build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изградба на модерен индивидуален станбен објект

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
tinodj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote tinodj Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 08-Mar-2016 at 20:52
Originally posted by +Protagorist


стаклото од каде од Сигурност Прилеп


не верувам, ама ќе провериме


Originally posted by +Protagorist


него вадат ли таму стаклени ѕидови,може би било добро место екстра бетон да се оди максимално со стакло, вака делува прилично минималистички но и ограничено, но широкоградо отварење може да ве прегрее в лето, та и поголеми сметки за ладење, настрана одржување


ах - сепак не е ова куќа покрај море


Originally posted by +Protagorist


од се', заради жардињерите би го пофалил влезот, но и нему можело да му се пушти повпечатлива рампа, исто не ми е јасно доколку се скрие покривот дополнително со цигла, значи котите одат до венец, зошто тој простор да не се искористи како рамен и се добие на екстра простор


Покривот е скриен со фасада (што е дозволено) - а не е дозволено да се гради повисоко од тоа што е проектирано. П+1+ПО.

Originally posted by +Protagorist


муабетот со столбот и како е неизводливо да се тргне, ме задумува дека архитектот го позајмил проектов од негде, затоа не би бил во состојба статички да го редефинира со лезет, ако не е тајна колку имате платено за проектот, а доколку е посреди пријател колку би побарал за овој проект на друг, сумљиво


не верувам да е позајмен, затоа што беше доста според мои желби сработен. За столбот вели дека тоа било негово авторско право и не го менувал. Статичарот вели дека статиката не е спорна и без тој столб.


За цената.... рачунај во ранг од 2 - 3 илјадарки во западно европска валута.Edited by tinodj - 08-Mar-2016 at 20:54
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 18-Mar-2019 at 18:51
Вака нешто ми испаднаа рендерите за куќата, па ќе ми треба Ваша помош/совет или искуства со градежни компании што се нафаќаат да изработат ваков тип на објект. Квадратурата е: приземје 55м2 + скали 6м2 + кат 51.6м2 + 7м2 тераса.Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4510
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 19-Mar-2019 at 09:22
Браво ако успееш ова да го изградиш. Секоја чест!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
topuser View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-May-2019
Location: macedonia
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote topuser Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 23-May-2019 at 21:04
sakam da go renoviram domot vo Just Design eve i web strana na firmata: http://justdesign.mk/ dali nekoj ima iskustva ?

Edited by topuser - 23-May-2019 at 21:06
Back to Top
topuser View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-May-2019
Location: macedonia
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote topuser Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 23-May-2019 at 21:04
eve go i portfolioto http://justdesign.mk/category/%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D1%84%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BE/
Back to Top
topuser View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-May-2019
Location: macedonia
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote topuser Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 21-Jun-2019 at 17:22
Originally posted by topuser

eve go i portfolioto http://justdesign.mk/category/%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D1%84%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BE/


http://justdesign.mk/
Back to Top
topuser View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-May-2019
Location: macedonia
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote topuser Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 21-Jun-2019 at 17:24
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 06-Feb-2020 at 01:10
Здраво дечки, ми треба мала помош односно дали во МК има фирма што работи декоративни фасади со композитни материјали алуминиум/дрво. Единствено нешто интересно што најдов е TECHNOWOOD од Турција.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 06-Feb-2020 at 22:59

Прашај /разгледај тука.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.074 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.