build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Простор за анимирани размисли

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 01-Mar-2009 at 14:14

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 04-Mar-2009 at 22:42

малку последниов клип ме натера на размислување па некако ми се надоврза една комбинација од авто клипови и анимации кои ги имам сварено некако досега. 

ова рекламиве за коли немаат крај, па затоа и изборот некако го стокмив на овие три клипа кои се  соодветни на тематиката во нишкава.  но еве и неколку кои ги имам  на ум а се блиску до темата, но заради   пореалниот момент а воедно и заради поголема прегледност нека одат само линкувано:

Honda Accord: When Things Just Work!
VW Polo: Built To Protect
Peugeot 406: Upside Down
Peugeot 307: Roofless
Rexona: Stunt CityEdited by beTon - 12-Mar-2010 at 23:03
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 04-Mar-2009 at 23:40
Бетон рекламиве се супер но не гледам како се содветни на тематиката на нишкава...


Edited by La Linea - 04-Mar-2009 at 23:40
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 05-Mar-2009 at 00:15

види поентата ми е да доловам добра анимирана приказна во контекст на форумов, а ако на некој начин се вклопени анимациите со елементи кои ги покрива форумов како сообраќај-возила, урбанизам-објекти, технологија-комуникација, ентериер, екстериер, институции, образование, аграр итн. тогаш е ок, значи теми директно и индиректно врзани за темите кои ги покрива форумов.

евентуално тук таму и по некоја дигресија меѓу редови но повторно во некаков контекст за да добијам и малку фор за да направам колку толку некаков претоп или целина од повеќе клипови и тоа е тоа.

да не заборавиме креативноста пред се!    

еве како имав план да се надоврзам околу последниов пост...Edited by beTon - 05-Mar-2009 at 00:17
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-Mar-2009 at 00:28
Да но на пример последниов клип е реклама за некој веб-сајт. Ваквите клипови не се со цел да пренесат некаква идеја во поглед на урбанизам, сообраќај и се што наброја, туку се чисто од забавен карактер, и затоа се офтопик.

Од друга страна, клиповите во пост #21 се навистина инспиративни. Не само што анимацијата е одлична туку и многу интересни идеи имаат луѓето. Многу сме далеку од таков начин на размислување за жал....
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 05-Mar-2009 at 01:03

патем еве еден ретро stop motion коктел кој требаше да го постирам во продолжение на твојата реплика за morning glory, инаку се крчкаше до пред некое време како креативен момент преку кој би се анимирале и децата околу техничките и општествените еснафи, односно служби.

ми фалат уште неколку клипа во размислава но ќе преживее постов и без нив како трактор том или фифи кои допираат до фармерскиот момент. 

инаку источно европските стоп-анимирани цртани беа прилично надреални заради отсуството на гласови, но тоа и ги правеше лесно разбирливи за најмладите но и интересни за постарите,  заради што сигурен сум дека со задоволство фамилијарно се следеле за време на дневните дружења кога немаше нет,кабловска,мобилни Smile затоа и' ги постирам клиповиве како потсетник за татковците... 


иако треба пат и мат да одат напред, заради мелузвучност на постот и постовите кои следат, тајфата  вредни домакини се ставени на крај на постов


и јасно неможам а да не ги спомнам и неодминливите фрејм по фрејм цртани т.е. стоп анимации како: 

Лего Спортски Шампиони
Зимски Сказни со Мразулко
 Мечето Ушко и пријателите
Edited by beTon - 02-Oct-2012 at 21:22
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-Mar-2009 at 01:42

во контекст на Пат и Мат еве нешто помодерна серија која исто е глинена стоп анимација, со една разлика што во случајов  кај PJ е користен фимо пластелин...        


кога сме кај хаусмајсторлукот еве и клип кој прилично добро ги доловува самоувереноста и инаетот на слободните уметници Smile    

http://www.richardrosenman.com/project/movies/?mov=yes&cid=82Edited by beTon - 02-Oct-2012 at 21:10
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 07-Mar-2009 at 00:09

ајде конечно стигнав да ги сместам некако и некаде размисливе за креативно освестување на ангажираните битија во кутијата, кои освен добро ауди, можат да стокмат и весели гени или весели наочари или пак скроз да излезат од кутијата и да се прошетаа бар малку со умот  но како велат само преку упорност и напорна работа може да се добие доволно одскок, јасно работата може да биде и умствена, но во тој случај потребно е од мноштвото книги и милиони комбинации на информаци да се биде до оние неколку што ретко кој се нафаќа со лезет да ги отвори а не па да ги проучи!

   

 


 


Edited by beTon - 03-Oct-2012 at 00:03
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 07-Mar-2009 at 00:10
донекаде за се треба да има човек свест па дури и за земјоделство и за сточарство, но интересот на сите им завршува со предавање на млекото во млекарница, без воопшто и да се нафатат за некакво сопствено производство на финален производ, бар оние кои можат тоа да ис го дозволат, но повторно треба и да знаат како истите тие производи и да ги промовираат, што мислам дека како појава во процесот е исто толку битен момент како и самото производство!ретки се малите млекарници кои успеваат да истераат добра реклама, обично истата или не постои или пак е крајно несреќно срочена, со што повеќе предизвикуваат контра ефект, иако не треба многу за ефективно да се промовира некој прехрамбен производ. 
но затоа поголемите знаат како да ја искористат неспретноста на помалите и со прилично малку креативност да го привлечат вниманието на себе...добро понекогаш знаат и да ги измамат и кооперантите и конзументите, но и тоа е дел од системот наелектризиран со "позитивна" капиталистичка експлоатација или пак на македонски пазар да продаваат битолско млеко чија маскота е девојче обуено во српска носија
Edited by beTon - 07-Mar-2009 at 00:11
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 07-Mar-2009 at 01:21

кога веќе сум кај нашите анимирани реклами мислам дека веќе истите се нормална појава, но претежно резервирани за добростоечките компании. прва на која се сеќавам јас е онаа од витаминка за зачинот дафинка - онаа со распеаните тенџериња, но таа беше стоп анимација, одека прва компјутерска анимирана реклама беше онаа на мат  од почетокот на девесетите со пластичниот сребрен супермен, сетне беа колку што се сеќавам оние на лотарија, на плава лагуна, на скопско... јасно тука се и тв шпиците кои веќе од осумдесетите тераа анимирано со она рандом ефектите на микс пултовите во ртс, иако кон крајот на девеесетите веќе почнаа и поуникатни шпици да затеруваат, но истите беа нарачки односно сработени надвор од мтв...

од она што има на нет достапно од приватните компании, држи вода оваа реклама на макпетрол за биодизелот  

додека досега како најкреативна и најоригинална  по мене излезе нарачката на  министерство за финансии за спотот за промовирање на фискализацијата!   

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-Mar-2009 at 21:00

еве конечно и весел спот за локални избори, малку веќе видено  но во секој случај досега најсвежa и најглоси анимација на наш терен! 

мислам дека со рекламава ќе придобие добар дел од гласачите, доколку не го фатат рамнодушниот крај, како од пред спиење да го извикале на сет...

а еве момент каде спотовите естетски се аут (иако  функционални) но кандидатот  дефинитвно плени со својата насмевка Smile

www.youtube.com/user/elltonce

[1]Edited by beTon - 14-Mar-2009 at 03:53
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 02-Apr-2009 at 02:03
http://en.wikipedia.org/wiki/Kinematic_typography

~


Edited by beTon - 24-Feb-2018 at 12:49
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 03-Apr-2009 at 02:03Edited by beTon - 09-Apr-2009 at 14:19
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 03-Apr-2009 at 02:03
Back to Top
алек View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Mar-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote алек Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 08-Apr-2009 at 00:42
man uses holographic tools to build a world

Edited by алек - 08-May-2009 at 12:34
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 08-Apr-2009 at 02:06

Previous добар клип, особено крајот и аналогијата со жената во кома како расплет!  fb страна за клипот www.facebook.com/pages/World-Builder/73936485659 патем уште еден краток филм од  Bruce Branit www.405themovie.com/view.asp

да се надоврзам еве и од мене нешто комерцијална но по чиста арх. анимација...

http://preview.condorcape.com/latestworkEdited by beTon - 02-Oct-2012 at 22:00
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 09-Apr-2009 at 21:14
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 13-Apr-2009 at 03:13

(0)Edited by beTon - 13-Apr-2009 at 14:07
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 13-Apr-2009 at 03:40

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 13-Apr-2009 at 04:25

до кога вака

додека постои капитализмот!

белки некој ќе го смени скоро!!!

"Dig a hole, plant a seed, water it to make it grow" Edited by beTon - 02-Oct-2012 at 23:00
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.