build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изградба на модерен индивидуален станбен објект

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 08-Dec-2015 at 18:01
proces na gradenje na montazna kuca
foto galerija....
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 21-Feb-2016 at 14:18


this is a previously unrealised prefab beach-house designed by modernist architect charlotte perriand in 1934. the project was initially conceived for an architecture competition to design cheap holiday lodging, held by french architecture magazine l’architecture d’aujourd’hui. it was never conceived or built until now… by the french “cheap holiday lodging” company louis vuitton.

http://www.tomorrowstarted.com/2013/12/prefabulous-charlotte-perriand-beach-house/.html

http://greg.org/archive/2014/01/04/variations_on_a_charlotte_perriand_beach_house.html

http://tinyhousetalk.com/tiny-beach-house-by-charlotte-perriand-and-louis-vuitton/

Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 164
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 24-Feb-2016 at 22:30
Zdravo decki, neznam dali e soodvetna temava megjutoa sakam da prasam dali za nadgradba se smeta ako od postoeckata kukja se srusi prviot sprat i se izgradat 2 sprata na istata markicka, bez nejzino prosiruvanje vo sirina ili dolzina. Za da na istoto mesto se izgradi moderen individualen stanben objekt.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 26-Feb-2016 at 18:43


ќе си каже градежната дозвола туку во оваа нишка ја постираш дилемата оти ќе ја праиш модерна обновата де пофали се што модни марифети имаш на ум или во фиока, но  не се срами да си кажеш и со колку секси олуци ќе одиш под керамиди, што бидна да после ATC никој на форумов не се пофалил со некоја реконструкција, а штета и негоиве слики испарија,  тоа навистина беше  и пријатна глетка и разиграна идеја, дуир и мене што несум модерно расположен ме плени ко локален проект


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Feb-2016 at 14:46

да не ја има некој симнато книгава

http://www.gfxtray.com/ebooks/ebook-architecture/509246-21st-century-architecture-beach-houses.html [1]

уникатна нема што, но имало и некои други интересни ко related postsHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Feb-2016 at 16:30

речиси прецизно фино, арно ама кога би се видел проектот од различни страни душа може да се попишмани [1] но чим се фрли камен особено за нешто трајно ко куќа, најчесто нема враќање назад, затоа веројатно добро е да постои макета освен 3д модел, а најдобро да се оди и со панелни плочи како лесно би се рекомбинирале доколку му ошла диоптријата на архитектот

ајде по некое крпче ко банер, стреа, пергола или шатор може многу што и од непоправливи визури да оправи

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 29-Feb-2016 at 22:00чудно за Канада со се сета нивна дрвна индустрија логично би било куќиве да имаа некоја поприродна настрешница

може бидејки вест коуст па затоа да попримиле од тоа калифорниските трендови, не дека овие се имуни на органик трендови [1][2]

Edited by +Protagorist - 29-Feb-2016 at 23:45
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 02-Mar-2016 at 12:45

понекогаш минимализмот е поубав ко поисплатлив, иако и тој може да се исфорсира [1] реално модерно незначи и скапо, еве еден пример кој ко форма би можел добро да се склепа и од ламарина, битен е соодносот со градината

http://www.iondecorating.com/rt-home-by-jacobsen-arquitetura/

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 02-Mar-2016 at 15:37

нормално оние кои можат да си дозволат стаклен дом, нивниот живот може да им бидне и повеќе од сон, макар многу и незнаат како да го оплеменат околниот простор како и дополнително би уживале во него, бар со минимум зеленило, бар со по некој камен ѕид наоколу, ако воопшто милуваат природа

http://www.busyboo.com/2010/07/28/beach-house-stanwellpark/


Edited by +Protagorist - 02-Mar-2016 at 15:37
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 03-Mar-2016 at 17:27
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-Mar-2016 at 00:34
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 04-Mar-2016 at 09:20
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 05-Mar-2016 at 08:50ova se korisni nasoki, podobro sega na izolacija otkolku posle na smetka, no dali sekoj moze da si gi dozvoli ovie materijali odnosno nivnite ceni koi se nashtimani za evropski standardi, ta duri i tamu bez glavenje vo krediti ni od blisku neshto vakvo da si dozvolat, zboruvam za sredniot sloj od naselenieto, prosto sistemot e taka nashtiman za da producira robovi namesto slobodni individui ne pak slobodni semejstva

duri i onie koi mozat da si dozvolat ekstra luksuz, dokolku navistina sakaat da bidat slobodni, ne mu robuvaat na ona shto go imaat vaka ili onaka ,podobro neka razmisluvaat frugal pa duri ziveele i vo grad, ili ushte poubavo neka zemat da obnovat nekoja stara kamena kukja nalik toa pogornata moderna avstraliska hacienda
We must strive to design houses that are efficient and frugal

http://modfrugal.com/tour-2/half-bath/

http://www.frugal-mama.com/2015/02/using-architectural-salvage-to-beautify-your-home-and-save-money/

edinstveno neshto shto lichno mi ja remeti ovaa frugal matematika, koja posredi ima nepoznati kako sekndhend raboti, e chivi bile istite kolko lichni i kakva se istorija nosat ko takvi zad sebe, kolku toa minato bi mozelo da mi ja poremeti mojata idnina, no imam srekja shto sum pobozen pa vakvite ravenki lesno gi esapam so Osvetuvanje preku Molitva, a vo sluchaj koga taa izostanuva odnosno ja nemam, tuka e indirektna molitva preku Osvetena Voda ili Osveten Temjan so ogled deka i nego po manastirite molitveno go pravat [1]Edited by +Protagorist - 05-Mar-2016 at 08:55
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 06-Mar-2016 at 13:00
drzavata moze da intervenira, povolen kredit, osloboduvanje od nekoj danok, ova e investicija vo idninata. POveke zastedi, pomalku potrebna energija, koja e vo ovoj ili onoj vid od uvoz
Back to Top
tinodj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote tinodj Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 06-Mar-2016 at 15:16
ајде да се пофалам - проектот е готов, сега се бара изведувач. Совети за изведувач добредојдени на линкот (да не се мешаат).


Коментари за проектот - добредојдени овде.


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 06-Mar-2016 at 16:27
Столбот пред прозорецот - апсолутно непотребен детаљ. Која е поентата од прозорецот ако пред него наместо убав поглед ти имаш поглед кон столб? Тоа би била мојата единствена замерка, а другото зависи од материјалите и боите што ќе ги употребиш. Во суштина, рендеров е пристоен, а самата куќа изгледа модерно и ми се допаѓа.
За сè има вторпат
Back to Top
tinodj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote tinodj Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 06-Mar-2016 at 21:06
i mene mi bese cuden stolbot, ama da ne e zaradi nosivost .... znam deka go spomnav i arhitektot mi rece se mozam da ti smenam osven toj del - ne znam zosto, no sega koga pak ispliva na dneven red, ke go prasam uste ednas. Fala! Zatoa poveke komentari, podobro
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 07-Mar-2016 at 12:33
interesna postavka i golemina na prozorcite. na renderot deluva interesno, bisakal da vidam kako ke izgledaat koga ke bidat gotovi. Dali se raboti za standardni dimenzii ili ke gi rabotis po naracka?
Back to Top
tinodj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote tinodj Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 07-Mar-2016 at 13:40
Originally posted by nenad

interesna postavka i golemina na prozorcite. na renderot deluva interesno, bisakal da vidam kako ke izgledaat koga ke bidat gotovi. Dali se raboti za standardni dimenzii ili ke gi rabotis po naracka?


veruvam deka po naracka - ne se standardni, bas denovive cekam ponuda za cena za niv.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 08-Mar-2016 at 14:14

стаклото од каде од Сигурност Прилеп него вадат ли таму стаклени ѕидови,може би било добро место екстра бетон да се оди максимално со стакло, вака делува прилично минималистички но и ограничено, но широкоградо отварење може да ве прегрее в лето, та и поголеми сметки за ладење, настрана одржување

од се', заради жардињерите би го пофалил влезот, но и нему можело да му се пушти повпечатлива рампа, исто не ми е јасно доколку се скрие покривот дополнително со цигла, значи котите одат до венец, зошто тој простор да не се искористи како рамен и се добие на екстра простор

муабетот со столбот и како е неизводливо да се тргне, ме задумува дека архитектот го позајмил проектов од негде, затоа не би бил во состојба статички да го редефинира со лезет, ако не е тајна колку имате платено за проектот, а доколку е посреди пријател колку би побарал за овој проект на друг, сумљиво

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.