build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата „Емануел Чучков“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Палата „Емануел Чучков“
    Posted: 15-Jul-2014 at 15:25
Кој спомна барок?

Започна изградбата на палатата „Емануел Чучков“Со поставување на камен-темелник, денеска започна изградбата на палатата Емануел Чучков, објект во кој ќе бидат сместени Државниот завод за ревезија и Геолошкиот завод на Република Македонија.

Премиерот Никола Груевски истакна дека овој објект ќе биде уникатно архитектонско здание, составено од подрум, приземје и шест ката. Изградбата и на објектот значи дополнителна работа за градежните компании, како и нови вработувања во нив.

„Објектот ќе зафати површина од 7.000 квадратни метри, ќе има подрум, приземје и шест ката. Поголемиот дел од објектот ќе биде за Државниот завод за ревизија. Новата административна зграда ќе има два влеза. Рокот на изградба на овој објект е две години“, рече премиерот Груевски.

Тања Таневска, главниот државен ревизор истакна дека со изградбата на оваа врховна институција симболично ќе се одбележат нејзините 15 години од постоење.

„Со новата зграда на вработените ќе им се даде дополнителен стимул за работа, а ќе се подобри и функционирањето на институцијата“, рече Таневска.

Вкупниот износ на овој капитален објект изнесува 430 милиони денари или 7 милиони евра.

http://netpress.com.mk/zapochna-izgradbata-na-palatata-emanuel-chuchkov/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3801
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Jul-2014 at 16:43
Каде се наоѓа локацијата?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Jul-2014 at 17:08
јас мислам дека е овде:


41.987963, 21.431737

Edited by gjoko - 15-Jul-2014 at 17:11
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Jul-2014 at 17:10
На крајот од улицата "Јордан Мијалков" после подвозникот.

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Jul-2014 at 17:12
Тука некаде само незнам дали од страна на паркот или од спротивната страна

https://goo.gl/maps/8Vt52
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Jul-2014 at 17:16
Originally posted by jyvation

На крајот од улицата "Јордан Мијалков" после подвозникот.Јас мислев дека е од другата страна зошто од оваа има некакви објекти а од другата страна се бараки.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Jul-2014 at 17:21
Originally posted by kultuzin

Originally posted by jyvation

На крајот од улицата "Јордан Мијалков" после подвозникот.Јас мислев дека е од другата страна зошто од оваа има некакви објекти а од другата страна се бараки.


Тоа е местото прееска поминав.Објектот беше најавен уште во фебруари.
http://www.build.mk/?p=33168
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Jul-2014 at 23:34
објектот е уникатен затоа што има подрум, приземје и шест ката... абе треба некој да ги запишува бисериве во тефтер и утре некој добра книга/комедија да испадне од тоа Nuts

инаку на локацијата има стар руиниран железнички магацин... не знам зошто толку далеку отишле за „барок“ да прават... ма да, според мене, да се градеше Ск2014 на вакви запуштени и слободни локации, наместо да се силува веќе оформениот простор во мал ринг, ќе беше многу подобро
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Jul-2014 at 19:48
Oвие објекти вон строгиот центар ќе ги направат поуспешни и поверодостојни претставници на барокот и неокласицизмот отколку оние кој веќе се направени во самиот строг центар.

Edited by HugoGoulding - 16-Jul-2014 at 19:48
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Jul-2014 at 23:34
Originally posted by HugoGoulding

Oвие објекти вон строгиот центар ќе ги направат поуспешни и поверодостојни претставници на барокот и неокласицизмот отколку оние кој веќе се направени во самиот строг центар.
ништо од тоа што е изградено кај нас нема допирни точки со барок или неокласицизам, или било што поврзано со класицизам, тоа се само неписмени термини, ои ете кај нас пуштија корени за се што не е современо...

и не го глеј „рендерот“, затоа што истиот беше презентиран за објектот на владата, ГТЦ и ред други објекти кои немаат везе со реалноста... тоа се само нечии фантазии пренесени на визуелизација, ништо друго
ако се работеше за рендер, ќе го имавме целиот проект, со различни фасади, агли, пресеци и флорпланови, а ова е само чиста глупост колку да се изигрува транспарентност и да се креваат дискусии за нешто нереално
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11855
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Nov-2014 at 17:11
DSC06127 by george k. 1981, on Flickr

DSC06128 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Nov-2014 at 19:05
вероватно бароков е за инат од комшиите од `бихаќка
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11855
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-Dec-2014 at 14:28
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Jan-2015 at 02:32
1


2


3


4


5
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11855
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 29-Jan-2015 at 22:11
Originally posted by mosaic74;121052711За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11855
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 20-Feb-2015 at 18:20
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11855
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Mar-2015 at 11:38


Повеќе слики на линкот https://www.facebook.com/GoldenArtMKD/posts/633804456721481
За сè има вторпат
Back to Top
Newone View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Oct-2015
Location: Male
Online Status: Offline
Posts: 34
  Quote Newone Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 15-Oct-2015 at 08:55
Знам дека сте малце изморени но, овој објект веќе се фасадира. Некој да прикачи фото архива од досегашнава фаза?
Архитектурата го отелотворува сонот на луѓето.
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Dec-2015 at 23:34
До кај е објектов? Фотографија?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1554
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 10-Dec-2015 at 07:37
Se pravi fasadata.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.