build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изградба на модерен индивидуален станбен објект

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
tinodj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote tinodj Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Изградба на модерен индивидуален станбен објект
    Posted: 09-Nov-2014 at 18:17
Сакам да градам индивидуален стамбен објект, а од архитектура најмногу ме интересира ваков тип:


Ме интересираат вашите мислења:
1. Дали е ова прикладно и возможно за Македонија
2. Дали има на форумов некој кој може да се понуди за изработка на вакво проект или да препорача архитект
3. Дали е возомжно вакво нешто да се направи на релативно мала површина, односно дали ќе изгледа убаво (предвидени димензии за градба 17x7, П+2).
4. За погоре напишаните димензии (или за слични) дали некој има да сподели можеби готов проект да видам како изгледа.

Патем, има ли некое име архитектурата претставена со сликите погоре? Ми изгледа мн едноставна, правоаголна, а друга страна современа и привлечна.


Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Nov-2014 at 21:34

tino ova tvoevo vleche na Transporter iako bi rekol deka poveke me potsekja na Doberman ako si ziveel vo vakov kjumez bar i eden den kje znaes za sto zboram! dobro zavisi i kade e nasaden kjumezot dali, ta moze da dotera i do 5-Element iako so vakov tirkizen bazen i na Lucy bi zamirisalo ako preveduvachot ti e bosanec

moj predlog ako veke se navlekol na idejava gledaj da ja resetiras sto poskoro so ogled deka zivees na Balkan, ako nisto drugo olabai malku i poveke drzi se do francusko-makedonska koprodukcija kako 'Tajnata Kniga' jasno delot bez ludnicata so ogled deka i toj ne e daleku od ova kadrive sto si gi postiral, vo ist kontekst mozebi 'Kako Ubiv Svetec' bi ti pomognalo da si resetiras porivot

ova namerno karikiram za da ukazam deka nepotrebno narod e navlecen na ova minimalizmov dali, mislejki deka posreken kje bide ako e trendi, a ne kontajki deka taka samo beljata kje si fati a osobeno na Balkan, ne deka nema lokalni parchinja kubizam koi i mene mi pravat merak - naprotiv no niv bi gi podrzal samo za lokalna bakalnica i nisto drugo, mozebi magacin za humanitarna pomos, eventualno veterinarna ambulanta, ajde privatna ordinacija za shverceri bez upat
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
tinodj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote tinodj Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Nov-2014 at 22:29
затоа сакав да слушнам мислење инаку базенот не е клучен, нити планиран. Само кубизмот.

Него ако не ти е тешко - ај елаборирај малку што значи ова:

„ ne kontajki deka taka samo beljata kje si fati a osobeno na Balkan“
„vo vakov kjumez bar i eden den kje znaes za sto zboram“

значи дека не го бива ова ич да не гледам? Мене само од фотографии ми беше симпатично и современо. Што е твој предлог?


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-Nov-2014 at 23:19
Примерите кои ги имаш поставено беа појдовна точка за мене кога јас ја планирав куќата.

На крајот не отидов со „тотален кубизам“ поради (барем за мене) митот дека во Македонија не се гради рамен кров. Сепак и покрај закосениот кров, концептот го задржав и во геомериска смисла сум задоволен од резултатот.

Два многу битни параметри со кои јас се соочив се:

1. Дали изведувачот знае да ги изведе сите специфични детали.
2. Дали сите детали се вклопуваат во твојот буџет.

Во врска со втората поента, генерално елементите кои ги прават убави овие куќе на рендерите знаат да бидат доста скапи и да ја билдаат центата.

На пример.

- дрвени елементи на фасадата
- столарија (дрво vs. алуминиум vs. пвц)
- тип на столарија (голема лизгачка врата зане да биде скапа до зла бога во споредба со класични врати). ПВЦ може да трпи помали стаклени површини во споредба со алуминиум.


Значи за куќа од ~250 квадрати, тоа може да значи разлика од неколку десетици илјади евра само на екстериерот.

Повторно врзано со буџетот, доколку истиот ти дозволува би ти препорачал сите детали да ги испланираш од почеток. Значи освен градежниот проект да направиш прецизни проекти за струја и вода, да одбереш плочки, санитарии. Да одбереш гелендар и огради за терасите. И крајно проектантот да го најмиш да ги следи и координира овие детали во текот на градбата.

Во спротивно, од мое искуство може да ти излезат многу проблеми кои на крајот ќе можеш да ги решиш само со импровизација.

Во врска со твоите 4 точки.

1. возможно е
2. пиши ми приватна порака, можам да ти препорачам
3. може
4. подоле примери (имаш два вакви објекта на http://klstudio.mk да разгледаш


Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Nov-2014 at 23:51

blaze si ti Angele stom i drugi kurazis da se izboksiraat ne deka mi preci ami lugje zar ne gledate deka ova e mrtov kapital shala na strana da ne krsham klechki samo kje recham airlija shto i da praite i planirajte ubava gradina posredi koja ili bi razbila lesno simetrii ili istite bi gi natovarila ako gi nema

lichno jas sum teshka alternativa tino, iako neretko me imponiraat organski formi i materfijali makar i ko minimalizam [1][2][3][4] patem zoshto sterilnost ne proagja na balkan - spored mene greota e plodno podnebje da se ushkopi so satar [5] ajde bar satarot da zakachi i nekoj kamen popat ako nishto drugo


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
tinodj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote tinodj Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Nov-2014 at 19:04
Originally posted by pbanks

Примерите кои ги имаш поставено беа појдовна точка за мене кога јас ја планирав куќата.

На крајот не отидов со „тотален кубизам“ поради (барем за мене) митот дека во Македонија не се гради рамен кров. Сепак и покрај закосениот кров, концептот го задржав и во геомериска смисла сум задоволен од резултатот.

2. Дали сите детали се вклопуваат во твојот буџет.

4. подоле примери (имаш два вакви објекта на http://klstudio.mk да разгледаш1. Дај сподели го резултатот (во облик на фотографија) ако не е тајна (а може и оквирна цена на метар квадратен)

2. Каков буџет да планирам имаш идеја? Ако е многу голем ќе се откажам веројатно. Или тоа да си зборнам најдобро со проектантот?

3. Ова хаус К од линков е „тоа е тоа!“, само уште да не е прескапо

4. Сосем случајно налетав на оваа фотографија на пазар3, а позади автомобилот со скопски таблици, а според огласувачот фотографиран во Прилеп, има таков објект (ако не се лажам):

Edited by tinodj - 10-Nov-2014 at 19:12
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Nov-2014 at 19:18
1. не е тајна, но немам фотка при рака, ќе треба да сликнам. Оквирна цена по квадрат е во директна врска со деталите кои ќе ги планираш. Во мојот случај таа искочи некаде 350-380ЕУР квадрат (пари за градба, без комуналии, без проектирање итн). Можеби како напомена, изведувачот кој го одбрав за карабината (која е од прилика 30% од цената на објектот) беше некоја средина според висината на цената. Имаше и поефтини но пред се доста поскапи понуди.

2. Ако одиш со горе приложенава бројка, тоа би ти дошло во твојот случај ~120-130.000ЕУР. Е сега, ако удриш на луксуз веројатно со 200.000ЕУР ќе добиеш куќа баш како на сликите.

Кога сме кај буџетирање, многу битно е и колкав двор имаш, дали и како ќе го уредуваш, дали имаш за правење ѕидови, колкави ѕидови се, од каков материјал... Тие бројки човек не ги есапи премногу (барем јас не ги есапев) додека не ме акнаа од глава.

За некои елементи можеш да одиш и фазно. На пример, ако имаш многу дрво на фасадата, веројатно можеш тие детали да ги оставиш за подоцна. Јас во демитот оставив носечка конструкција (за дрвените детали на мојот објект) кои ќе ги правам евентуално понатаму.

4. не излегува фотката, веројатно пазар 3 не дозволува хотлинкување.


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Nov-2014 at 20:23
Во последно време овој тип куќи се градат доста низ Скопје, на пример, во населбата Бутел 2 има најмалку десетина вакви. Еве неколку мои фотки:

Бутел 2

DSC06240 by george k. 1981, on Flickr

Козле

DSC06013 by george k. 1981, on Flickr

DSC06046 by george k. 1981, on Flickr

DSC06035 by george k. 1981, on Flickr

Пржино

DSC06145 by george k. 1981, on Flickr

Мене лично многу ми се допаѓаат овој вид градби, зашто сметам дека се модерни и естетски привлечни поради својот минимализам. Не се оптоварени со непотребни декоративни елементи кои многу често знаат да бидат кичерајски. Што се однесува до цената, претпоставувам дека не се евтини за изградба.
За сè има вторпат
Back to Top
tinodj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote tinodj Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Nov-2014 at 20:26
1. сликни и прати те молам, па ќе ми кажеш на пвт за проектант и други трошоци што би ме чекале. за цена ми изгледа ок цена, ако е тоа цена до клуч на рака (без плац, комуналии, проектирање). Ако е само за карабина цена, тогаш веднаш се откажувам

2. ќе намалам на квадратура или ќе се откажам од ваков тип. Всушност најмногу зависи од проектот, како и за што ќе може да се искористи просторот, ако може да се искористи според моја замисла, ќе се најде некој есап.

инаку гледам две локации, за едната практично ќе нема двор (100тина квадрати само) и тука не сум сигурен како би испаднало, а за другата локација има колку сакаш двор

за 4. поправив фотографија


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Nov-2014 at 20:27
Примери од Охрид...

Тетовско

За сè има вторпат
Back to Top
tinodj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote tinodj Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Nov-2014 at 20:28
Originally posted by Џоле


Мене лично многу ми се допаѓаат овој вид градби, зашто сметам дека се модерни и естетски привлечни поради својот минимализам. Не се оптоварени со непотребни декоративни елементи кои многу често знаат да бидат кичерајски.


Од збор до збор, истото би го рекол! Благодарам за сликите. Тоа е, да најдам проектант, да ми даде оценка, па да видам, можам или да си барам друго чаре


Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Nov-2014 at 08:39
1. 2. 3. 4.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Nov-2014 at 19:32

od ova boxing muabetov edinstveno bi prifatil nesto nalik prefaboite na Eams [1][2][3] јасно контињер рулз од све ова тенекелогијава [4] уште да е на тркала [5]   

sepak so satar ponekogas i navistina vredi nekoj muabet da se sotre ne deka taka bi se uskopilo neshto kolku shto bi se ostavilo prostor za vistinska socijalizacija, primer studentski grad i slichni muabeti, no povtorno da ima bar nekoj kamen posredi kolku da svetne tro prirodno muabetot a ne samo beton-plastika-zelezo


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Nov-2014 at 20:16

aj da ne bidam kreten kje recham kratko ne e bitno "imeto ami kakov e chovekot" vo prevod vo koja i kukja da ziveete imajte vedar duh opkruzeni so vedri misli... pred se natovarete si gradinarski tabiet i komshiski sozivot, samo toa mu e majkata koga kje zdrma zemjotres, makar komshiite se od druga planeta, a ushte povekje ako se od druga galaksija...

inaku ona trakata od prviot link me ima navlecheno na prefaboite i invenciite od najkreativnite brachni arhitekti za koi sum slushnal, hm nivnata konstruktivnost mi deluva nalik americhki haiku prevod, glavnata kvaka jasno povtorno e prirodata posredi

http://blogs.getty.edu/iris/whats-in-a-wood-how-science-helps-to-reveal-the-eames-vision/
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Nov-2014 at 23:33

da ne izleze pak deka sum seirdzija, kje recham Vnimavajte vo kakvi se' avanturi se vpushtate! najchesto poveketo po inercija, a bidejki cenata im e najbitna - ja gubat il na pocetok il na kraj Svesta, bitno treba da sakate i da znaete Kako vo takov objekt da ziveete, shto neznachi deka ne postoi moznost za popraven ispit nalik renoviranje ili adaptacija, pa i fraktalna zakrpa, no Defakto treba da ste spremni takviot objekt da vi bide najdobar prijatel makar bil i ekstra osvetlen [1] eventualno contemporary hacienda ta tropikalistichki da se olabai toa boxing mentalitetot koj bi go zakachile domakinite tuka i zavesite poprilichno ke vi pomognati ne deka lugje neznaat shto sakaat, tuku deka ne vnimavaat na site fazi podednakvo shto e dovolno na kraj i da se razocharaat shtom skontaat deka ostanale za neshto kusur ili deka ne im posholo se od raka, bidejki ne sekoj graditel e vistinski a ushte pomalku Iskren!
ajde ako ustabashiite ne se iskreni bar nie na forumov mozeme da bideme, konechno edno e vkus i volja a sosem drugo proces na izvedba i rezultat, lichno od cel modernizam shto zdravo me ima popaleno toa se lebdechkive skali [1] koi bez pardon bi gi stavil i na ruralna kukja, verojatno bidejki manjakot gelender mi e privlechna rabota poshto cel zivot se pentaram po ivica
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-Nov-2014 at 06:39

fraktalnata arhitektura e tolku i tokmu humanizam i renesansa, moze za toa nema da vi treba vodopad v soba ko shto mu trebalo na FLW no definitino moze da pushtite nekoja alga da vi osvezi zidovite

http://www.archdaily.com/60022/ad-classics-fallingwater-frank-lloyd-wright/http://www.fallingwater.org/assets/16_The_Wright_IdeaUsing_the_Words_of_Frank_Lloyd_Wright_to.pdf Understand Space...
Edited by +Protagorist - 12-Nov-2014 at 07:57
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Nov-2014 at 09:03

sigurno fraktalnite muabeti mozat da se pushtat i ednostavno formalno, nalik fengshui zaobluvanja vo kontektst gradinata kako kaj CH [1] http://blog.zoopla.co.uk/2009/09/29/grand-designs-curved-house-sale/tuku contemporary bi teral samo okolu Ekvator i pod nego iako tamu pa Vlagata gi tamani vezden so sherbet, shto mi veli bratot ostajme disham voda a cedam sol bachko

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
tinodj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote tinodj Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Nov-2014 at 03:26
Originally posted by pbanks


2. пиши ми приватна порака, можам да ти препорачамте молам за одговор. веќе ти пишав, а може и овде на форумов, ако е на инсистирање на член не го гледам тоа како реклама. И те молам уште еднаш ако може околу оценката за трошоци, подетално/поспецифично до каква фаза се сумите кои ги правиме муабет. Фала!


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 27-Nov-2014 at 00:03

pa dobro be shto se tolku tajna cenite daj kazete kolku shto kako chini da ima narod pretstava deka ne se jade se shto leta, bar ne na sekoja trpeza, za esap od vakov objekt lichno bi naprail deset na selo, ona po edna stara kamena kukja na sekoja planina koja ja miluvam vo najmala raka kje sochuvam nechija iskonska elegija, no aj moze i podobro e choek da si zarobi zivotot samo na edna lokacija pa pda nemora da se zamara so proshetki ona komotni da mu bidat relacii kako soba-kujna-kupatilo i nazad!

ushte pobitno dobro e ako seto ova e vrzano i za edno chetirieset godishen kredit za da skockanoto zadovolstvo bide postojano na tivok ogan od bankarski chestitki, ajde ima i beter kje krenat vakva kukja a potem za upola cena pa i pomalkkje frlat na hipoteka radi biznis ama neli ziveat moderno em imaat neshto da vrtat
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Nov-2014 at 23:19
Куќа се гради еднаш во живото (можеби), а кога веќе се гради изградија по мерак, на крај ти ќе живееш таму и треба да се осеќаш убаво. Лично преферирам модернистички да не речам футуристички градби и кога би градел куќа би била таква.
Единствена работа која ме мисли е токму енергетската ефикасност на истата. Куќа со толку многу стаклени делови како ќе се соочи со задржување на топлината во зимските месеци?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.