build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изградба на штала

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
db. View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote db. Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Изградба на штала
    Posted: 21-Sep-2014 at 13:12
Сакам да градам штала за кози, па првичната замисла беше да се гради од бетонски блокови но пред да почнам со изградба сакам да прашам дали можеби постои подобра или поевтина алтернатива.. Дали е практично да се гради штала со сипорекс или некој друг материјал? Тука може да се земи предвид што сипорексот колку што знам е далеку полесен и побрз за градба плус нема потреба од цемент туку мислам дека постои посебен лепа...

Исто така би бил благодарен доколку некој има искуство или знаења со оваа тема да ми каже колку одприлика би коштал материјалот за изградба вклучувајќи ја дрвената конструкција, кровот и се разбира материјалот за ѕидовите каков и да е најпрактичен и најекономичен..шталата треба да има околу 100 квадрати
Ви благодарам.

Edited by db. - 21-Sep-2014 at 13:13
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Sep-2014 at 21:07

немам искуство со ваквко нешто, иако сум видел разни комбинации на штали за кози од современи и пространи до ќумези од арматура покриена со тараби итн.
за цена е неблагодарно да се говори, тоа ќе мораш со изведувачот!

проста математика темели + столбови + ѕидови ем мајсторлак за сто квадрата со се кров ќе ти дојдат околу 10к евра, се зависи од материјалот и изведбата, може и дупло поефтино, исто изолација ќе ја зголеми цената
за ѕидовите најекономично ќе ти биде да одиш со сипорекс или со сендвич панели на кнауф, од старт испланирај за малите да направиш трло од арматура во склоп на шталата како во лето додека другите скитаат на пасење овие да се на воздух

не дека сум козар, колку што познавам козари, но би ти препорачал - тука уште одма думај дека во сто квадрата неможеш да држиш повеќе од 50тина кози, од прилика треба 1 до 1,5 квадрат за една коза, та со се простор за патека и јасли тоа е некоја комфорна квадратура [1] така не си заробувај парите ако не мислиш да се прошируваш со оглед дека стадото брзо расте, исто предвиди место за молзење односно рампа доколку земаш високомолзни кози за млеко т.е. сирење, просто оди на некоја постоека фарма и консултирај се со стопанот прати меил до ффрм ќе ти дадат абер кој ти е во близина [1]

и на крај кажи како ти излегла математиката и дали како ќе ја тераш истата, лично ме интересира дали и како во иста штала да се чуваат овци и кози, односно колкаво и какво растојание треба да има меѓу нив во иста штала, со оглед дека овците носат далеку повеќе болести в себе на кои козите не се отпорни

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Sep-2014 at 00:36

ima li nekoj pretstava kolku kako IPARD programata moze da pokrie shtala od vakov tip
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Oct-2014 at 22:29

веројатно најгреота е да се чуваат во штала бројлерски, но не секој има волја за free-run напасување или пак козар за тоа на располагање, во кој случај и импровизирано трло за преноќевање ќе им заврши работаHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
db. View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote db. Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Oct-2014 at 15:02
ИПАРД мислам дека покрива 50% од трошоците, само немам искуство како оди процедурата дали одобруваат само со целосна документација или треба врски, мито и сл...
Иначе козите ќе бидат пасени од козар но сепак има период во зима кога не се пасат па се чуваат целосно шталски па потребни се подобри услови, иако многумина ги чуваат во обични импровизирани трла без некој проблем... Имам видено штали со ѕидови од дрва, гума, и други материјали и покрив од обичен лим...За подобра изолација обично се користат балиња слама или нешто слично да им биде потполо...

Не можам да најдам цена на сендвич панелите од кнауф да не знаеш како оди цената за метар квадратен? Сипорексот од 25 сантими мислам дека е 15 евра од вадрат..

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-Oct-2014 at 19:56

уф ако одиш со балирана штала тоа ќе ти биде одлично, екстра изолација за малку пари, само со балирана штала тешко да извлечеш ипард-кофинансирање, нели сламата не е стандардизирана сеуште кај нас ко градежен материјал та нема ни да добиеш градежна дозвола, инаку документи за ипард нема да ти требаат нешто особено а сега и ги поедноставија процедурите [1]

за кнауф pbanks мислам ќе ти каже точна цена, со оглед дека се рекламираат на фрумов кнауф сепак паметен чоек и без ипар ќе тера со слама, односно од ипард ќе звлече камен за карабина и ламарина а сетне исполната ќе си ја онегва со слама можеш да замислиш дека ќе те дадат на суд доколку апраиш некоја енергетски ефикасна интервенција

еве ти абер за балиранио муабет http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=164297#164297


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Oct-2014 at 09:29

ова со ипардот дефинитивно вреди, а ако ништо друго бар околу автоматизирање на шталата, сепак тоа значи легализирана штала иако не е некој кабает да се направи тоа

Ако добро го разбрав напишаното , овоштар или имател на нива , може да аплицира за ИПАРД фондовите и да добие 50 % од инсталирана опрема за наводнување ( на пр. вадење на вода од бунар со електрична пумпа и разведување на истата вода по систем „капка по капка ).

Друг систем би бил поставен на фарма или штала , но таму би ги движел моторите од лактофризерот, машината за молзење , фрижидерите и осветлувањето во фармата..

Притоа системот може да се состои од соларни фотонапонски панели, акумулатори и инвертор преку кој ќе се напојува целиот систем .

Бидејки ваков систем бара малку поголема ангажирана моќност ( повеке соларни панели , акумулатори … ) а со тоа и малку повеке пари од да речеме обичен систем за викендичка , ЕВЕ одлична можност на сите заинтересирани да си постават такви системи и притоа да добијат поврат на 50 % од вложеното…

http://energetskaefikasnost.info/kako-da-ja-iskoristime-ipard-programata-za-eksploatacija-na-obnovlivi-izvori-na-energija/

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Oct-2014 at 19:30

патем за штала градежна дозвола најлесно се вади со оглед дека земјата немора да е градежно земјиште, бар ова е една од олеснителните мерки која ја донесоа властите како би се зголемила пред се легализацијата на постојните а и урбанизацијата на идните капацитети кои ко катастарски жигосани ќе можат да аплицираат за ипард програмата

http://www.ipard.info/contact

друга битна ставка освен државно кофинансирање би била здружување односно уште веднаш барање услови и партнери за кооп т.е. задруга, а за чии трошоци при формирањето од старт помага државата потем и екстра финансира механизација и сл.

http://ipardpa.gov.mk/Root/mak/_vesti1/Baranje_za_isplata_6.1_6.2.pdf

http://www.ipard.gov.mk/files/attachment/0000/0061/ZAKON_ZA_ZADRUGITE.pdf

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Oct-2014 at 13:49

во ваква штала од старт е доброда се вкалкулираат и прсакалки за инсектициди, во случај да се чуваат поголеми стада, иако и поефтина но поангажирана варијанта е нивно маркирање со инсектицид [1]

An automatic insect spray system is something you might want to consider if you have a large number of animals that spend time indoors. Although an automatic insect control system may help protect you and your animals against West Nile virus, there are other, less-invasive options available. High-volume fans work well to not only increase airflow, but also to reduce flies and other insects.
http://www.hobbyfarms.com/home-and-barn/ideal-barn.aspx

идеално автоматизација околу молзењето и чистењето е неопходна работа, но на таков начин фета сирењето би било бездушно, но има ли некој сеуште негде да молзи на рака, дури и размолзувањето го прават со ракавици, небаре маститис закачуваат при молзењето а не при лежењето во неисчистени штали односно врз постилка од слама но вр гној она колку да имаат екстра изолација, та после козите не чинеле, хигиената колку е битна кај луѓето уште побитна е кај молзните животни, ем БЕЗ ЧИСТИ ШТАЛИ, НЕМА СУБВЕНЦИИ - http://dnevnik.mk/?ItemID=685B4534E500F14C8FB2AD48506E92A3


Edited by +Protagorist - 29-Oct-2014 at 13:53
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Sep-2016 at 01:48

еве интересна штала и интересен напредок [1][2] маркетиншки чисто ко во аптека бар по фоткиве веројатно бидејки тераат и козметика [3] разгледајте ја и почетната страна

~

а еве и олдскул пристап подоле, иако постои и нешто ко олд-њу-скул со ова приколкава [1]

~

http://www.cheesemakingclass.com/raw-goat-milk-dairy-goats

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Sep-2018 at 09:08

дали во овој век се субвенционира изградба и на мултинаменски штали?

https://en.wikipedia.org/wiki/Housebarn

за што треба и особен ноухау за да сте рајат од животински звуци и реа, ем да имате паметен надзор!

Animal Farm Management - https://moodle.najah.edu/course/view.php?id=672

http://www.euronews.com/2016/05/09/big-farmer-is-watching-surveillance-technology-monitors-animal-wellbeing

интересно би било да се импровизира со куќа на колци, или пак бродски контејнери, зависно дали имате изворен или новокомпониран табиет! за овци би било во првиот случај екстра мандра пристап, додека во однос вториот можеби контејнерска комбинација со кафези за куни или за јаци
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.117 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.