build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 16-Sep-2020 at 17:08
Originally posted by Galileo


Не ,не е реконструкция . Старият хотел Сердика беше съборен до основи.Новият хотел Hyatt е изцяло новопостроена сграда и освен овалната форма на фасадата няма нищо общо със старата сграда.

Фала за појаснувањето, не знам како сум ја пропуштил таа информација.

Edited by Џоле - 16-Sep-2020 at 17:09
За сè има вторпат
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 17-Sep-2020 at 07:30
Види,види,значи можело да се сруши нешто старо,нешто згазено од времето,и да се направи нешто модерно,изгледа можело сегде па веќе и во Бугарија само при нас не Уште ние останавме да живееме во титово време,дури и србите ги баталија бруталистичките гадости и барем ги нашминкаа со колку толку модерни фасади.

Морам да го пофалам тој хотелот со две кули од претходната страна,Софија навистина изненадува позитивно се повеќе и повеќе. Cheers.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 884
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 20-Sep-2020 at 19:45
Double Tree by Hilton Hotel Plovdiv


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 884
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 28-Sep-2020 at 18:33
Plovdiv Capital Tower

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 19-Oct-2020 at 07:01
HRC Culinary Academy HOTEL, Sofia, Bulgariahttps://www.facebook.com/StroitelstvoSofia
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 11-Nov-2020 at 11:46
Niko Home-Штип ќе градат мини хотел во Грција,во Калитеа

https://www.facebook.com/nikoh2002
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 18-Nov-2020 at 08:16
Хотел Hard Rock, Флорида

Хотелът има забележителна форма на китара. Изграждането на 138-метровата „инструментална“ конструкция отнема почти десет години и е окончателно отворена през 2019 г. В нея има много развлекателни съоръжения като казина и светлинни шоута, както и 638 стаи.https://www.stroiteli.bg/hotel-hard-rock-florida/
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 884
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 04-Dec-2020 at 22:18
"Сграда на годината 2020 г." ХОТЕЛИ И ВАКАНЦИОННИ КОМПЛЕКСИ

GRAND HOTEL MILLENNIUM SOFIA *****
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 884
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 07-Dec-2020 at 21:57
"Сграда на годината 2020 г."ХОТЕЛИ И ВАКАНЦИОННИ КОМПЛЕКСИ

HYATT REGENCY SOFIA


=====>>>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 884
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 07-Dec-2020 at 22:01
=====>>>>>


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 884
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 12-Dec-2020 at 20:30
"Сграда на годината 2020 г."ХОТЕЛИ И ВАКАНЦИОННИ КОМПЛЕКСИ

AQUA PARADISE RESORT & AQUA PARK - Несебър=====>>>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 884
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 12-Dec-2020 at 20:38
=====>>>>>

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 14-Dec-2020 at 09:45
Green Suites Hotel, Атинаhttp://kataskevesktirion.gr/%ce%bf-%cf%86%ce%bf%cf%85%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b9%ce%ba%cf%8c%cf%82-%cf%83%cf%87%ce%b5%ce%b4%ce%b9%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82-%cf%84%ce%bf%cf%85-%cf%80%ce%b5%ce%bd%cf%84/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 13-Feb-2021 at 10:20
HOTEL TIRANA INTERNATIONAL, PUNIMET | 4K DRONE TIRANA 2021Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 15-Mar-2021 at 09:28
Хотел со „ренде“ фасада

Во Денвер, Колорадо, се планира да се изгради хотел на парцела лоцирана на самиот агол од две улици, што ќе стане новиот центар на социјалниот живот во овој град. За симпатичниот изглед на фасадата, која наликува на кујнски алат – ренде, компанијата што го направила проектот изјавила дека тоа е случајност, бидејќи инспирацијата всушност била кора од локалното дрво од јасика. Овој објект може да се пофали со енергетски одржливи карактеристики. За напојување ќе користи соларна енергија, а одозгора ќе има зелен покрив.

Студиото „Gang“ го има направено проектот за оваа зграда, чиј облик наликува на печка, а се планира изградбата да започне оваа година и да заврши во 2023 година. Објектот за мешана употреба наречен „Populous“ ќе зафаќа површина од 12.500 квадратни метри и претежно ќе биде исполнет со хотелски капацитети. Покрај хотелскиот простор, во рамките на 13 ката, ќе има 40 микро апартмани, јавен бар на покривот, видиковец, простор за организирање настани и сала за танцување, како и продавници за купување храна и пијалоци.

На приземјето на зградата, инсталирани се прозорци високи девет метри со лакови за да ги врамат влезовите и погледите на лобито, ресторанот и просториите за јадење. Горе се прозорците што го следат „ритамот“ на долниот основен дел и се спојуваат во динамична целина, давајќи на фасадата скулптурен изглед. Секој отвор е со ширина на хотелска соба, а големината на прозорецот се менува во зависност од тоа дали е јавен или приватен простор. Препознатливите форми на прозорците ќе бидат слични на моделите што се наоѓаат на дрвјата аспен. Како што дрвјата растат, тој ги отфрла долните гранки и остава зад себе темни траги во форма на „око“ на кората на дрвото, па прозорците на зградата ќе бидат тие „очи“.

Енергетски ефикасниот објект исто така се очекува да добие LEED Gold сертификат. Покрај соларните панели што ќе ја снабдуваат зградата со електрична енергија, ќе бидат инсталирани ефикасни системи за греење и ладење, како и зелен покрив. Препознатливите прозорци, покрај естетскиот ефект, исто така, ќе обезбедат засолниште од сонцето до хотелските соби и исто така ќе насочат дождовницата за да се одржи фасадата чиста со текот на времето.

https://www.porta3.mk/hotel-so-rende-fasada/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 01-Apr-2021 at 10:36
Групацијата Балфин го носи „Акор“ на Балканот

Акор“, еден од водечките хотелски синџири во светот, и албанската компанија „Грин коуст“ која е дел од групацијата Балфин потпишаа ексклузивен договор за соработка и развој на првиот хотел „М Галери“ на албанската ривиера. Хотелот ќе има 112 соби и ќе биде лоциран во Паласа, Валона. Првите туристи ќе ги прими во април 2024 година.

Проектот ќе биде од исклучително значење за развојот на туризмот во Албанија и ќе ја постави земјата на интернационалната туристичка мапа. Уникатниот „М Галери“ бутик-хотел ќе биде првиот на Јонскиот брег и на Медитеранот и ќе нуди луксузни соби и апартмани во кои ќе бидат споени локалната традиција и современата модерна естетика. Барови и ресторани, спа и приватната плажа ќе создадат ексклузивна премиум-дестинација за сите посетители.

– Албанија е скриениот дијамант на Балканот со неверојатни, живописни дестинации, вистински фасцинантна земја. Среќни сме што го носиме тука брендот „Акор“, со желба што е можно повеќе туристи да ги откријат нејзините убавини. Колекцијата бутик-хотели „М Галери“ ги презентира локалната култура, традиција и историја во луксузно опкружување. Веруваме дека првиот „М Галери“ хотел во Албанија ќе ги освои срцата на посетителите благодарение на атмосферата и локацијата, која е идеално место за одмор – вели Дилек Сезер, директор за развој за Југоисточна Европа во „Акор“.

За развој на концептот за хотелот избрано е престижно архитектонско студио од Белгија. Изградбата се очекува да почне во последниот квартал од 2021 година.

Грин коуст М Галери“ ќе понуди низа различни простори за посетителите, како ресторан, лоби со ексклузивен поглед на природа, ВИП салон, ВИП клуб, сали за прослави и за конференции, базен, како и посебен простор во делот на плажата. Се очекува дека хотелот ќе биде нова интернационална дестинација, каде што културата, уметноста и историјата ќе може да се допрат и каде што ќе се доживуваат импресивни искуства.

Во изминатите две години Албанија ја посетиле повеќе од 8 милиони туристи, а побарувачката за квалитетни и премиум услуги расте.

– Овој договор претставува голем чекор за туризмот во Албанија. Конечно, конкурираме за премиум дестинација на Медитеранот, преку „Грин коуст рисорт и резиденции“, кој е веќе готов, и со бисер како што е хотелот „М Галери“. Ние, како дел од групацијата Балфин, сме горди на нашите напори и придонес за развој на туризмот и на економијата во Албанија – вели Ардиана Соколи, потпретседателка за недвижен имот во Балфин.

Колекцијата „М Галери“ вклучува бутик-хотели, секој со свој оригинален стил и уникатна приказна. Секоја дестинација нуди необично искуство инспирирано од традицијата на локацијата, доживување незаборавни моменти и создавање спомени за паметење. Денес „М Галери“ располага со повеќе од 100 бутик-хотели на триесетина локации низ светот. Во центри на метрополи или крајбрежја, среде живописна природа и извонредни глетки, хотелите „М Галери“ ги канат посетителите да го истражуваат светот и неговиот раскош.

Групацијата Балфин, во чии рамки е и „Грин коуст“, е една од најзначајните и најуспешните инвестициски групации во регионот на Западен Балкан. Освен во областа на туризмот, компаниите што се дел од групацијата работат на полето на развој и менаџмент на недвижнини, малопродажба, рударска индустрија, банкарство, енергетика, логистика итн. Групацијата е присутна во Австрија, Албанија, Косово, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Холандија, како и во Македонија преку компаниите „Скопје Ист Гејт“ и „Нептун“. Во сите овие земји Балфин вработува над 6.000 лица. Групацијата континуирано расте и овозможува долготрајно, одржливо унапредување на заедниците преку економски развој.

https://plusinfo.mk/grupaci-ata-balfin-go-nosi-akor-na-balkanot/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 01-Apr-2021 at 11:40
„Го носи Accor на Балканот“, а веќе има купишта Novotel и ibis на Балканот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 03-Apr-2021 at 17:09
Строителство на нов хотел в Св. св. Константин и Елена-Варнаhttps://www.facebook.com/varnadrone
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 884
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 20-Apr-2021 at 19:58
Реконструкция и реставрация на Хотел Royal - Варна. Сградата е построена 1905г.


Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 477
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 20-Apr-2021 at 20:35
Убава зградичка. Во Скопје 2014 можеше да се изгради еден ваков убав и културен дистрикт некаде во Центар со 10тина згради и да се задоволат желбите.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.