
%20  

Идејното решение предвиденува главен хол издигнат на три нивоа, голема сала со 29 седишта и мала сала со 140 седишта

Во август ќе почне изградбата на новиот објект на Турскиот театар, која се одложува последниве неколку години поради нерешен имотноправен спор за локацијата. Од Министерството за култура нема потврда дека спорот е решен, и покрај амбициозната најава од раководството на Турскиот театар за почнувањето на градежните работи.

- Од формално правен аспект постапката е во тек, но наскоро ќе биде решена - вели Анита Јовановска, порпаролка на Министерството за култура.

На 31 мај се одржа јавното отворање на понудите за изведување затворена карабина за изградба на новиот објект.

- Се очекува комисијата за јавни набавки да донесе одлука за избор на најповолна понуда и најдоцна во август изведувачот да се воведе во работа. Со договор меѓу Министерството за транспорт и врски и Министерството за култура, Турскиот театар доби 2.500 квадратни метри плац, каде што ќе се гради - вели Атила Клинче, директорот на театарот.

Според него, ако во рокот за жалбената постапка нема жалби, ќе се пристапи кон потпишување на договорот.

- Маркицата е чиста. Да се надеваме дека ќе нема жалби и дека проектот ќе напредува. Мојот дел од работата е успешно завршен. Имаме дури 4 фирми-понудувачи, што е одлично - вели Клинче.

Идејата за нов објект на Турскиот театар е иницирана уште од 2006 година, кога двата театри (Турскиот и Албанскиот) станаа самостојни правни субјекти. Новата зграда на Турскиот театар, која долги години беше најавувана како капитален проект, во план е да се гради во близината на новата железничка станица. Но изградбата се одолжуваше поради, како што пред неколку месеци изјавија од Министерството за култура, нерасчистени имотноправни односи на парцелата предвидена за градба.

„Потребно е проширување на маркицата со еден мал дел што се наоѓа во приватна сопственост. Поради проблемите од имотноправен карактер на локацијата, во тек се измени во основниот проект, затоа што постојната локација се наоѓа покрај Центарот за социјални работи на градот Скопје и приватни објекти, кои треба да се дислоцираат“, изјавија тогаш од Министерството за култура.

Сега оттаму нема официјална потврда дека спорот е решен. Сепак, од Турскиот театар се оптимисти и најавуваат дека изградбата на театарот ќе почне уште во август, а се оценува дека за комплетно завршување на новиот објект ќе бидат потребни околу две години.

Идејното решение на новиот театар е на архитектот Виктор Михајлов, и во него се предвидени три нивоа, главен хол издигнат на три нивоа, голема сала со 329 седишта и мала сала со 140 седишта. Предвидено е да има галерија, книжарница, национален ресторан и слично.

- Новиот турски театар е дел од капиталните инвестиции на Владата на Македонија, а имаме најави дека во следните фази на градба ќе се приклучи и турската влада - вели Клинче.


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=6711714403&id=16&setIzdanie=22299
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 11-Oct-2011 at 23:08
Vo vrska so site ovie tekstovi moram da priznaam deka ne mi se jasni mnogu raboti
Vecer veli "Тендерот се однесува на карабината и фасадата" sega e veke oktomvri i 4 kompanii prijaveni bile pa potoa veli deka za finansiranje od Turskata Vlada i od EU... Cenata na ovoj tip na objekti karabinata cini samo 30% od objektot... itn itn
 
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 01-Feb-2012 at 17:55
Macedonia to construct Turkish theater in Skopje

Macedonian government will construct a Turkish theater building in Skopje.
Macedonian State Minister Hadi Nezir, who is visiting Turkey's central Anatolian province of Konya together with several other Macedonian ministers, told AA on Wednesday that Turkish theater in Skopje would have its own building with an investment of 13 million Euro.

Nezir said that Turkish theater in Skopje had been under the same roof with Albanian theater, adding that they would lay the foundation of a private building for Turkish theater on an area of 4,500 square meters thanks to a decision made by Macedonian Council of Ministers in December 2011.

Except in Turkey, there won't be such another building like this in Balkans and Europe, Nezir said.
Macedonian government will construct the building of the theater, but we will ask for the help of Turkey for the equipment, said Nezir, adding that the foundation would be laid in March or April.

We target to complete the building within 2-3 years, he said.

http://www.worldbulletin.net/?aType=haber&ArticleID=85168
Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 29-Mar-2012 at 15:12
почна ли да се гради објектов и на која локација? глеам на мапата сте обележале дека ќе биде кај Железничка, а таму баш и се гради во моментов нешто...
www.MacedonianFootball.com
Back to Top
Pallatino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pallatino Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 29-Mar-2012 at 19:57
Голема сала со 29 седишта и мала сала со 140 седишта.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 29-Mar-2012 at 22:22
Originally posted by Harry Potter

почна ли да се гради објектов и на која локација? глеам на мапата сте обележале дека ќе биде кај Железничка, а таму баш и се гради во моментов нешто...
Јас не сум забележал да почнале со изградба.

Каде поточно се гради? Во близина имам видено едно помало градилиште за друг објект, можеби е тоа  Dunno

Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 30-Mar-2012 at 20:34
па и јас мислам дека е помал објект, ми личи на станбена зграда. ама битно таму нешто градат... па ме интересираше да не е ова.
www.MacedonianFootball.com
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 26-Feb-2013 at 16:57

Скопски Бетон ќе го гради Турски театар за 4 милиони евра

26/02/2013  //  Пред 23 минути  //  ИНФРАСТРУКТУРА  //  Коментирај

5303C55637EF97469568567845CD967D

Скопски Бетон за речиси 4 милиони евра ќе го гради новиот објект на Турскиот театар во Скопје.

Компанијата денеска ја извести берзата дека е склучен договор за изградба на овој објекти на вкупна сума од 245 494 259 денари, или безмалку 4 милиони евра.

http://faktor.mk/archives/32609?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d1%2581%25d0%25ba%25d0%25be%25d0%25bf%25d1%2581%25d0%25ba%25d0%25b8-%25d0%25b1%25d0%25b5%25d1%2582%25d0%25be%25d0%25bd-%25d1%259c%25d0%25b5-%25d0%25b3%25d0%25be-%25d0%25b3%25d1%2580%25d0%25b0%25d0%25b4%25d0%25b8-%25d1%2582%25d1%2583%25d1%2580%25d1%2581%25d0%25ba%25d0%25b8-%25d1%2582%25d0%25b5%25d0%25b0%25d1%2582%25d0%25b0#.USzbIzd0mK8

Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Feb-2013 at 23:07
kako 4 milioni samo??? pa ili ova e pre evtino ili objektite os Sk 2014 se preee nadueni.Turcive ocigledno treba da naucat kako vo ekonomska kriza da stedat kako nasava vlada
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 27-Feb-2013 at 11:08
Originally posted by nouseforname

kako 4 milioni samo??? pa ili ova e pre evtino ili objektite os Sk 2014 se preee nadueni.Turcive ocigledno treba da naucat kako vo ekonomska kriza da stedat kako nasava vlada


Нема шанси да се направи волку голем објект за 4 милиони евра, мислам дека Бетон ќе има задача да го подигне објектот на ниво на карабина, а понатаму Турција ќе помогне во целиот проект. Турската фондација ТИКА и уште неколку други веќе активно работат на бројни проекти во Македонија, така што за овој објект мислам дека сигурно би ги обезбедиле финансиските средства.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 27-Feb-2013 at 12:44
Јас типувам дека целосната инвестиција ќе чини најмалку 2-3 пати повеќе од предвиденото.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-Feb-2013 at 01:39
Karbinata e evtina posle toa cinat ostanatite raboti ... Nego gore na fotografiite od vesti teatarot toest salata nekako mala mi zigleda se, posle toa cirkulacijata (koridorot za dvizenje izmegu stolovite) negde povnatre a eden kup stolici go zalepile vo zid... toa ne mi s edopadna bas... ama sigurno ako go pravat toa turcite ke izrabotat nov proekt so akustika... ova bi trebalo da e samo idejno resenie...
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Jan-2014 at 11:06

Камен темелник на нов објект на Турски театар

Свеченост по повод поставувањето на камен-темелникот на новиот објект наменет за Турскиот театар ќе се одржи во сабота во Скопје.

Предвидено е новиот објект да биде лоциран кај поранешното балетско училиште, во близина на новата Железничка станица.

На настанот ќе се присуствуваат премиерот Никола Груевски и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска. /крај/

http://makfax.com.mk/#327276

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 24-Jun-2014 at 14:01

Помина половина година, а Турскиот театар се` уште не е почнат со градба. На градилиштето нема никој, а единствено што е оставено во спомен на идниот објект е камен-темелникот и информативната табла:

 
 
 
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 02-Jul-2014 at 20:14
Овие згради треба да се урнат да се изгради театарот... Тука беа сместени просториите на Установата за советување малолетни деликвенти.

DSC04442 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 02-Jul-2014 at 20:17
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 03-Jul-2014 at 08:59
Originally posted by Џоле

Овие згради треба да се урнат да се изгради театарот... Тука беа сместени просториите на Установата за советување малолетни деликвенти.

DSC04442 by george k. 1981, on Flickr


Токму тоа и ме чуди. Ништо не е започнато, а колку што се сеќавам е потпишан договор и обезбедени се финансии за градежните работи. Ако Велешкиот го градеа 8-9 години, овој по се изгледа дека на овој ќе му треба минимум деценија.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 03-Jul-2014 at 09:08
Мислам дека доста време се изгуби во селење на просториите на горенаведената установа. Еден мој пријател работи таму, и преку него дознав дека доста време се селеле и барале нови простории. Но сега, откако се конечно преселени (тоа заврши пред отприлика 2-3 недели), не би требало да има никакви пречки, посебно ако финансиската конструкција е заокружена и е избран изведувачот на работите.

Edited by Џоле - 03-Jul-2014 at 09:08
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 17-Jul-2014 at 21:59
Официјално проектов е започнат, објектот што беше на ова место веќе не постои ,денес теренот го расчитуваа од последните траги од објектот. Имам 2 слики на телефон но бидејќи незнам како да ги извадам од овој телефон (мојот ми цркна пред 2 дена) не верувам дека вечерва ќе можам да ги прикачам.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.107 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.