build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сретение Господово - населба Железара

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 19-Dec-2016 at 17:56
Превземено од нивната фб страна
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Mar-2017 at 20:14
Вчерашна...

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 07-Nov-2017 at 21:21
Ima li nekakov napredok vo izgradbata? Nekoja fotka? Odamna nema update.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 14-Nov-2017 at 12:53
Превземено од zikol.com.mk

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 01-May-2018 at 12:04
Еве до каде стигнале со изградбата-превземено од нивниот фејсбук профил

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 08-Aug-2018 at 09:57


За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 08-Aug-2018 at 10:22
Гледам работите малку напреднале,патем почната ли е изведбата на конаците?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 08-Aug-2018 at 17:02
Не видов дека се гради нешто друго освен црквата.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 12-Nov-2018 at 14:30


www.zikol.com.mk
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 03-Mar-2019 at 23:34
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Jul-2019 at 20:17


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 17-Nov-2019 at 17:00
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 19-Feb-2020 at 08:17
Еве една фотка од профилот на општината по повод празникот Сретение Господово...Од надвор очигледно работите се завршени но во внатрешноста претстои уште доста работа.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 19-Feb-2020 at 08:19
Еве уште една од 14.01.2020https://www.facebook.com/World-Macedonian-Congress
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 02-Apr-2020 at 13:00
Камбаната е видлива од бул. Х. Т. Карпош во Чаир

За сè има вторпат
Back to Top
Васил-I-Виз View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Apr-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Васил-I-Виз Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 02-Apr-2020 at 22:49
Треба ли да се донеси закон за сакрална архитектура па за конечно да почни да се почитува оригиналниот архитектонски стил на Византија кој што е ептен типичен и вирее на овие простори?
Повлечете една линија меѓу модерна Грција, Македонија и Србија и разгледајте примери на средновековна архитектура. Јас ви гарантирам дека нема да најдите златни кромиди или лимени покриви!
Некој би рекол па што е важно, и онака оваа институција и не е баш за славење, но доколку тргниме настрана религиски убедувања, она што останува е културно историски споменик, сведоштво за архитектурата диктирана од овдешните услови за живот во текот на Средниот Век.
Наполеон ја олади Франција од Религија (колку што можеше), но дали тоа го намалува значењето на културно историските споменици од тој период кои оваа Европска земја ги има во огромен број? Без разлика дали се цркви, катедрали, средновековни порти, belfries - кули кои се наоѓаат во Франција и Белгија (околу 56 кули воедно заштитени како UNESCO споменик). Дали нивната важност исчезна во очите на Францускиот народ? Одговорот е не. А во очите на архитектонската фела, вредноста не само што не опадна туку се зголеми.
Тогаш зошто кај нас е толку тешко да се направи чекор до Охрид, и да се види како изгледа тамошната архитектура? Зошто не се намини до Хосиос Лукас во јужниот ни сосед за да се види неговата архитектура? Или зошто не се истражува средновековна Србија за да се види како изгледа архитектурата од тој период.

Срамота и гревота. Архитектонски неписмени нација. Ова не важи за Грција, јасен им е на нив византијскиот стил. Па дури и на Србите им е јасно - онаа во Белград беше инспирирана од Истанбулскиот оригинал на Јустинјан од 6ти век.
Не е јасно зошто ние, како една од земјите со најубава средновековна архитектура во регионот паднавме на ова ниво.
Јас ќе нагласам уште појасно - не сум љубител на Православието (и сите други религиски здруженија), за мене е симбол на неубави историски настани, но донекаде имам почит кон архитектурата и за мене овие Руски метастази, кои што се простираат толку далеку на самиот југ од Европа - овде, па и на бреговите од северот на Грција, ми се крајно невкусни и неокеј.
Во зенитот на оригиналната Византија се гради нешто што нема допирна точка со неа - а тврди дека ја емитира истата. Ако ја емитира, тогаш жал ми е, но тоа го прави на многу ефтин неверодостоен начин.

Еве како изгледа нашата Средновековна Архитектура:


Church of St. John at Kaneo, Ohrid by Sven Landmeter, on Flickr

Edited by Васил-I-Виз - 02-Apr-2020 at 22:50
Infamous Byzantine Sandals
Back to Top
Васил-I-Виз View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Apr-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Васил-I-Виз Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 02-Apr-2020 at 23:12
За да се добие поширока слика за Средновевната архитектурата на овој европски полуостов, ќе го постирам и Хосиос Лукас.
Уште еднаш зборувам во одбрана - стриктно за значењето на архитектурата, не за институцијата која ја застапува.


Hosios Loukas by Brad Hostetler, on Flickr


Hosios Loukas - Ιερά Μονή Οσίου Λουκά by dadofekl, on Flickr


Hosios Loukas Monastery by Ilya Burlak, on Flickr
Infamous Byzantine Sandals
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 08-Apr-2020 at 13:57
Неколку денешни фотки, со фокус и на одредени детали:Не видов градежни машини наоколу, што значи дека веројатно надворешниот дел е завршен, сега остануваат уште работите на внатрешното уредување и фрескоживописување.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 18-May-2020 at 09:28
Фотката е од фб,направена во текот на април

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 03-Sep-2020 at 11:55
19.08.2020https://www.facebook.com/groups/1526271944255158
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.