build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Плажи во Охрид, Преспа, Дојран и други
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плажи во Охрид, Преспа, Дојран и други

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 28-Jul-2016 at 12:14не трабало толку да ја наџиџаат сливничката плажа со опрема

14.07.2016 - Битолчани го aресуваат туризмот во Преспа

Сите што во изминатите денови, откако почнаа летните одмори, макар еднаш биле на Преспанско Езеро се воодушевени. Некои дури не можат да поверуваат во глетката. Извонредно уредена песочна плажа, современ ресторан со капацитет од 360 гости, специјализиран рибен ресторан за 90 посетители, репрезентативно кафуле за 450 гости, огромен број лежалки со чадори, „шеички кабини“, детски игралишта, терени за одбојка на песок, бесплатни паркинзи за автомобили, мотори и велосипеди во Сливница, како и комплетно новоуредена песочна плажа, обновени бунгалови, целосно реновиран ресторан и летна бавча, нова урбана опрема за туристите во автокампот „Крани“. Тоа е само дел од новите содржини што им се достапни на многубројните туристи што деновиве престојуваат покрај Преспанско Езеро.

Но иронијата е во тоа што додека туризмот во Битола буквално умира и додека „менаџерите“ на битолските државни туристичко-угостителски објекти, детското одморалиште „Пелистер“ и на туристичкиот центар Нижеполе ставија клуч на вратите од своите некогаш култни и мошне посетени одморалишта и туристички центри, тројца битолчани едноставно го преродија туризмот во Преспа, од страната на Претор. Откако сопственикот на угостителскиот објект „Капри“ во Битола, Николче Трпеновски, го презеде менаџирањето на автокампот „Крани“, ова некогаш познато и реномирано туристичко место на преспанскиот брег доби сосема нов лик. Деновиве и плажата кај Сливница, во Преспа, според тие што веќе ја посетиле, почнала да личи на Ибица, благодарение на вложувањата на сопствениците на познатите кафулиња „Конект“ во Битола.На свеченото отворање на комплексот „Конект бич“ кај Сливница деновиве присуствуваа над 7.000 гости, а викендов, на оваа плажа, која битолчани веќе ја нарекуваат Ибица, имаше над 3.000 гости од Ресен, Битола, Прилеп, Кавадарци...

- Преспа деновиве доживува вистинска ренесанса. Во изминатите денови илјадници туристи и гости ги запоседнаа плажите на преспанскиот брег. Големо е задоволството да се каже дека се остварија нашите предвидувања, кои ги споделивме со јавноста пред почетокот на годинашната летна туристичка сезона, дека летово Преспа ќе „експлодира“. Посетителите се задоволни од понуденото, бидејќи плажите веќе личат на оние во атрактивните туристички места низ светот. Најмногу посетители имаат двете реновирани плажи во Сливница и во Стење, кои добија сосема нов лик - нагласи градоначалникот на Ресен, Ѓоко Стрезовски, додавајќи дека плажите се уредени како со средства на концесионерите, така и со поддршка на Министерството за транспорт и врски.

Тоа што особено ги радува туристите на преспанскиот брег е што концесионерите на плажите кај Сливница и Крани не само што дадоа голем поттик во разубавувањето на амбиентот туку на сите гости им понудија извонредни услови за одмор и рекреација.
- Во комплексот „Конект бич“ вложивме над 600.000 евра. Во оваа инвестиција влеговме свесни дека таа нема да ни се врати толку брзо, но дека ќе се исплати на долги патеки. Сметам дека на сите гости што ќе се одлучат да се одморат во Сливница им создадовме извонредни услови - велат сопствениците на „Конект бич“, Томе Трампевски и Сребре Нечовски.

И во автокампот „Крани“ владее речиси монденска атмосфера.

- Уредена песочна плажа, реновиран ресторан, нов летен шанк, голем број лежалки. Изградени игралишта на песок, детски игралишта... Сето тоа го изградивме за да ги задоволиме барањата на нашите гости - вели концесионерот на „Крани“, Николче Трпезановски.

Особено радува фактот што, со новите инвестиции на младите битолски менаџери во Сливница и во Крани, над стотина млади битолчани и ресенци го најдоа своето прво вработување.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=Битолчани-го-воскреснуваат--туризмот-во-Преспа&id=12a9917b-eea6-48f0-9408-4b9ace0aacd4
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 10-Jun-2020 at 09:49
Владата со Уредба бара закупците да ги вратат во првобитна состојба плажите чии договори се истечени

Сите концесионери чии договори се истечени или раскинати задолжително треба да ги вратат плажите со кои стопанисувале во првобитна состојба. Ова е предлогот на Министерството за транспорт и врски со кој Владата на денешната 63 седница, денеска, ја дополни Уредбата со законска сила за примена на Законот за градежно земјиште за време на вонредна состојба, која се однесува на плажите кои биле предмет на закуп.

Со дополнувањето на Уредбата се задолжува закупецот да го врати во првобитна состојба градежното земјиште кое било предмет на краткотраен закуп предвидено со урбанистички план или урбанистичко-планска документација за плажа, а за кое временскиот рок за краткотраен закуп е истечен или договорот за краткотраен закуп е предвремено раскинат. – информира Владата. Процесот треба да го следат надлежните државни инспекциски служби.

Договорите за закуп на плажите на Охридското крајбрежје, кои ги обврзуваа концесионерите да плаќаат надомест за користење на општините, во најголем дел се истечени во 2016 година, а на некои од нив и порано. Оттогаш имаше еден неуспешен обид во 2018 година преку јавно наддавање да се издадат плажите во Охрид.  Минатата година државата најави преземање на плажите на охридско-струшкото крајбрежје од општините, поради, како што беше образложени, неможноста тие да воведат ред и контрола. Општина Охрид ја поддржа иницијативата на Министерството за транспорт, додека градоначалникот на Струга Рамиз Мерко беше против бидејќи смета дека локалната самоуправа е таа што треба и натаму да стопанисува со плажите.

Во одлуката на Владата нема информација дали се планира издавање на плажите на Охридското Езеро и под кои услови, дотолку повеќе што на праг е летната сезона која е под сериозна закана поради пандемијата од коронавирусот кој најмногу го погоди туристичко-угостителскиот сектор.

Владата на денешната седница донесе и Уредба со законска сила за примена на Законот за угостителска дејност за време на вонредна состојба, со која се уредува начинот на работата на Комисија за категоризација на угостителските објекти.

https://www.ohridnews.com/vladata-so-uredba-bara-zakupcite-da-gi-vratat-vo-prvobitna-sosto-ba-plazhite-chii-dogovori-se-istecheni/


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5480
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 31-Jul-2020 at 14:56
ВЕЛЕС ЈА УРЕДИ ПРВАТА ПЛАЖА НА ЕЗЕРОТО МЛАДОСТ, ВЛАСТИТЕ АПЕЛИРААТ ДА НЕ СЕ ОШТЕТУВА ОПРЕМАТА

Уредена е „Првата плажа“ на езерото Младост кај Велес, на површина од 5.000 квадратни метри. Таа може да ги прими првите гости уште овој продолжен празничен викенд. Се поставија соблекувална, тушеви, чешма, пристапна патека која е прилагодена за лицата со попреченост, сламени чадори, поставен е песок на плажата, санитарии, се изградија скалила, забавен парк за деца, потпорен ѕид и канал за атмосферска вода и за водата од тушевите. Ова е прва уредена плажа откако езерото е изградено од 1961 година, потенцира градоначалникот на Велес.

„Во пресрет на големиот празник Илинден, симболично ја предаваме на користење првата уредена плажа на езерото Младост. Обезбедивме вода за пиење. Ја обезбедивме плажата од околните насипи. За најмладите има детско забавно катче. Плажата е прилагодена за лицата со попреченост. Има систем капка по капка, посеана е трева за да се зазелени околината. Обезбедивме и шест големи контејнери за отпад, за стакло и пластика. Ги потсетувам посетителите да ја чуваат урбаната опрема која е поставена“, кажа градоначалникот Аце Коцевски.

На забелешките од посетителите зошто не се сече трската, Коцески потенцира дека таа е заштитена е со закон и не смее да се сече поради мрестот на рибата.

Инвестицијата вреди еден милион денари, обезбедени од општинскиот буџет. На езерото веќе има две уредени плажи, но во рамките на угостителски објекти.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/veles-ja-uredi-prvata-plazha-na-ezeroto-mladost-vlastite-apeliraat-da-ne-se-oshtetuva-opremata/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.