build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изградба на модерен индивидуален станбен објект

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 30-Nov-2014 at 14:25
@tinodj и Мах

од некоја причина неможам да ви одговорам на приватните пораки. Штом ја оправам ситуацијата ќе ви пишам.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2404
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 30-Nov-2014 at 16:59
Приложениве стамбени објекти воопшто не се модерни, туку архаични, беспотребно гломазни и предимензионирани.

Еве што се модерни објекти:


Edited by phenomenon - 30-Nov-2014 at 17:13
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 07-Mar-2015 at 16:14постов си можел да го пуштиш и во нишката за самоодржлива архитектура

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1611
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 08-May-2015 at 22:35


бетон - бегајте од бетон! ако веќе сте одлучиле да заглавите во четири ѕида долгорочно! иако не е лесно доколку сте навлечени на бетон да прешалтате кон дрво и слама!

"Architecture is not about math or zoning — it's about visceral emotions," says Marc Kushner. In a sweeping — often funny — talk, he zooms through the past thirty years of architecture to show how the public, once disconnected, have become an essential part of the design process. With the help of social media, feedback reaches architects years before a building is even created. The result? Architecture that will do more for us than ever before. [1]


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 09-May-2015 at 14:41


не ми е јасно зошто народ верува дека само во бетон може да се чувствува долгорочно комфорно, но чим и јапонците колективно неможат да прешалтаат бар кон новокомпонирана изворност што пак народ овде каде битно му е само да закрпи некој парцела вака или онака

сепак имаат современи органски примери во недоглед, а коибар за викендици по селата може да ги копираме и тоа со европско кофинансирање [1] но во кој случај ќе неможе да се импровизира многу многу нит стилски нит пејсажно односно своеволно туку според традиционален тертип - а тек по ипард-повратот да се доинтервенира со некои модерни партерни и кровни комбинации  

http://www.suttonsuzukiarchitects.com/Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 22-Jun-2015 at 19:31


100 Country Houses, New Rural Architecture, Beth Browne, Images Australia

http://www.slideshare.net/sacobat/100-country-houses-new-rural-architecture-beth-browne?from_action=save


Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 653
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 08-Jul-2015 at 12:08
галерија:

процес на изградба на мнтажни куќи
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 08-Jul-2015 at 12:56
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 653
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 12-Aug-2015 at 09:16
некој во постарите постови рече "бегајте од бетонот". ПОтполно се солгасувам, монтажните објекти во огромна мера напредаа и имаат подобри карактеристики од традиционалните бетон-цигла објекти.

Предноститесе големи а цената е дупло помала.типови

Edited by nenad - 12-Aug-2015 at 09:17
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 653
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 13-Aug-2015 at 07:07
Montaza na staklen krov (video)

https://www.youtube.com/watch?v=VgnpZakBerQ

Edited by nenad - 13-Aug-2015 at 07:09
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 19-Aug-2015 at 16:24
Originally posted by nenad

типови


едини проблем е што луѓе веруваат дека побезбедни и позагреани ќе бидат ако цигли се посреди

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=335&PID=25074#25074
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 19-Aug-2015 at 17:17

но има и такви кои модерно се осеќаат и со анодер брик ин д вол, особено ако тули се од'спреди ил помеѓу

http://redesignreport.com/brad-spencer-breathes-life-brick-sculptures/

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1258&PID=185086#185086
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 20-Aug-2015 at 23:23


но и комбинација камен и цигла знае да изненади особено ако е керамопластика во прашање, денес речиси технички неизводлива опција со постојниве неимари, кои нит камен знаат ко што треба да наредат а не па потака, за ова куршумли-ан е добар пример кај нас [1] a кога би бил современ објект сигурно аркадите ќе ги застаклат со плексиглас наместо некое фузирано ако не витражно стакло [2]

за модерен објект сигурно и обратен експеримент би бил добредојден, калик каменопластика сред цигли, ем и циглите во боја и ете современа поезија [3]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 24-Aug-2015 at 11:35
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-Aug-2015 at 19:52
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 24-Aug-2015 at 20:08

http://blog.kryton.com/2011/09/translucent-concrete/

Edited by Max - 24-Aug-2015 at 20:08
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 24-Aug-2015 at 22:23

[1] http://www.geocities.com/flyingconcrete/ [1][2][3] ~ [4][5]

[1] https://volcania.wordpress.com/page/2/ [1][2]


Edited by Max - 24-Aug-2015 at 22:23
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 24-Aug-2015 at 22:33
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 653
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 26-Aug-2015 at 09:22
Со новите материјали циглите малу по малу губат од значење, секако иновации има и кај нив. Кај мотнажните куќи е добро тоа што ѕидовите се од дрвени панели и дрвени профили (со што дрвеото се враќа во градежништвото >>>)обложени со стиропор. Гелерија на слики. Преградните ѕидови се исто така од панели (ОСБ плочи) со мала дебелина, тука се штеди на материјал но не се губи од квалитетот на иѕолација.
И на крај гипс плочи:
Edited by nenad - 26-Aug-2015 at 09:22
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 653
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 29-Aug-2015 at 10:17
montazni kuci
Edited by nenad - 29-Aug-2015 at 10:23
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.