build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плажи во Охрид, Преспа, Дојран и други

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 04-Aug-2015 at 21:56
360 степени од плажата "Park Golden beach" во Охрид.

http://ohrid360.com/listing/park-golden-beach-swimming-pool-aerial-panorama/

Edited by jyvation - 04-Aug-2015 at 21:56
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 04-Aug-2015 at 21:58


И една интересна фотка од плажава.

Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 09-Aug-2015 at 20:30
Груевски ја посети новата плажа во Стење, ќе се гради и во СливницаТуристичката понуда на преспанскиот регион е збогатена со уште една содржина- новоизградената плажа на Преспанското Езеро кај Стење, во должина од околу 500 метри.

Плажата денеска ја посети премиерот Никола Груевски во рамките на посетата на преспанскиот регион.

- Туристичката сезона е во полн ек и локалното население веќе ги гледа резултатите од новата плажа. Туристите одлично го прифаќаат овој новитет и веќе е забележана поголемата раздвиженост во Стење, нагласи Груевски.

Тој најави дека веднаш по комплетното завршување на активностите на плажата во Стење ќе почне изградба на нова плажа во Сливница.

- За овие две плажи веќе имаме издвоено околу 77 милиони денари и нивната изградба е дел од нашата визија за преродба на туризмот во преспанскиот регион. Дел од таа визија е и изградбата на плажите во Отешево, Крани, Коњско и Претор што ќе се реализира во наредниот период, нагласи Груевски.

Извор
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 09-Aug-2015 at 21:13
фото: mia.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 22-Aug-2015 at 14:00
Стење

фото: prespana.com.mk
За сè има вторпат
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 24-Aug-2015 at 11:00
od vozduh se e preubavo.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 03-Sep-2015 at 13:52
И ова е Дојран…

Дојран – нашето туристичко богатство…, долго лето, малку подалеку од „градската плажа“…

http://www.porta3.mk/i-ova-e-dojran/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 04-Sep-2015 at 20:12
Originally posted by Џоле

Стењееве и хоризонтална фотка од сезонава

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Sep-2015 at 20:50

незнам какви ќе бидат останатите плажи но оваа во Стење ме изненади позитивно [1] макар имало тро фуш изведба та и недоречени муабети околу инфраструктурата, смештајот ил содржините, посекако ова натака ќе го средуваат но ако веќе се дало камен требало и на деталите да внимаваат ... пр. сајлите за стабилизирање на палмите веќе висат лабави, даските на пристаништата излакирани накнадно одозгора наместо лакирани двострано, кафичите ентериерно со преголеми шанкови плус без еркондишн та нит аспиратор, а школката изведена од дунстери кои панелите само ги хефтале коцкасто на заоблувањата наместо да ги свиваат, капак без фалц на споевите, додека подзидокот на терасата бар да го офарбале ако не го фасадирале со нешто некако, исто на тоа дрвените стази штеделе и во квалитно дрво и во дебелина, ем сеуште нема официјално обезбедување разбрав на неколку пати им улетале каубојци по нив со мотори, та и дипломат со ауто

сигурно и Сливница ќе ја освежат подобно, иако неа ја милував токму ко дива досега, а не верувам дека нејзино урбанизирање ќе и даде подобар сјај напротви ќе и го земе оној изворниот, дефинитивно место сливничката требаше да ја оправат тоа плажата во Претор, изгледа им се видело голем залак, но ако можеа да пуштат пола километар во Стење зошто не и во Претор, битно Охрид конечно доби озбилна локална конкуранција ... не замерајте фотките се панорами од мобиленEdited by Max - 05-Sep-2015 at 12:27
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 13-Sep-2015 at 20:44
Стење.. Преспа

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 13-Sep-2015 at 21:13
Bez bekaton ne ne biva.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 17-Sep-2015 at 12:20
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 13-Dec-2015 at 19:05
Plazata vo Slivnica pri kraj ima fotki na linkot.
http://puls24.mk/mk/lokalna-samouprava/novata-plaza-vo-slivnica-e-pri-kraj
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 24-Dec-2015 at 15:16
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-Dec-2015 at 15:42
bravo za plazava i mostov na stenje. dogodina obavezno ke ja posetam
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 24-Dec-2015 at 19:05
Ne kje da e ova bash slivnica, neshto okolu e bidejki slivnichkata plazha vekje nekolku godini e uredena i ima ugostitelska infrastruktura. Pod koncesija zemena od lokalna povratnichka od Germanija. Ima nekolku objekti/shankovi, restora, ole za kampuvanje, prikolki za kapmpuvanje, pedalinki, i most mislam deka imashe. Vo sekoj sluchaj e za pozdravuvanje ureduvanjeto od slikata pogore. Se nadevam deka konechno so ova i kje se stavi kraj na kradenjeto pesok za gradezhni nameni od strana na lokalcite.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 25-Feb-2016 at 22:40
Пуштање во употреба на плажа во Сливницафото: mia.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 25-Feb-2016 at 22:42
Наместо бекатон, можеле да употребат асфалт кој потоа би го обоиле сино.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 25-Feb-2016 at 23:39
Originally posted by Staro Skopje

Наместо бекатон, можеле да употребат асфалт кој потоа би го обоиле сино.


Bilo sto da upotrebile ke bilo podobro. Nemozam veke da go gledam bekatonot. Pa tolku li za ovie dvaeset godini eden cekor da ne mozeme da mrdneme da se izmislat drugi formi, boi, materijali...
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 26-Feb-2016 at 10:17
Не разбирам, што му фали на бекатонот, особено кога се работи за патеки? Мене ми изгледа како многу пактично решение.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.111 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.