build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата „Емануел Чучков“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 16-Aug-2016 at 21:17
Originally posted by Navigator

Реков, тоа со рушењето не го есапам за одговор бидејќи твоето индивидуално мислење за објектот е ирелевантно.

 
Каква коинциденција, и твоите индивидуални коментари на форумов се нерелевантни, но ете, чисто информативно за новите и неискусните членови на форумов, морав да ги потенцирам останатите алтернативи во врска со непотребните објекти како оваа административна зграда.
 
Originally posted by hcitrS

Факт е дека се претерва со патетика околу поплавиве. Ама уште побитен факт е дека зборовите морал/етика веќе со години се исчезнати од македонскиот времепростор. Од ведро небо загинваат 22 луѓе во саботата. Во понеделникот никнува нов споменик на плоштад, толкав, огромен. И најјакото: ГРАД СКОПЈЕ И ОПШТИНА ЦЕНТАР ПОЈМА НЕМААТ НИ ДЕКА СЕ ПОСТАВИЛ, А ПА НАЈМАЛКУ КОЈ ГО ПОСТАВИЛ. Ова се вика какање на лице. Така едноставно, без мува да ги полази, ни се какаат. Ако решиме некогаш да се избришеме - арно, ако не - ќе не какаат.

 
Зависи од која гледна точка се гледа на поплавите.
 
Јас лично мислам дека се претерува со кампањата за собирање на политички поени со присуството на одредени индивидуи од одредени политички партии на поплавените подрачја, особено со присуството на некои личности кои не се јавни функционери, а сепак се однесуваат како да се главни задолжени за прочистувањето на поплавените подрачја.
 
Од друга страна, воопшто не верувам дека се претерува со негативните критики упатени кон надлежните околу бавното прочистување на поплавените подрачја и доделувањето на хуманитарната помош за поплавените граѓани и нивните семејства.


Edited by Dexter26 - 16-Aug-2016 at 21:18
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 17-Aug-2016 at 09:23
Originally posted by Dexter26Originally posted by Navigator

Реков, тоа со рушењето не го есапам за одговор бидејќи
твоето индивидуално мислење за објектот е ирелевантно.
Каква коинциденција, и твоите индивидуални коментари на форумов се нерелевантни, но ете, чисто информативно за новите и неискусните членови на форумов, морав да ги потенцирам останатите алтернативи во врска со непотребните објекти како оваа административна зграда.
Те замислувам како некој 16-17 годишњак кој за денес си поставил цел да му докаже на светот дека не е интелектуално инфериорен како што изгледа.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 17-Aug-2016 at 09:31
Originally posted by Navigator

Originally posted by Dexter26Originally posted by Navigator

Реков, тоа со рушењето не го есапам за одговор бидејќи
твоето индивидуално мислење за објектот е ирелевантно.
Каква коинциденција, и твоите индивидуални коментари на форумов се нерелевантни, но ете, чисто информативно за новите и неискусните членови на форумов, морав да ги потенцирам останатите алтернативи во врска со непотребните објекти како оваа административна зграда.
Те замислувам како некој 16-17 годишњак кој за денес си поставил цел да му докаже на светот дека не е интелектуално инфериорен како што изгледа.


Navigator, си се вратил од одмор , добредојде назад! Јас мислам дека палатата „Емануел Чучков“ треба да ја поврземе со една интимност, добро сега, цел центар на Скопје е едно интимно катче на шака луѓе, ама ниту еден друг објект не ја има таа привилегија да ја грее душата на нашиот Лидер кога ќе се разбуди наутро, ќе го отвори прозорецот и ќе погледне во зградата која самиот си ја поставил на местото каде што сака. Интимноста тука ја греит душата.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 17-Aug-2016 at 13:51
Previous
 
Залудно му се сите инвестиции на лидерот, бидејќи прашање на време е кога ќе отвора прозорец во странство како бегалец од правдата, или во затвор, со разликата што во затвор нема прозорци, туку решетки.
 
Ќе мора одново лидерот да инвестира во нови интимни катчиња во своите нови домови, ма да не знам колку е тоа дозволено во Идризово или во Прага или во Рио де Жанеиро.
 
Добро, во Рио де Жанеиро можеби ќе му успее на лидерот, всушност можеби и ќе бидат добредојдени неговите идеи, особено сега кога пред почетокот на Летните Олимписки Игри 2016 беа откриени безброј пропусти, почнувајќи од недовршени згради во олимпиското село, па се до нечистата вода во која се натпреваруваат учесниците на Олимпијадата. Банана републиките со отворени прегратки ги пречекуваат идеите како тие на лидерот, а банкротот кој со себеси го носат таквите идеи е проблем на банана народот кој му дозволил на лидерот да стигне до таму каде што стигнал.
 
Originally posted by Navigator

  Те замислувам како некој 16-17 годишњак кој за денес си поставил цел да му докаже на светот дека не е интелектуално инфериорен како што изгледа.

 
Ќе речев повторно коинциденција, бидејќи тоа делува на реалната дефиниција за таквите како тебе, но ќе згрешев, реалната дефиниција за таквите како тебе е 10 години помладо дете од описот кој ти го спомна, некаде помеѓу 5 и 7 години. Штета што твоите партиски шефови не се задржаа да си играат со лего коцки, наместо со вистински цигли и бетон, ем пари ќе заштедевме, ем околината ќе ни беше почиста.
 
Но немој многу да се трудиш за да ја докажеш својата интелектуална инфериорност не онаква каква што изгледа на тебе, туку онаква каква што навистина е - како на партиски пулен со изолиран ум, чувај си ја енергијата, ќе ти треба за кога ќе пораснеш.


Edited by Dexter26 - 17-Aug-2016 at 14:18
Back to Top
MKD View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Oct-2009
Location: gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MKD Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 23-Aug-2016 at 00:01
Споменикот е поставен еден месец пред поплавите не злоупотребувајте
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 28-Aug-2016 at 14:35
Од пред некој ден...За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 23-Sep-2016 at 19:00
Денешна фотка.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 19-Oct-2016 at 17:25
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-Nov-2016 at 11:42
Се редат човечки фигури на палатата „Емануел Чучков“По двата лава кои беа поставени пред две недели на влезот од новата палата „Емануел Чучков“, вчера беа донесени и три човечки фигури. Две од нив беа качени на врвот од објектот што се гради на улицата Јордан Мијалков во рамки на проектот „Скопје 2014“.

Во оваа палата ќе бидат сместени Државниот завод за ревизија, Геолошкиот завод на РМ, АД за стопанисување со станбен и деловен простор.

http://www.plusinfo.mk/vest/92199/se-redat-covecki-figuri-na-palatata-emanuel-cuckov-foto
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Nov-2016 at 17:06
како рандом си ги редат институцииве што ќе се сместат во објективе, алал нека им е
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 08-Nov-2016 at 21:13
A зошто е во зградава АДСДП кога гледам имаат за себе друг објект кај МОБ? Или се работи за дуќани во приземјето?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 10-Nov-2016 at 18:16
За сè има вторпат
Back to Top
Doni View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Doni Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 10-Nov-2016 at 19:30
Зошто ги прават сите вака слични и глупи/грди ? Не им се здосади овој дизајн.........

Edited by Doni - 10-Nov-2016 at 19:31
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 10-Nov-2016 at 22:53
Зашто не знаат за подобро.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 29-Nov-2016 at 12:10
ПРИ КРАЈ Е БАРОКОТ НА „ЕМАНУЕЛ ЧУЧКОВ“Привршува изградбата на барокната административна зграда на „Бихаќска“ во која ќе се сместат Државниот завод за ревизија и Геолошкиот завод, а работен простор е планиран и за Јавното претпријатие за станбен простор. Поголемиот дел од скелињата на фасадата се тргнати, а веќе почнало да се изведува и внатрешното уредување на објектот. Од Службата за општи и заеднички работи на Владата не успеавме да добиеме информација кога зградата ќе биде комплетно готова и кои градежни работи треба да се завршат.

Ако се суди по ситуацијата на терен, останува да се стават уште скулптурите на неколку коњи на покривот од зградата со што комплетно ќе биде завршена надворешноста на објектот. Инаку, тој требаше да биде готов летово, а од кои причини доцни изведбата, не успеавме да дознаеме.

Неодамна, со владина одлука оваа зграда беше именувана во Палата „Емануел Чучков“. Се гради на местото на Геолошкиот завод. Објектот ќе има површина од околу 7.000 квадратни метри, од кои најголем дел ќе припаднат на Државниот завод за ревизија, помал дел на Геолошкиот завод, а дуќаните во приземјето ќе преминат во сопственост на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор. На почетокот на градежните зафати беше најавено дека за овој објектот ќе бидат потрошени 7 милиони евра.

Палатата се гради по идејно решение на Жарко Чаушевски. Неговиот проект беше единствениот што конкурираше на јавниот повик за зградата.

http://utrinski.mk/?ItemID=623A516B0760854194F23D47AD400F66
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 09-Dec-2016 at 22:26
Некој се брза?

За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 09-Dec-2016 at 22:39
seems legit.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 10-Dec-2016 at 10:43
Значи се надминаа себе си. Го гледам тоа горниот дел до знамето и се мислам што би требало да симболизира но никако да го дешифрирам. Картонската полукружна форма т.е купола и спомениците и минијатурните спеменици-луѓе? Штооо? Штрумфови да не се тоа? Ohno
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 10-Dec-2016 at 11:15
Картонскиот полукруг е врв... Буквално, и фигуративно
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 10-Dec-2016 at 11:23
Da se demontira smesniot polukrug I statuite na pokrivot I mozebi ke zalici na nesto.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.