build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Простор за анимирани размисли

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Простор за анимирани размисли
    Posted: 15-Jul-2008 at 23:35


     потребата од артикулација на желбата за создавање, која е нај изразена преку архитектурата, денес веќе не е потребно да ја задржуваме, чекаме и да работиме на неа долго време, бидејќи денес го имаме виртуелниот свет каде сите за брзо време стануваме архитекти (доколку сакаме) и во еден ден твориме толку многу што задоволството од завршената работа е скоро исто како и во реалноста, па и најнезаинтересираните со еден контакт пр. на Google SketchUp веднаш биваат понесени од идејата дека и тие можат да влезат во светот на проектирањето па макар и преку скицирање кое во овој програм веќе е доведено блиску до професионалните, па дури има и 3д анимирана fly around можност, а заради лесната и едноставна интеграција на објектите во Google Earth истиот овој програм станува воедно и уникатен...

во најмала рака потребата од друг вид реалност во случајов преку анимирање на слика е доволен за повеќето луѓе да го поминат животот пред телевизор без воопшто и да се осмелат да станат и да ѕирнат во веќе шаблонизираниот и едноставен процес на анимирање...кадаров од карпош2 во 80-тите ме потсети на еден јапонски анимиран клип, а по него постирам во контекст уште неколку клипа... УРБАНА ЕВОЛУЦИЈА И РЕВОЛУЦИЈА Thumbs%20Up

Japan - Nobuo Takahashi - http://dekku.nofatclips.com/2006/10/nobuo-takahashi-japan.html


Diceee - Hitoshi Akayama - http://www.metacafe.com/watch/2946175/dice_independent_computer_animation_short/ [1]


Edited by beTon - 02-Oct-2012 at 18:00
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Jul-2008 at 23:40

за разлика од погорните клипови еве малку и „понормални муабети во анимирана форма“...тоа еркерите, Курбизје попат во Македонија ги собрал или само така ми се чини...LOL

Edited by beTon - 20-Nov-2008 at 01:20
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Jul-2008 at 23:50
што ќеиф ќе биде да инвестираме малку повеќе енергија во фрактална архитектура , еве два примера од кој првиов заради креативноста на режисерот него компанијата http://files.coloribus.com/files/adsarchive/part_619/6194305/file/tetra-pak-forest-360p-23534.mp4 [1]ова е токму хумано ApplauseEdited by beTon - 10-Aug-2012 at 01:37
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Jul-2008 at 23:55
  ... а ова е од се срце !Edited by beTon - 03-Oct-2012 at 01:05
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Jul-2008 at 02:26
Interesno Beton! Fala!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 18-Jul-2008 at 14:04

Добар Ден...http://www.youtube.com/user/DougLJames/videos?view=0
Edited by beTon - 25-Jul-2017 at 14:54
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Jul-2008 at 18:44
...еве троа анимација и за применета архитектура...
а еве го и софтверот CityEngine наменет за брза а професионална изработка на урбанистички планови www.procedural.comEdited by beTon - 20-Mar-2010 at 18:36
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 19-Jul-2008 at 18:51
Добар софтвер. Многу радо би си „поиграл“ во него да имав можност...

Edited by Cloverstack - 19-Jul-2008 at 18:52
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Jul-2008 at 03:53
дефинитивно анимацииве кажуваат многу, со лезет можам да кажам дека ми заштедија многу зборови кои некаде и некако ќе ги артикулирав, инаку скоро сите досега постирани анимации се од најпрестижниот фестивал за компјутерска графика и дизајн SIGGRAPH (Special Interest Group on GRAPHics and Interactive Techniques) , во оваа прилика би ја поздравил тајфата од www.fx3x.com која е одговорна за првиот 3д анимиран филм во Македонија “ Белиот Пат “ како и за повеќе сцени во Авијатичарот.

денес многу млади ја избираат оваа техника за креативно изразување на енергијата, сега имаат и услови за професионални дипломи со ЕСРА... со тоа изворната применета уметност ќе биде во сенка на овој веќе постојан тренд, тоа е повеќе од сигурно, посебно кога денес е многу ефтино да дојдеш до добра машина и бесплатен софтвер, ова пред 10години беше можно само на силикон графикс кој беше едно 100-150 илјади марки зависно од софтверскиот пакет... плус денес повеќето софтверски пакети се толку меѓусебно интегрирани што работата е растеретена до максимум, па така дури и во photoshop cs3 е овозможено 3д доработка, текстурирање, моделирање т.е. работа со 3д објекти, а за новите софтвери за анимација, моделирање, дизајн и проектирање кои се десет до дваесет пати поевтини од стандардните не треба многу муабет... HOUDINI ; ZBRUSH 3 ; RHINOCEROS ; REVIT ; SOLIDWORKS ...

...понапредна фаза на анимацијата се видео игрите каде самата таа добива и применета интерактивна форма, која денес пополека се зацарува во светот на задововолствата па дури претендира да прерасне во жив свет кој е многу добро најавен во култните СФ филмови eXistenZ и Avalon - за греота сме ако ова не чека.

ако некогашните игри беа комплициран пакет на програмирање, денешната изработка на видео игри е веќе поедноставен и нормален занает кој бара само поголем ангажаман како физички така и психички заради обемноста на деталите и големината на игрите, пр. еве еден блог кој е посветен исклучиво на програмирањето архитектура за и во видео игрите. 

интересно е да се спомне дека за разлика од ВИ во скапите филмови истото тоа моделирање на објекти сеуште не е потполно анимирано т.е. се уште наголемо се користи стариот проверен метод на макети како основа , но и тие сакале или не пополека целосно се вртат кон дигиталното оро, работата е залетана до толку што прашање на време е кога ќе пуштат на пазарот свесни VR програми на кои ќе им биде доволно само сценарио да им се даде и тие да ја завршат целата работа место аниматорите...

еве неколку секвенци од анимирани филмови кои го одбележаа стартот на современата извајана анимација во 3д, клипови каде претопот 2д-3д е толку лесен што незнае човек дали гледа цртана или компјутерска анимација:

Metropolis - Center of the Sun (2001)


Animatrix - Through The Looking Glass (2003)


Ghost in the Shell: Innocence (2004)Edited by beTon - 17-Feb-2009 at 14:41
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Aug-2008 at 13:41
за два дена во кралството на Califia почнува siggraph '08 па кој е во близина за влезница од 1500 долари може да се насити со анимирани работи и муабети за наредните десет години...

The Evolution Starts Now

Siggraph 2008 Company Listings

CGSociety - SIGGRAPH 2008 Diary

...


www.siggraph.org/s2010/
Edited by beTon - 20-Mar-2010 at 19:04
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Oct-2008 at 13:15

нешто поинвентивно од анимираниот дел на SIGGRAPH 08 
Edited by beTon - 02-Oct-2012 at 18:18
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Oct-2008 at 19:42

www.psyop.tv

www.mographwiki.net/PsyopEdited by beTon - 02-Oct-2012 at 17:20
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-Oct-2008 at 13:14

поздрав до сите жонглери во светот кои преферираат (ADHD) поезија  “Хиперкинетски синдром” , жарн доста застапен по полиците на форумите...

off topic edit: Natural ADHD CureEdited by beTon - 25-Oct-2008 at 13:34
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 30-Oct-2008 at 11:40

мозок - на колку време треба да се вклучува-исклучуваEdited by beTon - 20-Mar-2010 at 19:12
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Dec-2008 at 00:03
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Dec-2008 at 00:09
interesni se videava,ne uspeav site da gi pregledam,vidov samo 2-3,ama primetiv deka samo ti ja odrzavash niskavaLaughja sea i prvpat ja primetiv.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Dec-2008 at 00:56

одржување  Dump попрво би рекол креативно електро физиолошко празнење

инаку има еден куп анимирани муабети на нет но гледам да направам колку толку некаква приказна од пост во пост, што помалку или повеќе некому нешто ќе му значи во животот па макар било тоа само визуелен впечаток! инаку не гледам причина зошто останатите билдери не би зеле учество во нишкава но најверојатно појачалата им се во гаража, па затоа работава затера на соло наместо на оркестарски перформанс! 

можеби треба да се субвенционира муабетов па сетне може и ќе видиме нешто пинг понг...

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 30-Jan-2009 at 01:43

хм ќе видиме ли аир од интерактивната технологија или таа ќе види аир од нас Smile

по се ми се чини дека интерактивната забава  и комуникација остава малку простор за интерактивна едукација, се надевам дека ова е лажно чувство, но...Edited by beTon - 20-Mar-2010 at 18:21
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Feb-2009 at 12:48

ето малу и поспани муабети    

 Edited by beTon - 12-Mar-2010 at 23:00
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Feb-2009 at 16:58
her morning elegance e Master

Со оглед на тоа што вакво видео не бара никаков буџет освен една камера и креативност, нашиве (млади)уметници воопшто не го користат потенцијалот на youtube да се промовираат себеси. Многу е полесно да се жалиш.

Се разбира, чест на исклучоците ако ги има.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.110 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.