build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Архитектурата во современата кинематографија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2443
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Архитектурата во современата кинематографија
    Posted: 28-Oct-2014 at 16:41
Можеби и има ваква тема на форумов, но не побарав.

Темава може да биде простор каде би се давале примери од филмови каде на архитектурата (со акцент на реалната, настрана CGI пејсажите од Star Wars, Blade Runner и сл.) и е даден посебен акцент, или општо било кој филм кој изобилува со специфични урбани пејсажи.

За почеток, би го препорачал Enemy, психо-трилер во режија на канаѓанецот Денис Вилнев (Prisoners, Incendies) со Џејк Гиленхал во главната улога. Филмот е одличен, а сметам дека е соодветен за со него да се почне темава бидејќи истиот изобилува со кадри од Торонто и околината. Иако самата камера (жолт филтер, малку луѓе) придонесуваат за негативни чувства (што е во согласност со темата на филмот, секако се работи за тежок и напнат филм) сепак се доста репрезентативни, и прават автентична разгледница за еден град кој во филмовите обично служи како замена за Њујорк, Чикаго и слични.

Од друг аспект гледано, доказ повеќе дека добар филм може да се направи и со модерни урбани елементи, контра ставот на Аљоша Симјановски кој го бранеше СК014 со смешната изјава дека по него и Мерил Стрип би имала мерак да сними филм во Скопје.Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Nov-2014 at 23:08

Baraka ko video-art e bez konkurencija na ova pole, dodeka od filmovite pr. Inception od ponovive izobiluva so urbani muabeti, a donekade i fight-club mi vleguva u ovaa shema, no verojatno sf muabetite go imaat glavniot zbor a od niv bi go izdvoil Immortal na enki bilal

baraka ustvari e sov.kin. vo arhitekturata, kako i seta eksperimentalna inspiracija pred nea [1]Edited by Max - 27-Sep-2015 at 13:02
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Nov-2014 at 16:33

ustvari osven filmot i stripoite mu se jako arhitektonski nabieni, dod dusha ova trilogijata Nikopolja imam samo razlistano i ostaveno so ogled deka togash nevam vreme a sega nemam volja za stripuvani muabeti, no defitivno filmot e adekvatna ekranizacija na ideite od turskiov francuzin vo koi dosta arhitektonski fetishisti kje si najdat inspiracija, iako najjako beshe koga se pojavi 2004 nalik Avalon vo 2001 ili Animatriks vo 2003

http://www.digitalarchitectures.tk/nikopol

lichno osven efektite i dizajnot kaj filmot me iznenadi i rezijata, a definitivno prikaznata od paganizam vs eugenicari e kapak, iako sokol-ot ne mi se veruva deka ima do tolku golem klun vo realnost


     
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Dec-2014 at 09:00

од сите филмови кои сум ги гледал а заради невообичаена нарација и чувството на импровизација, веројатно највпечатливи урбани сцени што ми имаат останато во глава се ОВА патешетвијата на Крис Калвин кон неговата вселенска мисија Преку клучки подвожњаци и надвожњаци, доволно кратко а доволно впечатливо да мислиш Тарковски дека со години ги спремал тие кадри, а впрочем тие се веројатно искрено потсвесно извадени на екран со посредство на Претскажувачки Светогледи имајки предвид дека ко ретко кој друг режисер сред тмурниот режим на источните мамонисти успеал да извади толку светол филм ко Соларис каде и преку боите и преку звуците нарацијата се надополнува перфектно со универзален акцент и за исток и за запад - Како да се стигне И задржи Недофатливото [1]
On of the strangest and most beguiling moments in Andrei Tarkovsky’s “Solaris” comes not in space, where most of the 1972 film takes place, but on land. About a quarter of the way into the film, there is a simple scene of a car driving down a highway. The unbroken shot, which extends for several minutes, begins to take on other dimensions, opening room for contemplation. The car crisscrossing the labyrinthian highways starts to seem otherworldly. Yet one of the most intriguing things about this moment in the film is the music, and how it completely changes the way we view the scene. What at first resembles the light noise of traffic slowly transforms and emerges as a synthesized roar, turning this boring, automotive tableau into a journey into the unknown.

The sounds you hear throughout “Solaris,” along with many other films by Tarkovsky, were created by Eduard Artemiev, an early pioneer of electronic music. The film’s soundtrack, which is based around interpretations of J.S. Bach’s Chorale Prelude in F minor, and features proto-ambient soundscapes and synthesizer experiments...
[1]

Edited by Max - 02-Dec-2014 at 09:08
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 02-Dec-2014 at 11:22

незнам зошто но најблиску до оваа сцена од Соларис ми е урбаната атмосфера на Збогум Пријатели сигурно заради сличниот целулуоид бар така ми делуваат боите на филмот а може и се лажам [1] таман ко оние од Агфа да им биле тренд!?

~

може ќе претерам ако речам дека од сите филмови оние на Џеки Чен ми се имаат зафатено урбано по вијуги, а веројатно бидејки највесели детски филмои ми биле неговиве па и ми се врежале како опуштена архи екранизација, можам само да замислам колку лесно преку нив сум допрел и до останатиот дел од урбана азија

инаку прв филм во америка му бил Big Brawl во 1980 а доколку споредам дека истата екипа што му го склепала последниот филм на Брус Ли му го склепала првиот амерички на Џеки излегува дека инвентивно ја доловиле атмосферата од тие времиња кај америте, иако за вакво нешто во доволни количини ем уникатно може да стане збор само по мафијашките филмови од седумдесетите како Кум или Скарфејс
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Dec-2014 at 14:00


всушност архитектурата по филмовите претежно зависи од пре и пост продукцијата кога се разработува сценариото или доработува режијата, се сеќавам Лале кога не убедуваше дека секогаш е неопходно да имаме Книга на Снимање пред да се излезе со камерите, ама во Ед Вуд тогаш (половината на 90ти) саде аматери се до еден, иако подоцна излегоа од таму екстра инвентивни режисери, аниматори, камермани па и глумци, нејсе не се сеќавам некој некогаш да имал сториборд при себе, може у кафана претходната вечер онака на салфети или чаршав наредени сцени

до душа има доста Б-продукција каде бидејќи немале порано доволно целулоид, просто и да имаат storyboard немале можност да го пратат, затоа таму акцентот е повеќе на глумата - филмови ко домашниве во девеесетите со буџет ко за прошетка до планинарски дом а тоа треба експедиција до хиалии да се тера неретко и до антартик

стрипаџии нема што - http://99designs.com/designer-blog/2013/10/15/from-sketch-to-spectacle-famous-movie-storyboards/

http://twistedsifter.com/2012/12/storyboards-from-popular-films/

   
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Dec-2014 at 14:21

денес пристапот на режисерите им е повеќе фотографски него стрипаџиски, иако ништо неможе да замени скицирање симетрични идеи
Do you do a storyboard?
COPPOLA: I put a lot of reference photos together, I feel like it’s more free and open because it’s just about beautiful images. [1


сигурен сум дека има многу филмови слични на LIT но откако човек ќе го читне овој осврт ќе сконта дека и навистина има добро осмислена архитектонска позадина во филмот а заради што истиот е снимен почисто и реалистично што пак на моменти делува и доста европски

http://www.archdaily.com/242040/films-architecture-lost-in-translation/
Edited by Max - 02-Dec-2014 at 14:22
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 02-Dec-2014 at 15:00

филм пак кој ја доловува чисто а добро атмосферата од американските метрополи мислам дека е Стигмата каде на моменти цел филм ми има и латино призвук, капак главна улога има Патриција Аркет мојата омилена глумица со оглед дека е главен лик и во Ед Вуд и во Тру Романс едни од највртените филмои некогаш во мојата архива, со оглед дека се тремев да станам импровизатор ко Ед а книжар ко Кларенс да е посмешно и двата табиета ме закачија

слична урбана атмосфера ко на Стигмата мислам дека има во Сам Дома 2 јасно со дијаметрално спротивен пич, иако со ист лајтмотив - пари - што би рекол влав фрли рипче фати крапче, овие дури златно рипче фрлаат а сакаат да фатат бисерна пастрмка


Edited by Max - 02-Dec-2014 at 15:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 02-Dec-2014 at 16:00


истата таа 1999 најголемо изненадување ми беше римејкот на Томас Краун Аферата а сега од аспект на нишкава би рекол и денски пандан на ова урбаните предожби во Стигмата ем и полово улогите се смените со оглед дека тука Броснам е истражуван а Рене е истражител, друга сличност е што синопсисот е околу импозатна градба како музејот додека во Стигмата е Црквата, а и во двата случаи кулминација е пораката - кај ТКА на Уметникот односно Создателот кај Стигмата

филм кој освен архитектура дрма и преку нина симон


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Dec-2014 at 17:58

ова е можеби единствен филм кој го ескивирав на секој можен начин последниве неколку години, а кој ми сепак ми има привлечено на неколку наврати внимание, бар од оние на кои налетував почесто, прво епски доспакуван во режисерскиот дел а потем и ова рекламнава проекцијава ме имаше извадено од кожа уште одма кога се појави, додуша тек година подоцна сконтав дека воопшто и постои ваков филм...

ајде никогаш не е касно за акциска-комедија со стилска архитектура накалемена во Париз и Венеција

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 06-Dec-2014 at 02:06

за Париз веројатно идеален архи филм би бил Амели Пулен
Edited by Max - 06-Dec-2014 at 02:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Dec-2014 at 03:45

Амели е урбано-романтичен избор за во секоја доба особено зимска, но реално таквата слика ќе ве разочара штом стигнете во Париз бидејки градот ко и секоја друга европска метропола е болно-реална престолнинана материјализмот отколку на емоциите, единствено тоа Мансардите на Париз што му даваат топол урбан призвук на градот како кубистично-штруфнати капи од кровови та како заоблувања бар малку од малку да му ја освежат атмосферата на човека, евентуало цветните жардињери по улиците и огнометите по балконите на ова што се надоврзуваат природно и подобно но тоа не е случајво секоја општина

веројатно најдобар осврт на парискиот урбанизам има во Paris, je t'aime урбан-коктел од 20тина шорта, еве го оној со Портман

   


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Dec-2014 at 21:31

нешто сличен станарски муд а и во прилог административната Наталија иако со урбани кадри отаде барата, е и нејзиниот прв филм Leon чив ентериер е снимен во париз а екстериер в њујорк

http://www.movie-locations.com/movies/l/leon.html#.VIn839LF_QM


Edited by Max - 11-Dec-2014 at 21:32
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Dec-2014 at 22:44

инаку ко принцеза личната Наталија нели се појавува и во SW-F каде покрај што е таа грациозна туку архитектурата е невозможно добро склепана, на голем екран ова па и дополнително се бетонира по мозочни вијуги, веројатно и во Vendeta совјот шарм го товари по ѕидои но одлучив дека тој филм нема да го гледам за да не ја свртам пак на анархизам а веројатно и после матриксите мислам Вачовци нема да можат со ништо да ме изненадат еентуално да ги изненадам јас

http://www.movie-locations.com/movies/p/pmenace.html#.VIoOntLF_QM

[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Architecture_of_Star_Wars


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Dec-2014 at 14:24

кога сум тука ем в петок (денот кога Синот Божји го распнавме) ќе потсетам дека во Тунис е снимен и DCD еден од повртените филмови за последните мигови од Христовиот Живот односно контроверзната адаптација на романот [1] незнам дали филмов го вртеле и кај нас и дали оваа верзија ја имам некако некогаш гледано, но ова инфово дека адаптацијата на романот е недоветна, на повеќе наврати ја имам сретнато до сега, дали како верувале или не информација или почит кон нечие авторско дело, уствари авторот на романот бара попорво автентичност него почит а КОЈА можам слободно да кажам дека изостанува во кој и да е филм за Христовата Голгота просто дали е возможно на филм да се долови Доброволното Старадање Божјо за Светов, дали Распетието може да се прикаже веродостојно од глумци, за Воскресението и Вознесението и да не говорам, сето тоа капак и за на бокс-офис спакувано!?

може да се каже дека истиот филм 25 години подоцна дочекува и римејк, иако тоа и буквално не е така, сепак со ист калап прераскажано Страдањето на Христа а до сега о највпечатливи архи-сцени има во оваа верзија од 2004 - The Passion of Christ филм кој го гледав година или две потоа но за време Големиот Пост, иако претходно нејкев ни да чујам, но кога и малку подразмислив дали медиум ко филм и навистина може да допре изворно до човека земав само еднаш го изгледав немав срце за два или трипати, со што донекаде и ми се потврди дилемата за изворност, но веројатно бидејќи прв пат Евангелието беше драматично и живописно пресликано, а кога на тоа ќе се додаде и искрена вера филмов Оживува, уствари изворноста ја носиме сите в себе прашање е кој како и зошто ја црпи... филмов е сниман во Италија а додека ова не го бев разбрал контав дека е склепан некаде на блиски исток, верувајки дека Гибсон има доволно свест за изворност, арно ама продуцентите немале, друг спин е и тоа што помошникот на Мел двапати го здрвил гром за време снимањето [1]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-Dec-2014 at 16:17

уствари она што човек го очекува и она што го добива на филм е компатибилно само ако самиот тој е режисер, просто милијарда луѓе имаат милијарда агли на гледање кон една иста работа макар мизансценот е ист, сепак ракурс погоре подоле и многу непта се менуваат, а не па да се зачини приказната со екстра шминка или специјални ефекти
еден од тие филмови би бил Скалата на Јаков кој јас би го смиксал лесно со Флатлајнерс, тешко на оние кои заглаиле ниваму-нитаму, среќата за нив постои само кога длабоко можат да воздивнат а тоа е ретко ако се има предвид какви се трауми носат војната и дрогата

сепак без конкуренција во оваа категорија со лесно променлив филинг и перцепција е Адвокат на шејтанот а и сижето на филмот е двосмислено давајки на крај акцент на Слободната Волја или подобро речено трезната промисла кај адвокатите особено оние заробени сред јаболкници! патем архитектурата во филмов дополнитело го апострофира сето тоа на наједноставен начин со чисти линии и пастелни бои, а Шерлиз за неа ноу комент мучачо кога излезе филмов за малку не си купив црвена сомотна завеса ради неа таман имав и ент.дизајнерки кои ми ја средуваа собата, но и јас ко Ломакс се пишманив апла на крајсимболично филмот склепан архитектонски само во њујорк и флорида, ист-коуст на среброљубието и сластољубието в сад, славољубието им е насекаде а особено во ла таму можда го монтирале филмов, или во најмала рака го путиле по оскар!


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 19-Dec-2014 at 23:55

od site serii verojatno naj-arhi vpecatok mi ima ostaveno FF iako moze da se rece usporen, eventualno Heroes ima nesto poubrzan mood no prilicno stripovski so pogolem akcent na samata prikazna pa coek nema vreme da uziva vo samite sceni

happy 2015 im e spin-sekvenca vo poslednava epizoda iako istata e poveke Inception mood nego kvaka za ponataka, em serijata ja skastrija, sigurno preteraa so iskrenost a i razburickaa toa CT vodite

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 20-Dec-2014 at 17:00

сличен мистериозен калап ко на ФФ не ми паѓа на памет, а најблиску до серијава ми е ова германскиот 'world on a wire' но со атмосфера од 70ти, патем слободно посочете доколку има што слично и во двата случаи да се предочи

него што му требало и птици да му красат делово колку само питомо ми изгледа тогашната архитектура а на музика од 60тите заради што скоро и да раскрилува тоа бетонот по кадрите
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Dec-2014 at 16:41

ова Форсет Гамп е ко гоа-транс меѓу филмоите а и тракава се лепи ко путер штета снимена е откако Зелениот откачил добро кај баварците односно се разишол со тајфата [1][2]инаку филмот изобилува со различна америчка архитектура та и гуги парчиња има
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Dec-2014 at 21:12http://www.movieloci.com/pieceitem/location?id=4-Life-Is-Beautiful

Животот е Убав - Светов е Весел
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.