build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Простор за анимирани размисли

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
алек View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Mar-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote алек Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-Apr-2009 at 12:10
London 2012 Olympic Games Aquatic Centre Animation by Zaha Hadid
http://www.youtube.com/watch?v=0wRqnejg778


Edited by алек - 08-May-2009 at 12:33
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 30-Apr-2009 at 21:31
Во контекст на муабетот, еве го планот на Хитлер за главниот град на светот - „Германиа“ (Germania), на местото на Берлин. Се што било замислено за овој град било мегаломанско и во голема мера неизводливо. Но ќе ви го одземе здивот:уште еден клип, овој го препорачувам повеќе. на 1:04 го дава Рајхстагот до Volkshalle за споредба

 

Да напоменам дека клиповите содржат нацистички симболи, но тука ја разгледуваме урбанистичката страна
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 12-May-2009 at 04:50
споредбата на некој режим со хитлер е патетична, но ајде во недостаток на разбирање и аргументи претпоставувам секоја грандиозна идеја може да се доживее како халуцинација на некој си таму диктатор.
па дури и во навистина диктаторски режими како кинескиот ваквата волја за градителство не се доживува ни дома ни надвор катастрофално...

да ја вратиме топката малку на место, па во контекст на мојава размисла, но и во контекст на постот на алек и лондонскиот акватик центар, еве ја за споредба водената коцка од пекинг.еве и два клипа околу проектот и изведбата


  

Edited by beTon - 12-May-2009 at 07:05
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 13-May-2009 at 04:50
изгледа оставил Митко со метаморфозите голем впечаток на младите генерации студентите или пак фолдед темата им ја товари за семинарски, еве еден интересно спакуван проект од пријателот покиснатиот формџија Smile незнам дали станува збор за некој од нашите Дамјановци, но како и да е браво за скромно но интересно спакуваниов проект!


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 29-Oct-2009 at 08:11

еве една чудна дипломска, не ми влегува во глава хипер-минимализмов со исонот во позадина, односно самата идеја за рефлектирање на црковното пеење како нешто модерно ми е неразбирлива или подобро речено невклоплива, бар се надоврзува формално на претходниот пост... во секој случај од комбинирање глава неболи, ниту пак сите проекти се замислени како за идеални според одреден филозофски патерн или уметнички стандард! некои проекти можат да носат сосем трета порака во себе а на нив да се гледа како илегален упад, но кај нас неретко рендерите знаат да завршат и на улица  

   

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 02-Nov-2009 at 03:49
Вреди да се погледне...
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 08-Feb-2010 at 12:01

ова лсл во недостаток од нишка тука си ги пуштил булдужерите или ти личи муабетот нa анимација требало да ги пуштиш во контекст на овој пост [1]

~

туку да ја свртиме и тука проекцијата за скопје 20014само би замолил тука да не ја искилавиме нишката со празни муабети, тука коментирајте за анимацијата додека за проектот има посебна нишка
Edited by Max - 16-Sep-2015 at 00:52
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 08-Feb-2010 at 13:33
За клипов од технички аспкет. Многу луѓе фасцинириаше пред се поради содржината на клипот и добрите рендери користени во клипот, одколку што стварно е некој клип којзнае колку добар. Нема 3Д движења, само добра квалитетна снимка од одредени агли и добар рендер од истиот агол. Се тоа ќе се спакува добро во layer-и и готово. Не верувам дека е нешто којзнае колку скапа изработката.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 09-Feb-2010 at 00:05

  па добро што движења да има, мислиш на прелети и низ ентериерот, за арх визуелизација е добро склепано, јасно можело и подобро но тамански си е, нема да биде лошо за понатака да извадат и подобри варијанти каде ќе влезат и жичарницата, и тунелите (она чисто концептуално), не е лошо ова да се стокми за целиот ГУП на скопје, а на таквата пред се инфраструктурна анимација да се дозакачат повеќето нови и значајни објекти кои ги тера државата или ги иницира како странски инвестиции истата...

му фали на 2xfx уште ед-вуд-на-мускули за да бидне муабетот 3xfx та да понудат пакет аранжман, од снимање,анимирање,едитирање

     Edited by Max - 02-Oct-2012 at 18:33
Back to Top
suzana View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Mar-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote suzana Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 12-Mar-2010 at 11:17
сеедно дали сум млад или стар уметник и дали имам или немам камера- во моментов откривам за нишката...
andronika
Back to Top
suzana View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Mar-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote suzana Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 12-Mar-2010 at 11:25
Originally posted by La Linea

her morning elegance e Master

Со оглед на тоа што вакво видео не бара никаков буџет освен една камера и креативност, нашиве (млади)уметници воопшто не го користат потенцијалот на youtube да се промовираат себеси. Многу е полесно да се жалиш.

Се разбира, чест на исклучоците ако ги има.

да се жалам заради една нишка која Вие можевте со два збора да ми ја опишете во приватната порака јас еве губам драгоцено време-можеби треба да наполнам 80 години за да започнам разговор или што уште ќе си измислите...
andronika
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 12-Mar-2010 at 12:34
@suzana
 
Извини, но воопшто не разбирам што сакаш да кажеш и на кого се жалиш? Нишкава е отворена и постои, и доколку се пронаоѓаш во прозваните млади уметници, бујрум користи ја.
Back to Top
suzana View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Mar-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote suzana Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 12-Mar-2010 at 12:51
се жалам на оригиналниот пост кој е цитиран и не ти се потсмевам затоа што не си разбрал/а на што се жалам, а се жалам на потсмевачите кои на тој начин покажуваат дека се НЕПЛЕМЕНИТИ.
се жалам на потсмевачите - тие што го елиминираат подоброто од нив  и не станува збор за таа нишка . Но сепак ми е драго што сум поканета и секако ќе ја прифатам поканата...
andronika
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 29-Jul-2011 at 18:23Edited by Max - 30-Jul-2011 at 00:40
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 30-Jul-2011 at 00:31ништо неможе да ме изненади кај нас па ни ова ем одма во соседство има и побетер нло т.н. арка [1] она што беше веќе не е, а треба да се свртиме кон она што доаѓа, но отсекогаш Скопје имал склет среќа вака или онака та ниедна дополнителна интервенција не е одвишок [1][2][3][4][5][6][7][8]


Edited by Max - 16-Sep-2015 at 00:07
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 30-Jul-2011 at 20:25Edited by Max - 16-Sep-2015 at 00:33
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 31-Jul-2011 at 15:50

Edited by Max - 16-Sep-2015 at 00:43
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 31-Jul-2011 at 20:50

во 2009та покрај ПЕИ за локалните избори 3д промоција на програмата имале и НСДП-Ох

 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 01-Aug-2011 at 14:15

 Edited by Max - 02-Oct-2012 at 19:06
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 01-Aug-2011 at 21:04
Edited by Max - 02-Oct-2012 at 19:08
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.