build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата „Емануел Чучков“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kliment View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote kliment Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 11-Dec-2016 at 01:41
Изгледа како училишен проект на петтооделенец по ОТП.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 11-Dec-2016 at 04:53
супер, после сите врвови на архитектурата, уште еден врв - зграда со кече
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 11-Dec-2016 at 18:58
Многу ме нервира тоа што фејк столбовите не започнуваат од таму каде што столбови треба и да започнат - земја!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 11-Dec-2016 at 22:31
Не прави мана од единствената работа кој им врска со класичната архитектура. Столбовите секогаш почиваат на некоја супструкција.

А зданиево... забеган победи со описот   
Back to Top
Калоян View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Sep-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote Калоян Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 02-Jan-2017 at 02:41
Она кое сите бевме во можност да го видиме на проектот е нешто сосема различно од ова дилетантско квазиархитектурно изделие (не дека и со првичното сум согласен, но беше еволуциски далеку напред од се што досега се изнагледавме).
Дали на некој дебилен минотаур му дале џиновска ножица и картон со огромна плоштина па го изрежал она што сега сме должни да го нарекуваме купола!?
И каде се двете квадриги од обете страни на покривот како и се друго што очигледно недостига...
Единствено можам да жалам пред се за парите кои граѓаните и ги доверуваат на владата преку своите даноци, да жалам за безочното потценување на поимот “палата“ и на крај да жалам за понижувањето на името на Емануел Чучков.
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 04-Jan-2017 at 19:12
Сам себе убијал.Ги имаат сите услови да направат убава зграда,ја заебуваат.
Не е до немање пари,до незнаење е.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 22-Feb-2017 at 15:37
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 22-Feb-2017 at 15:50
Го оправаат кечето?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 22-Feb-2017 at 17:51
Poubavo otkolku na renderot.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 25-Feb-2017 at 19:00
od denes

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 25-Feb-2017 at 19:17
Това според мен е една от най-кичозните градби во Скопие.
Комбинацията от фронтона ,полукръгът и спомениците е убийствена. Немам думи.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1362
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 26-Feb-2017 at 20:08
А кај е ставена самата зграда и за која намена служи
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 02-Mar-2017 at 22:14


За сè има вторпат
Back to Top
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 43
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 08-Mar-2017 at 11:33
Аман нека престанат да градат!
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 08-Mar-2017 at 15:45
Лепење стикери на бандера 2.0 = Лепење рандом релјефи на зграда
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 10-Mar-2017 at 16:53
ГЕЈЗЕР ПРЕД БАРОКНАТА ПАЛАТА ЕМАНУЕЛ ЧУЧКОВ ОД ПУКНАТА ЦЕВКА

Пукната цевка направи гејзер пред палатата „Емануел Чучков“ на раскрсницата на улиците Јордан Мијалков и Павел Шатев во центарот на Скопје.

Млазот вода беше висок неколку метри. Улицата сега е влажна и водата е запрена.
Портпаролот на „Водовод и канализација“ не беше достапен на мобилниот телефон да одговори дали се работи за дефект на водоводна мрежа или се работи за тестирање на нов систем за фонтана.http://sdk.mk/index.php/makedonija/gejzer-pred-baroknata-palata-emanuel-chuchkov-od-puknata-tsevka/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 10-Mar-2017 at 20:22
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 10-Mar-2017 at 20:31
I thought that was a new fountain
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 12-Jul-2017 at 19:22
Pred nekoj den pominav odovde vidov deka e postaven i natpis palata Emanuel cuckov nad vlezot bi trebalo da e gotov. Neznam dali imaat uste skulpturi za redenje.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 07-Sep-2020 at 15:11
од октомври 2019г

----------------------------------------------------------------
Ресторан во барокна зграда: Ревизорите немаат директор, ама добија кафеана

Државните ревизори сè уште немаат директор, но затоа добија кафеана каде што ќе можат да здивнат во паузите од работниот ден. Во барокната зграда каде што е сместен Државниот завод за ревизија, на крстосницата од улиците „Јордан Мијалков“ (поранешна „Железничка“) и „Павел Шатев“ во центарот на Скопје, никна угостителски објект. Надлежните уверуваат оти нема ништо спорно во тоа што во зграда каде што функционира државна институција е отворена кафеана, која е достапна за сите заинтересирани, поради што веројатно ќе им биде загрозен мирот и комодитетот на вработените.

„’Аманет’ – национален ресторан“, пишува на таблата во палатата „Емануел Чучков“. Неколку месеци траеја подготовките на сопствениците за отворање на објектот. На официјалната страница на Фејсбук пишува дека станува збор за „македонски ресторани во срцето на Скопје“, со уникатен вкус на македонската традиција во која ќе се служи исклучиво домашна и свежа храна, а атмосферата ќе биде придружена со амбиентална музика за врвно уживање.

Во Државниот завод за ревизија објаснуваат оти тие немаат врска со менаџирањето на објектот, во кој се сместени заедно со вработените од Геолошкиот завод, врз чии поранешни бараки се изгради барокот, како и со кадар на Акционерското друштво за стопанисување со станбен и со деловен простор.

„Во најголем дел од канцелариите во шесткатната зграда сме сместени ние, но ние не управуваме со објектот, кој има два влеза и сега еден посебен за ресторанот“, велат од Заводот за ревизија.

Со зградата менаџира државната АДСДП, од каде што потврдуваат дека тие го издале под наем просторот на приземјето. Оттаму објаснуваат оти нивна задача е да стопанисуваат со државниот имот најрационално што можат, овозможувајќи прилив на средства во буџетот.

„Според процедурата, најпрво организираме електронски аукции, на кои воопшто не се знае кој учествува бидејќи наддавачите имаа само шифри со цел да нема местенки и протекции. Претходно наши тимови вршат проценка на цената на локалот што го издаваме. Тоа зависи од местоположбата, дали има излог… За конкретниот објект што се наоѓа на приземјето во палатата ‘Емануел Чучков’, со големина од 186 квадратни метри, побаравме месечна кирија од 63.528 денари. На 29 јануари годинава беше реализирана електронската аукција, која е под ингеренции на Министерството за транспорт и врски, при што се јави само еден купувач. Тој беше избран за кираџија со понуда од 44.470 денари. Според законот, бидејќи станува збор за прва објава, странката може да го симне бараниот износ за една третина. Притоа, кога почнува аукцијата, доколку не се јави никој, бараната сума се намалува како што минува предвиденото време. Победникот, фирма од Прилеп, го доби објектот во владение на пет години“, информираат од АДСДП.

Најмувачот, според прописите, уплатил три кирии однапред со цел државата да биде заштитена при евентуално затворање на објектот. Договорот на пет години може да се раскине или да се продолжи во зависност од тоа дали странката ги исполнува обврските кон државата.

На прашањето колку е вообичаено на место каде што функционира државна институција, па згора и во новите барокни згради да се отвори кафеана, од АДСДП одговараат оти тие и не знаат со каква намена ќе биде локалот.

„Ние го издаваме, а кираџијата подоцна ги брка неопходните дозволи. Во овој случај, тој морало да добие дозволи од разни инспекции што се под ингеренција на градот. Од друга страна, и во барокната зграда каде што е Агенцијата за млади и спорт сакаме да издадеме локали, но веќе година и половина не успеваме бидејќи нема заинтересирани“, дополнуваат во Акционерското друштво.

Бараките на Геолошкиот завод беа срушени во јули 2014 година. Новиот објект на површина од околу 7.000 квадратни метри, кој се состои од подрум, приземје и шест ката, чинеше осум милиони евра. Во употреба беше пуштен пред три години.

https://nezavisen.mk/restoran-vo-barokna-zgrada-revizorite-nemaat-direktor-ama-dobija-kafeana
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.