build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Турски театар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 26-Jul-2014 at 14:32
Од рушењето
23ka.wordpress.com
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 07-Aug-2014 at 19:45
Сликите од ископувањето неможам да ги пронајдам и затоа не ги поставив, инаку овде е веќе длабока дупка.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 14-May-2015 at 09:06
Новиот објект на Турскиот театар остана на темели!

Наместо да биде издигнат на ниво на карабина, идниот Турски театар во скопската населба „Пролет“ остана на ниво на темели. Првичното ветување за завршување на карабината на овој објект до март годинава не се оствари, а за големото доцнење на градежните активности засега нема подробни информации од Министерството за култура. „Билд“ минатата недела побара одговор на прашањето за причините поради кои се одолговлекува изградбата на оваа зграда, но оттаму досега не добивме конкретни информации и покрај првичното ветување.За изведба на објектот беа одвоени финансиски средства во висина од 245 милиони денари, односно околу 4 милиони евра. Театарската зграда е планирано да има пет надземни и три подземни нивоа, со две сцени што можат да примат над 450 посетители. Во екстериерното обликување, како и опремувањето на театарот треба да инвестираат и институции од Турција.Изградбата на објектот на Турскиот театар започна кон средината на јануари 2014 година. За изведувач на градежните работи е избрана компанијата „Бетон“ од Скопје. Надзорот врз изведбените активности го врши „Градежен институт Македонија“. Идејното решение го изработија архитектите Виктор Михајлов и Александар Наумчески, а основниот проект го изготви „Македонија Проект“.

http://www.build.mk/?p=44415
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 30-Jul-2015 at 12:22
Почна изградбата на новиот објект на Турскиот театарПоставена е првата темелна плоча на новиот објект на Турскиот театар-Скопје, кој се гради во близина на Железничката станица и до крајот на годинава треба да има завршена карабина.

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска ја посети локацијата каде што ГП „Бетон“ денеска ја постави првата темелна плоча на зградата во која ќе биде сместен театарот, на површина од 2.600 метри квадратни.

- Досега интензивно се работеше на ископ на градежната јама, имаше мал застој зашто беа откриени подземни водина местото на објектот каде што се вршеше испумпување и целосна хидроизолација. По завршување на овој процес, се пристапи кон понатамошните градежни активности и денеска, на огромно задоволство, се поставува првата темелна плоча. Кога тоа ќе заврши, ќе се продолжи со карабината на самиот објект кој се планира до крајот на годината да биде целосно завршен, изјави Канческа-Милевска по увидот на градежните работи.

Договорот со „Бетон“ за карабината е 4,5 милиони евра. Откако ќе биде готова карабината, активностите ќе продолжат во соработка со Турција која, според договорот, ќе се вклучи во останатите фази од изградбата.Директорот на Турски театар-Скопје Атила Клинче очекува дека наскоро ќе биде изграден нов објект во кој ќе се пресели ансамблот на Турскиот театар, кој годинава одбележува 65 години постоење.

- Јас сум најсреќниот човек денеска зашто толку години работевме на овој проект, прво со експропријација, расчистување на просторот, на имотот. Сега конкретно се гледа, првата темелна плоча веќе се гради и до крајот нагодината ќе ја завршиме карабината. Република Турција ќе учествува во изградбата на театарот. Да се надеваме дека работите ќе си течат според предвидената динамика и дека во најскоро време ќе имаме театар каде што ќе се случува најважното – претставите, истакна Клинче.

Во новиот објект ќе има современи услови за работа на оваа национална установа, која долги години сцената ја делеше со Албанскиот театар-Скопје. Поранешниот заедничкиот објект му е предаден на Албанскиот театар и се реконструира од темел.

Додека траат градежните работи за новите објекти, ансамблите на двата театра своите претстави ги изведуваат на сцената на театар „Комедија“.

http://www.porta3.mk/pochna-izgradbata-na-noviot-objekt-na-turskiot-teatar/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 01-Aug-2015 at 18:41
на театаров би требало да се работитурбо, изминативе два дена навечер цело време бетоњерки поминуваат натака
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 31-Dec-2015 at 17:07
Конечно објектов почна да се гледа над тарабите.Многу време им помина во темелите.Последиве два месеца работат турбо и саботи и недели.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 01-Jan-2016 at 20:08
Треба во уставот да влезе закон дека треба да се распишуваат избори на секои 12-15 месеци. Градежните/инфраструктурни работи во државава ќе одат како подмачкани
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 08-Jan-2016 at 13:12
Еве неколку денешни фотки
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-Jan-2016 at 13:13
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 10-Jan-2016 at 09:06
Posledniov period ima golem broj rabotnici na objektov i cestopati se betonira do kasno navecer. Megutoa objektov se protega na golema povrsina i rabotnicite ne se podednakvo rasporedeni tuku se fokusirani na nekoi delovi od objektot.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1978
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 19-Jan-2016 at 18:16
Турски театар: Карабината ќе биде готова до април


Турскиот театар е капитален проект кој се наоѓа во програмата на Владата на РМ и Министерството за култура, реагира Театарот на соопштението на Движењето на Турците во Македонија (ТХП) кое праша кога ќе биде готов Турскиот театар.

„Карабината на овој значаен објект во вредност од 245 милиони и 494.259,00 денари, средства издвоени од буџетот на РМ, ќе биде завршена до април 2016 година, по што во натамошната реализација со финансиски средства и техничка поддршка ќе се вклучи и Република Турција според потпишаниот Меморандум за соработка помеѓу Министерството за култура на Република Македонија и Министерството за култура и туризам на Република Турција. Овој проект претставува само еден од многуте аргументи за сериозните заложби на Владата на РМ и на Министерството за култура за реализација на проекти кои се во интерес на турската заедница во нашата земја.

Навистина не очекуваме разбирање за реализацијата на фазите на овој сложен проект од одредени структури кои никогаш немаат изградено театар или друг објект кој е во функција на културата во Република Македонија.

Делата се најсилен аргумент и потврда дека сето она што го ветила Владата на Република Македонија пред граѓаните, тоа и го исполнила.

Турскиот театар е бренд на Република Макдонија, тој е силен симбол на мултиетничноста, заедничкиот соживот и трајноста на вистинските вредности. Ние сме единствениот професионален театар на Балканот и во Европа, кој 65 година претставува инспирација за современите уметници токму овде, во Република Македонија, да ги реализираат своите идеи и да го прикажат пред јавноста својот творечки опус, изведувајќи претстави на мајчин, турски јазик, творејќи надвор од матичната држава, Република Турција“, се наведува во реакцијата на Турскиот театар.

plusinfo.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 19-Jan-2016 at 19:06
Mozno e. Vo posledno vreme rabotat za vreme na vikendi,dozdovi. Potoa ke ima mnogu rabota vnatre.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 19-Jan-2016 at 20:26
Според тоа што го видов како се армирани столбовите на првиот кат покажува колку оваа градба ќе биде силна ,јас знам дека нашите стручњаци за земјотреси се најдобрите во светот ,но ова што се гради за овој објект може да држи слободно 10 ката во време на земјотрес од 9-10 степени по рихтер. 
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 08-Feb-2016 at 14:08
Денешни фотки

Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 24-Feb-2016 at 06:58
Рендерите за театарот, со таа разлика што мислам дека нема да има толку подземни нивоа.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 24-Feb-2016 at 19:31
Еве една денешна фотка,не е нешто баш,од другата страна може да се направат подобри фотки.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 24-Feb-2016 at 21:50
Мислам дека уште е рано за многу фотографии, зашто зградата допрва треба да расте во висина.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 06-Apr-2016 at 17:20
Еве една денешна:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 06-Apr-2016 at 18:49
Mnogu ja zavleckaa gradbava. Trebase do April gotova karabina ama.....
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 24-Apr-2016 at 17:48
U posledno vreme gi rascistuvaa kupistata zemja koi bea od stranata na bulevarot,a inaku objektov go rabotat vo etapi i rabotata odi prilicno sporo nekolku rokovi probija,neznam kolku ke trae vnatresnoto ureduvanje koe ke se odviva vo sorabotka so Turcija. Jaka im dusa na okolnite stanari uste kolku dolgo vreme ke slusaat tropanje,secenje daski i sl. Inaku objektov ne mi licese deka ke go pravat dolgo.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.