build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Села во Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 10-Nov-2014 at 13:16
Галичник

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 15-Dec-2014 at 21:34


Народни носии од Галичник

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 15-Dec-2014 at 21:35
Back to Top
genevica View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote genevica Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 15-Dec-2014 at 21:49
Ocigledno ne si videl galicka nosija i galicki tip na lugje.
mijacite osnova na makedonizmot
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 25-Dec-2014 at 08:15
ТАРИНЦИ ПОМЕЃУ УБАВИНАТА И БЕГСТВОТО НА МЛАДИТЕСелото е распнато помеѓу две крајности: добрата инфраструктурна уреденост и се' поголемиот број млади што си ја бараат иднината во странство

Иван Бојаџиски

Штип – Таринци е едно од најголемите села во источна Македонија. Се наоѓа во општина Карбинци, на само десетина километри од Штип. Селото е распнато помеѓу две крајности: се' подобрата инфраструктурна уреденост и се' поголемиот број млади што си ја бараат иднината во странство. Третиот елемент во приказната за ова село е во големиот број млади кои не се решаваат да формираат семејство. Причината е една: без работа и без пари, семејство не се издржува.

„Селото, во однос на инфраструктурата, е одлично уредено. Имаме водовод, канализација, парк, сега се гради детска градинка, плоштад со мал парк, асфалтирани се речиси сите улици... Но тоа за нас младите не е доволно. Бидејќи нема работа, сите си ја бараат среќата во странство. Над триесетина млади последниве години заминаа во европски држави, и тоа сите со бугарски пасоши. Тоа е најголемата болка, младите луѓе, поради тоа што не можат да најдат работа, не се решаваат да формираат семејства, па има многу стари моми и ергени“, вели Дарко.

Неговите зборови ги потврдува неговиот другар, 33-годишниот Славчо. „Нема шанси да се женам бидејќи не можам да си обезбедам живот ниту за себе, а не и други да земам на душа. А излезот се чини дека е скопскиот аеродром и некаде во Европа. Јас работам на тоа, малку време бев и во Германија, ама јазикот ми беше пречка, инаку таму работа има за секој што сака чесно да работи и да заработи“, вели Славчо.

„Како човек да се жени кога нема работа, затоа сите заминуваат во странство. Во последните години над триесетина заминаа со бугарски пасоши“, велат Дарко, Орце и Славчо

Орце држи продавница за прехранбени производи. „Оваа продавница храни седум усти зашто моите родители се стечајци. Не стасува за се' што ни е потребно за нормален живот, но некако се живее“, вели Орце.

Никој не може да каже точно колкав е бројот на стари моми и ергени во селото кои не сакаат да формираат семејство, но сите тврдат дека е голем.

Гордана е млада наставничка во подрачното училиште во Калузлија. Таа вели дека во Таринци е убаво да се живее, но е загрижена поради фактот дека во селата со доминантно македонско население се намалува бројот на децата, за разлика од селата во кои доминира турското (јуручко) население. Во селото недостига медицински персонал, не е доволно да имаме доктор што ќе доаѓа само еднаш во неделата, ќе препише лек, а за него треба да се оди во Штип бидејќи тука нема аптека, иако селото има над илјада жители.

Сања, која има 21 година, работи во убаво уредена продавница. Вели дека женскиот свет има поголеми проблеми од машкиот. „На Таринци му фали барем едно кафуле за да има каде и ние младите да излеземе навечер, да се дружиме. Пензионерите имаат пензионерски клуб, мажите имаат спортски терени и може да седнат пред некоја продавница или во флиперницата“, вели Сања.

Најголема знаменитост во селото е познатата Турска кула, која се наоѓа на самиот негов влез. Но и таа е во распаѓање бидејќи никој не се грижи за неа, иако е надалеку позната. На влезот од селото се гради нова детска градинка, но, ако трендот на заминување на младите од Таринци продолжи, тогаш и тоа може да се покаже како промашена инвестиција. Сепак, сите во селото велат дека е добро што се гради градинката.

Јордан Трајков е пензионер. За да не му мине денот џабе, работи на 4,5 декари плодни ниви, кои му биле вратени со денационализација. Нему животот во Таринци му е убав.

„Преку ден сум на нива, приквечер со друштво во пензионерскиот клуб. Имаме се' што ни треба во селото, но лично сум загрижен за големиот број стари моми и ергени што ги имаме. Традиција во нашето село било да се склучуваат бракови на млади години, но сега не го гледам тоа. Тоа е проблем што мора да се решава. Факт е дека младите немаат работа и не сакаат да преземат одговорност и да создадат семејство. Нам ни треба уште една фабрика, една веќе имаме, за чевли. Така ќе се надмине овој голем проблем“, вели Трајков.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=0B4CC9C5D44DEE429B9CCD997AE882CE
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 25-Dec-2014 at 08:16
Село Панчарево, делчевско

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 25-Dec-2014 at 08:17
Тврдината и селото Град, делчевско

селотоЗа сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 17-Jan-2015 at 15:11
село Велмеј во Општина Дебарца

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Feb-2015 at 18:31
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 04-Feb-2015 at 18:34
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2391
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 11-Feb-2015 at 12:48
Како се води грижа за селата во Македонија

Павлешенци

http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=1909&stID=5605
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2391
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 11-Feb-2015 at 13:13
Како се води грижа за селата во Македонија

Коњух

http://www.konjuh.mk/

- с.Коњух и околината се непознати за посетителите и
туроператорите;
- единствениот асфалтиран пат до с.Коњух води од Кратово, но
истиот нема никакви патокази кои упатуваат
кон археолошкиот локалитет или селото;
- нема автобуски превоз до селото;
- единствената врска со регионалниот пат Куманово - Крива
Паланка е необележан земјен пат кој е во лоша
состојба;
- нема сместувачки капацитети и др.услови за развој на селски
туризам во с.Коњух;
- нема продавница поблиску од 6 км од селото;


Неодамна се асфалтира и патот од Коњух до Бељаковце. Сега Коњух е поврзан и од страна на Кратово со асфалтен пат преку Шопско Рударе и од страна на Куманово со асфалтен пат преку Бељаковце и Клечовце. Но и од двете страни нема никакви патокази кои укажуваат на археолошките локалитети во селото, ниту пак до селото има автобуска линија. Најблиското село поврзано со автобус е Бељаковце и последната автобуска постојка е оддалечена околу 4 километри од локалитетот Градиште и 7 километри од Цоцев Камен.

Во селото нема ни водoвод!
Edited by phenomenon - 14-Feb-2015 at 15:39
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2391
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 12-Feb-2015 at 21:22
Како се води грижа за селата во Македонија

Проевце

http://www.igeografija.mk/Portal/?p=1222

http://www.kariera.mk/viewnews/7598263560583680419/kumanovska-banja-postoi-samo-na-geografska-karta
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 12-Feb-2015 at 21:33
Originally posted by phenomenon

Како се води грижа за селата во Македонија

Проевце

http://www.igeografija.mk/Portal/?p=1222

http://www.kariera.mk/viewnews/7598263560583680419/kumanovska-banja-postoi-samo-na-geografska-karta


Сум бил 2-3 пати во Стара бања во ресторанот и летната бавча. Убаво место и има огромен потенцијал да прерасне во туристичко-рекреативен центар, но што е проблемот тоа не знам. Огромен парк и зеленило, стара бања, минерална вода, хотел со огромен паркинг + базен, блиску до градот е. Ги има сите услови да прерасне во модерно и уредено место за рекреација, а богами и многу туристи.

Од тоа што го знам тоа место е дувло на проститутки, ноќни секс сеанси, нечиста река, запустен парк, хотел и базен.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 19-Feb-2015 at 10:27
Сместено во подножјето на планината Китка од скопската страна спие селото Долно Количани. Животот во мирна идила често привлекува авантуристи кои решаваат да преноќат во селото пред да продолжат понатаму со патување. Околината нуди прекрасна недопрена природа и чист планински воздух кој не се наоѓа во градот.

За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2391
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 10-Mar-2015 at 11:34
Цели села во нагоричанско се отсечени од живот – ЈП Македонија Пат нема пари за расчистување

http://kumanovskimuabeti.mk/tseli-sela-vo-nagorichansko-se-otsecheni-od-zhivot-jp-makedonija-pat-nema-pari-za-raschistuvan-e/
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 22-Mar-2015 at 09:50
Ростуша (или Ростуше)

За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 22-Mar-2015 at 15:29
Најубавиот водопад во Македонија заедно со Корабскиот
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 29-Mar-2015 at 20:05
Село Димонце, кратовско

Dimonce Village by rante_to4ak, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 07-May-2015 at 12:46
Село Сачево, струмичкофото: jonassundberg.zenfolio.com
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.