build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата „Емануел Чучков“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kliment View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 56
  Quote kliment Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 11-Dec-2016 at 01:41
Изгледа како училишен проект на петтооделенец по ОТП.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 11-Dec-2016 at 04:53
супер, после сите врвови на архитектурата, уште еден врв - зграда со кече
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1686
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 11-Dec-2016 at 18:58
Многу ме нервира тоа што фејк столбовите не започнуваат од таму каде што столбови треба и да започнат - земја!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 547
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 11-Dec-2016 at 22:31
Не прави мана од единствената работа кој им врска со класичната архитектура. Столбовите секогаш почиваат на некоја супструкција.

А зданиево... забеган победи со описот   
Back to Top
Калоян View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Sep-2015
Online Status: Offline
Posts: 16
  Quote Калоян Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 02-Jan-2017 at 02:41
Она кое сите бевме во можност да го видиме на проектот е нешто сосема различно од ова дилетантско квазиархитектурно изделие (не дека и со првичното сум согласен, но беше еволуциски далеку напред од се што досега се изнагледавме).
Дали на некој дебилен минотаур му дале џиновска ножица и картон со огромна плоштина па го изрежал она што сега сме должни да го нарекуваме купола!?
И каде се двете квадриги од обете страни на покривот како и се друго што очигледно недостига...
Единствено можам да жалам пред се за парите кои граѓаните и ги доверуваат на владата преку своите даноци, да жалам за безочното потценување на поимот “палата“ и на крај да жалам за понижувањето на името на Емануел Чучков.
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 04-Jan-2017 at 19:12
Сам себе убијал.Ги имаат сите услови да направат убава зграда,ја заебуваат.
Не е до немање пари,до незнаење е.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 22-Feb-2017 at 15:37
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 22-Feb-2017 at 15:50
Го оправаат кечето?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 22-Feb-2017 at 17:51
Poubavo otkolku na renderot.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 701
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 25-Feb-2017 at 19:00
od denes

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 491
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 25-Feb-2017 at 19:17
Това според мен е една от най-кичозните градби во Скопие.
Комбинацията от фронтона ,полукръгът и спомениците е убийствена. Немам думи.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 690
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 26-Feb-2017 at 20:08
А кај е ставена самата зграда и за која намена служи
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 02-Mar-2017 at 22:14


За сè има вторпат
Back to Top
bob39 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 08-Mar-2017 at 11:33
Аман нека престанат да градат!
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 547
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 08-Mar-2017 at 15:45
Лепење стикери на бандера 2.0 = Лепење рандом релјефи на зграда
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 10-Mar-2017 at 16:53
ГЕЈЗЕР ПРЕД БАРОКНАТА ПАЛАТА ЕМАНУЕЛ ЧУЧКОВ ОД ПУКНАТА ЦЕВКА

Пукната цевка направи гејзер пред палатата „Емануел Чучков“ на раскрсницата на улиците Јордан Мијалков и Павел Шатев во центарот на Скопје.

Млазот вода беше висок неколку метри. Улицата сега е влажна и водата е запрена.
Портпаролот на „Водовод и канализација“ не беше достапен на мобилниот телефон да одговори дали се работи за дефект на водоводна мрежа или се работи за тестирање на нов систем за фонтана.http://sdk.mk/index.php/makedonija/gejzer-pred-baroknata-palata-emanuel-chuchkov-od-puknata-tsevka/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 10-Mar-2017 at 20:22
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 701
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 10-Mar-2017 at 20:31
I thought that was a new fountain
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 12-Jul-2017 at 19:22
Pred nekoj den pominav odovde vidov deka e postaven i natpis palata Emanuel cuckov nad vlezot bi trebalo da e gotov. Neznam dali imaat uste skulpturi za redenje.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.