build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Од регионот и од светот
    Posted: 29-Sep-2014 at 18:42

Иран   Applause

Barin Iran, Shemsak Ski Resort, Iranian Mountain Architecture, Architect, Images

Barin Ski Resort

Iranian Mountain Building: Shemsak Ski Area – design by RYRA Studio

21 Sep 2014 – new larger photos added to this page

Barin Ski Resort

Design: RYRA Studio

Iranian Resort Building

Barin%20Ski%20Resort

Location: Barin, Shemshak, Alborz mountain range, north-east of Tehran, Iran

Shemshak is the second largest ski area in Iran after Dizin and situated just about 55 minutes drive from Tehran. In the fall 2008, the architects designed a ski resort within the distance of about 1 kilometer from the Shemshak ski piste in the heart of mountain.

Barin%20Ski%20Resort

Here the nature is so unique that this project was taken as a demonstration one to investigate the interface between nature and architecture.

Barin%20Ski%20Resort

Barin Ski Resort

It aims to reach that the logic product of any architectural design process should be free and flexible formation responding to the surrounding forces. Natural forces here are Snow-covered landscapes as the characteristic feature of the place and the fluid lines of mountain embracing the building.

Barin%20Ski%20Resort

Inspired by location and based on physical program, there are different size of cells in the Barin Ski Resort which seem to be carved from a mass and their smooth and fluid surfaces shape both inside and outside of the volume. In the residential units we cut these surfaces into slices to have more delicacy.

Barin%20Ski%20Resort

These free lines not only form the main and secondary spaces, but they also shape the elements and details ; they flow in the space and base on the function, they alter their shapes and directions.

Barin%20Ski%20Resort

In design process we were also inspired by Igloos, the shelters which are built by native arctic residents’, but here topographic layers instead of ice blocks are put on each other to make a domical form. This Combined Metaphoric Design used both natural and human-made objects as inspiration sources to achieve its final form.

Iranian%20Resort%20Building Barin%20Ski%20Resort%20Building Barin%20Ski%20Resort
pictures from architects

Hereby, all the necessities are defined in the main body to provide the space purity and integrity, resembling when snow lies on the ground and homogenates all the things from various colors and shapes.

Barin%20Ski%20Resort%20Building Barin%20Ski%20Resort Iranian%20Resort%20Building
pictures from architects

Barin Ski Resort – Building Information

Architect: RYRA Studio, Tehran, Iran
Client / Developer: Barin Group, Iran
Environmental Engineer: Azmayesh, Iran
Main Contractor: Problem Company, Iran
Structural Engineer: Mr Kamran Edraki – Edraki, Iran


http://www.e-architect.co.uk/iran/barin-ski-resort
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Sep-2014 at 19:48
Изгледа ко да е направен од снег. Како и да е, одлично се вклопува во околината.

Ќе додадам само дека ќе се изненадите кога ќе видите какви модерни објекти се градат низ Иран. Истражете малку по интернетов, ќе се уверите.
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Oct-2014 at 12:47
Шест нови хотели ќе се градат во Будва

Црногорската метропола на туризмот наскоро ќе биде побогата за шест хотели. За пет нови хотели во Будва во тек е процедурата за добивање на градежна дозвола, а еден веќе се гради.Старото будванско семејство Ивановиќ, синови на некогашниот градоначалник на Будва, Мирослав Ивановиќ и основачи на фирмата ИНЦ побарале издавање на градежна дозвола за изградба на луксузен хотел со 4 звезди на место на култното будванско кафе Хемингвеј, пишува Вјести.
Барање за издавање на градежни дозволи поднел и Мило Божовиќ. Неговото семејство е сопственик на најатрактивниот земјишен комплекс на самиот брег, наспроти отворените шанкови Парис и Трокадеро. Тој тука планира да изгради хотел.
И Небојша Петковиќ, чие што семејство е сопственик на атрактивна парцела до самата "пена на морето" исто така планира да изгради хотел од висока категорија.
На стоина метри подоле, покрај апартманскиот комплекс "Tre canne", претставници на семејството Филотиќ, добиле градежна дозвола за почеток на изградба на хотелски комплекс.
Покрај тоа изградба на луксузен мал хотел во населбата Госпоштина на самата Јадранска магистрала прапланира и долгогодишниот угостител pbanks Тичиќ.

http://vecer.mk/ekonomija/shest-novi-hoteli-kje-se-gradat-vo-budva
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 677
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Dec-2014 at 14:10
Србија има убави бањи, но мислам дека не ги работат доволно добро. Бев професионално на кратко патување и посетив 3 Врњачка, Рибарска и Соко Бања.

најдобара им е Врњачка Бања. Тоа е лековита бања има повеќе видови на води, за бубрези, желудец и тн (кого го интересира има овде), многу не навлегував во тоа. Важно беше тоа што храната (и пијалоците) им беа врвни.
Потоа отидовме до Рибарска Бања, не ми се допадна баш многу, ми делуваше напуштена, но сега ги купил некој приватник па вложува и се надеваат дека ќе ги крене. храната и пијалоците - врвни.
На крајот отидовме во Соко Бања, тоа им е воздушна бања, нема топла вода, али добра била за живци. Храната и пијалоците и повеќе од врвно. Не знам каде ми ја собра таа храна, ако за ништо друго треба да се отиде за тоа
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 677
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Dec-2014 at 10:38Географска положба
Географска положба - карта

Edited by nenad - 13-Dec-2014 at 10:40
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 677
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Jan-2015 at 09:41
Бањи во Србија

географска положба

Edited by nenad - 14-Jan-2015 at 09:43
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 677
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Jan-2015 at 10:35
Врњачка бања има долга историја на псотоење, што е видлива и во нејзината архтектура.

Архитектура во Врњачка бања
Edited by nenad - 17-Jan-2015 at 10:50
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 677
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Jan-2015 at 10:40
Соко Бања је пак повеќе инетресна заради природата која ја опкружува:Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 677
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Jan-2015 at 12:20
Уште една планинска бања во Србија е Рибарска бања

географка положба


Edited by nenad - 23-Jan-2015 at 12:21
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Jan-2015 at 17:21Originally posted by Max

World hottest water by far is hot water spring in Vranjska Banja (111°C) - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_hot_springs#Europe

[quote]Banje su lečilišta koje su bogate lekovitom vodom, blatom, vazduhom ili drugim svojstvima koja pomažu, ili olakšavaju tegobe, ubrzavaju lečenje ili zarastanje, ili pak na neki drugi način pomažu procesu ozdravljenja. Smatra se da Srbija leži na jezerima termomineralnih voda. Postoji preko 1000 izvora mineralnih voda i na njima je napravljeno preko 40 Banja

Termalni izvori - izvori koji imaju temperaturu višu od srednje godišnje temperature vazduha određenog mjesta. Voda termalnih izvora može biti juvenilnog porijekla (nova ili mlada voda - nastala kondenzacijom iz magme) ili vodoznog (od atmosferske vode koja je dospijela na dubinu, zagrijala se i vratila na površinu). Sve te vode obično su bogate mineralnim materijama, pa se koriste kao lječilišta - banje. Srbija je veoma bogata termalnim vodama što svjedoči o jakoj vulkanskoj aktivnosti u prošlosti. Po visokoj temperaturi poznate su Vranjska Banja 92º, Sijarinska Banja 71º, Jošanička Banja 78º i dr.Naš sused Mađarska svojim iskustvom pokazuje šta sve mi možemo dobiti, a propuštamo: iako u Mađarskoj ima samo deset izvora tople vode, u ovoj zemlji je, bušotinama, napravljeno 120 banja, od kojih Mađari ostvaruju godišnji prihod od oko tri milijarde dolara, a mi u našim banjama samo 20 odsto od toga.


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Jan-2015 at 20:26
фино... цел балкан направи спа/здравствени центри а ние покрај 500 природно поволни бањи, завршивме со распаднати пензионерски домови Bash
битно туристите во Скопје ќе се сликаат...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 677
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Feb-2015 at 09:58
Бања КовиљачаEdited by nenad - 06-Feb-2015 at 09:58
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Mar-2015 at 17:36
Baha Mar - нов ресорт на Карибите вреден 3,5 милијарди долариНа 27 март свечено ќе биде отворен новиот ултра луксузен ресорт Baha Mar кој се наоѓа на Карибите.
Чисти бели песочни плажи и кристално прозирната тиркизна вода беа доволна причина оваа рајска природа да добие еден ваков величенствен туристички комплекс.
Луксузниот ресорт се состои од четири хотели Baha Mar Casino & Hotel, Grand Hyatt, SLS LUX и Rosewood.
Целиот комплекс вклучува 2.200 соби, 284 приватни резиденции, огромно казино кое зафаќа површина од 9.300 метри квадратни, спа центар кој се простира на 2.800 m2 и ексклузивен терен за голф со поглед на океанот.
Baha Mar има 40 ресторани, барови, ноќни клубови, простории за деловни состаноци и конференции, познати бутици и 20 хектари плажи и базени.

http://bi.mk/baha-mar-nov-resort-na-karibite-vreden-3-5-milijardi-dolari/
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 884
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Nov-2015 at 19:34
София
Хотел на улица ,,Оборище,,Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Nov-2015 at 19:37

еве како можеше цивилизирано да се изведат некои од објектите од Ск2014
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Nov-2015 at 19:57
Мислам дека не е баш во склад со неокласицистичките прописи, но е далеку подобар (поскладен) од зградите на Скопје 2014. Иако и хотелов влече малку накај кич, барем мене така ми личи.
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 884
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 09-Nov-2015 at 18:30

Дай поясни кое точно те навежда и личи на кич.?
Аз лично намирам фасадата за изчистена ,стилизирана , без да е натруфена с излишни елементи и детайли.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-Nov-2015 at 18:59
Originally posted by Џоле

Мислам дека не е баш во склад со неокласицистичките прописи, но е далеку подобар (поскладен) од зградите на Скопје 2014. Иако и хотелов влече малку накај кич, барем мене така ми личи.

Во светот, па и во Бугарија, има луѓе што сакаат класика и градат во овој стил, не гледам што во овој објект, а впрочем и во било кој објект на ск2014 има кич, впрочем границата на кич е имагинарна.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Nov-2015 at 20:06
Тоа и е проблемот, што не гледаш.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 10-Nov-2015 at 01:39
Originally posted by Galileo


Дай поясни кое точно те навежда и личи на кич.?
Аз лично намирам фасадата за изчистена ,стилизирана , без да е натруфена с излишни елементи и детайли.
па да почнеме од тoа дека има многу неправилна форма

Edited by zabegan - 10-Nov-2015 at 01:44
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.137 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.