build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Села во Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7237
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 10-Oct-2015 at 18:57
Originally posted by fichot

Има шетано по Балканот (па мож и низ МК) пред WW1. Познато е дека локалнава архитектура има извршено влијание во неговото творештво.
значи сега може да се фалам дека принципите на Корбизје по кои станал светски познат, потекнуваат од нашата традиционална архитектура
закон
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 13-Oct-2015 at 22:53
село Велебрдо

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 16-Oct-2015 at 17:39
Originally posted by zabegan

Originally posted by fichot

Има шетано по Балканот (па мож и низ МК) пред WW1. Познато е дека локалнава архитектура има извршено влијание во неговото творештво.
значи сега може да се фалам дека принципите на Корбизје по кои станал светски познат, потекнуваат од нашата традиционална архитектура
законИма архитекти кои го тврдат баш тоа.

Не сум баш во темава, ама некое педеефче на кое налетав на нет и го прочитав тук там, велеше дека посебно го заинтригирале чардаците, собите, едноставните бели ѕидови итн. 2-3 тефтери исполнил со скици и фотки као правел.. имало детално во некое издание од типот на „собрани дела“.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7237
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 16-Oct-2015 at 19:03
Originally posted by fichot

Originally posted by zabegan

Originally posted by fichot

Има шетано по Балканот (па мож и низ МК) пред WW1. Познато е дека локалнава архитектура има извршено влијание во неговото творештво.
значи сега може да се фалам дека принципите на Корбизје по кои станал светски познат, потекнуваат од нашата традиционална архитектура
законИма архитекти кои го тврдат баш тоа.

Не сум баш во темава, ама некое педеефче на кое налетав на нет и го прочитав тук там, велеше дека посебно го заинтригирале чардаците, собите, едноставните бели ѕидови итн. 2-3 тефтери исполнил со скици и фотки као правел.. имало детално во некое издание од типот на „собрани дела“.

замисли принципот на вила Савој да е земен од кај нас   

Edited by zabegan - 16-Oct-2015 at 19:03
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 31-Oct-2015 at 13:53
Горно Српци

Населбата е сместена западно од регионалниот пат Битола-Охрид. Селото од Битола е одалечено 14 км и е вгнездено во планинските предели на Снеговско-облаковскиот масив.

Најверодостојно е дека потеклото за името на ова село е во врска со конфигурацијата на теренот, односно потпирањето на еден подпланински лак налик на срп. Горно Српци се именува бидејќи има и друго село со слична местоположба што се вика Долно Српци.

Населата се наоѓа на 910 метри надморска височина и спаѓа во редот на ридските села. Поради силните емиграциони движења, населбата значително го намалила бројот на жители, така што од 650 жители во 1953 г. спаѓа на 65 жители во 2002 г. Бројот на емигрирани српчани изнесува околу 500 лица, од кои најмногу се доселиле во Битола, Скопје, САД, Канада, Австралија и Европа.

Над селото, на 950 м. н.в. има манастир, посветен на Пресвета Богородица. Слава на селото е Голема Богородица на 28-ми Август. Горно Српци е карактеристична населба со прекрасна местоположба, родно поле и добра осонченост.извор: http://mojrodenkraj.com.mk/village.php?id=183

Edited by Џоле - 31-Oct-2015 at 13:53
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 07-Nov-2015 at 12:59
Куќата на поп Трајан Попов–Слепче / 1929 година

Автор и градители: Веле Јана и тајфата

Локација: с. Слепче, Демирхисарскоhttp://marh.mk/%D0%BA%D1%83%D1%9C%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BF-%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%98%D0%B0%D0%BD-%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%B2-%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D1%87%D0%B5-1929-%D0%B3/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 18-Nov-2015 at 13:36
Лавци

Населбата е лоцирана во непосредна близина на Битола, со тенденција за брзо време да станe предградие. Селото има прекрасни стари градби со интересна архитектура од првата половина на 20-ти век.Една легенда вели дека името си го добила по кучешките лаежи кои постојано се слушале во Битола. Лавци се наоѓа во југозападниот дел на Битолско Поле, недалеку од градот, на 2 км, чиј атар се издига на падината на планината Баба.

Селото е ридско и се наоѓа на 810 м.н.в. Лавци е средна по големина населба, но со постепеното приближување на новите куќи кои забрзано се градат, за скоро време селото ќе се припои кон град Битола.

Лавци има 338 жители.http://mojrodenkraj.com.mk/village.php?id=152

Edited by Џоле - 18-Nov-2015 at 13:37
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 23-Nov-2015 at 08:40
село Лажец, битолскосело Кременица, битолскосело Острец, битолскоЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 24-Nov-2015 at 11:02
село Облаково, битолскоЗа сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 25-Nov-2015 at 14:40
село Галичник

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 27-Nov-2015 at 12:41
Велешта, струшко

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 05-Dec-2015 at 14:43
Село Велушина

Селото се наоѓа во јужниот дел на Битолското Поле и може да се смета како потпелистерско село. Населбата е ридска на 720 м.н.в. Расположена е недалеку од второстепен локален пат. Од Битола е оддалечено 17 км.

Велушина е познато по Велушка Тумба - праисториска населба од неолит (откриена 1952 г.) Според тоа, населбата има богата и долга историја од над 8.000 години. Селото има прекрасни стари градби, со интересна архитектура од првата половина на 20-ти век.

Населбата во периодот на крајот на 19-ти и почетокот на 20-ти век наликуваше на мал град, бидејќи имало повеќе дуќани, десет воденици, и многу печалбари, кои од спечелените пари изградиле убави куќи.

Селото има околу 160 жители.

Празник на манастирот и ден на селото е Ѓурѓовден (6-ти Мај).http://mojrodenkraj.com.mk/village.php?id=159

Edited by Џоле - 05-Dec-2015 at 14:44
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 05-Dec-2015 at 14:43
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 05-Dec-2015 at 14:43


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 17-Dec-2015 at 00:16
село Драгожани, битолско

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 17-Dec-2015 at 00:17
село Магарево, битолскоЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 23-Dec-2015 at 11:33
Село Лисолај

Легендата за името на оваа населба го објаснува потеклото на ова име по тој начин што некој ловџија од населбата еден ден на лов ги зел и своите деца. Децата се изгубиле, ловџијата избезумен постојано му викал на кучето: „Лисо, лај“ (кучето се викало Лиса). Од тие зборови се трансформирало денешното име на селото.Лисолај се наоѓа во северозападниот дел на Битолското Поле и административно припаѓа на територијата на Општина Битола. Селото е ридско, на 728 м.н.в. Од Битола е оддалечено 13 км, а од регионалниот пат Битола-Кичево 2 км. Во селото работи основно училиште до 4-то одд.

Од село Лисолај потекнува значителна емиграција на население, па затоа преминала од средна, во мала населба. Во 1961 г. населбата броела 679 жители, а во 2008 г. - 230 жители. Најголем број од населението се иселило во Битола, Скопје, Австралија, САД, Германија и други европски земји.

Во населбата и неговата околина има една црква и еден манастир. Црквата е посветена на Св. Петка (изградена во 1865 г. на стари темели), а манастирот на Св. Архангел Михаил.текст и фото: mojrodenkraj.com.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 23-Dec-2015 at 11:34
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 23-Dec-2015 at 11:34
Света Петка

Свети Архангел Михаил

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 24-Dec-2015 at 11:02
село Карамани, битолско

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.093 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.