build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Села во Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 897
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 24-Dec-2015 at 11:19
Секоја чест за сликиве, гледам дека на страницата се покриени општините во јужниот дел на Македонија. Ние (Википедија на македонски јазик) започнавме сличен проект за документирање и фотографирање на селата, особено на оние од кои нема воопшто слики, па така ги посетивме Мариово, Неготинско, Мијачијата, Кратовско и општините Ранковце и Градско (за кои се уште ги спремаме фотографиите) преку проектот „Викиекспедиции“ во кои преку разговор со мештаните, пронаоѓање материјали од книги за областите и селата, фотографирање на сите поважни објекти во селото (училиште, стара архитектура, цркви/манастири/џамии, панорамски фотографии, месни заедници) се обидуваме статиите за селата на Википедија на македонски јазик да ги направиме да бидат гордост на сите нас.

Како еден од најдобрите примери ни е селото Лазарополе. Погледнете и кажете ни ако имате некоја идеја плус
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 28-Dec-2015 at 00:26
Статијата за селото и фотографиите се одлични, секоја чест и продолжете

________________________

село Крклино, битолскоизвор: mojrodenkraj.com.mk
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 28-Dec-2015 at 01:16
с. Љубојно, Преспанско

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 07-May-2016 at 15:29
Видео разгледница на Општина Зрновци

Во ова видео се опфатени Зрновци, Мородвис и Видовиште.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 22-Mar-2017 at 11:36
Камени (напуштени) куќи од селата Бразда и Глуво, Скопска Црна Гора, кои денес се речиси споени и се наоѓаат на околу 10-15 км северно од Скопје.

БраздаИнтересен детаљ од една напуштена куќа...
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 22-Mar-2017 at 11:37
Глуво

Edited by Џоле - 22-Mar-2017 at 11:37
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 24-Mar-2017 at 11:50
Мали Влај, струшко

Mali Vlaj, Macedonia by Giovanni Films, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 07-Jun-2017 at 17:01
Мала фоторепортажа од Колешино и од Колешински водопад во негова близина...

Колешино и Колешински водопад by george k. 1981, on Flickr

Колешино и Колешински водопад by george k. 1981, on Flickr

Колешино и Колешински водопад by george k. 1981, on Flickr

Колешино и Колешински водопад by george k. 1981, on Flickr

Колешино и Колешински водопад by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 07-Jun-2017 at 17:01
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 07-Jun-2017 at 17:01
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 07-Jun-2017 at 17:02
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 07-Jun-2017 at 17:03
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 07-Jun-2017 at 17:04
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 06-Dec-2019 at 17:00
Мустафино

Mustafino, North Macedonia by Aerialpete, on Flickr

Врсаково

Vrsakovo, North Macedonia by Aerialpete, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.