build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плажи во Охрид, Преспа, Дојран и други

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 26-Feb-2016 at 11:11
Originally posted by Navigator

Не разбирам, што му фали на бекатонот, особено кога се работи за патеки? Мене ми изгледа како многу пактично решение.


Da no ima milion formi, boi i materijali od koj moze da se izraboti. Ovoj nasiot veke nikade ne se koristi vo meguvreme ima mnogu pomoderni, poubavi, poprakticni resenija. Jas mislam deka posle 20 godini AKANJE na eden te isti bekaton vreme e poleka da napravime edno cekorce napred vo toj pogled.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 26-Feb-2016 at 13:24
Bash. Bekatonot e samo tolku, praktichen. No e uzhasno grd i zastaren. Kaj nas tolku se zloupotrebi poslednite 10tina godini sho vekje otrpnavme na negovata nikakvost. Vo sekoja mozhna prilika na sekoja mozhna lokacija i kontekst se aka bekaton. A osven za poplochuvanje na parking za kamioni, za nishto drugo ne go biva. Ima milion drugi reshenija, pogotovo za vo priroda. Neshto shto kje bide i praktichno, kje se vklopuva i kje ja razubavuva okolinata.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 26-Feb-2016 at 14:38
Не ме сфаќајте погрешно, не се контрам. Ама не сум инженер и ме интересира кои се тие подобри решенија. Неколку примери ако не ве мрзи.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 26-Feb-2016 at 21:31
Бекатонот не е практичен, туку е евтин, за привремено прикрпување, а не за нови проекти и простори, ова е најнеквалитетниот материјал за поплочување што може да постои на планетава
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 29-Feb-2016 at 01:42


Se' e podobro otkolku bekaton. A koga ima pesok na raspolaganje, najdobro e nishto

Edited by hcitrS - 29-Feb-2016 at 01:44
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Feb-2016 at 04:20

на плажи најчесто сум сретнувал патека од даски како на прата слика, не е потребно одржување, се совпаѓа со амбиентот и сепак не мора да газиш по жежок и ситен песок за да ја преминеш плажата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 29-Feb-2016 at 14:57
Не е толку проблем во бехатонот, туку проблем е што се користи само еден тип (боја, форма) на бехатон. Со експериментирање на бои, форми, димензии а дури и типот на песок и цемент кој се користи може да се добијат многу убави и различни павер елементи.
Исто така би додал дека треба да се обрне внимание на квалитетот на поставување, ако треба и нека се премине кон машинско.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 29-Feb-2016 at 20:52
ај не се жали сега, барем нема розев или жолт бекатон искомбиниран со сивиот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 29-Feb-2016 at 21:55
Имаш право можеше и црвено (розово) - жолта комбинација и знаме нацртано со бехатон плочки.

Edited by stratus - 29-Feb-2016 at 21:55
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 06-Mar-2016 at 00:50
Originally posted by Staro Skopje

Наместо бекатон, можеле да употребат асфалт кој потоа би го обоиле сино.


кога ќе се усвити мислам бекатонот полесно трпи прскање со вода, во секој случај како концепт да пешачкиот коридор е тврда подлога се сложувам, евентуално можело бекатон во боја, што викате знаме, зошто не калкада од локални изворни орнаменти
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 13-May-2016 at 08:27
Уште малку и ќе го забетонираат целото охридско крајбрежје

160420-ohrid-bernard-7305 by Marc Morell, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 13-May-2016 at 09:04
Од кога дрвото стана бетон?
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 13-May-2016 at 10:00
Погледни поубаво и ќе видиш дека има бетонски парапет на кој е поставена металната конструкција на која, пак, се поставуваат дрвените штици.
За сè има вторпат
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1179
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 13-May-2016 at 10:19
Природно си е природно...ова ќе е исто природно колку Вива соковите
А не можам да си дефинирам кај е местово, Потпеш, Лагадин..
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 13-May-2016 at 12:02
не ќе можат кајчиња на брег да презимуваат појќе? Сте во марина.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1179
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 17-May-2016 at 13:49
Meanwhile, спроти пистата на охридскиот аеродром.
Можда гледале видеа на Јутјуб за Сент Мартен, Скијатос, Тиват и ајде #ми текна...

Продолжуваат работите на крајезерската пешачка патека во Дебрца (Фото)Охрид, 17. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Со асфалтирање на дел од патеката и поставување на модерно осветлување со соларно напојување, продолжуваат активностите за изградба на крајезерската пешачка патека во Општина Дебрца.

На местото каде се изведуваат работите веќе се изградени потпорните ѕидови, а целата патека е влезена во езерото неколку метри. Иако одговорните ја најавуваат како своевидна атракција, не е мал бројот на охриѓани кои се комплетно против оваа активност. Велат дека е нарушување на автентичноста на овој дел од езерото, а секако дека ќе има и голем удар врз растителниот и животинскиот свет во овој дел на езерото:

– Сосема е непотребна. Кој ќе дојде тука да шета? Ќе била долга само стотина метри. Што ќе правиме – ќе одиме до крајот и ќе се враќаме назад…

– Тука е патот, каде ќе паркираат. Многу е тесно. Сигурно ќе влезат во езерото уште. Не ни треба вакво нешто тука. Има плажи колку сакаш. Да го заштитиме овој дел. Ќе ја уништат и трската.

– Како идеја е добра. Можеби ќе има посетители. Да почекаме да видиме што ќе направат, па ќе коментираме.

Ова се само дел од коментарите од охриѓани на оваа тема.

Инаку финансиите ги обезбеди Министерството за транспорт и врски, а преку нив одеше и целата постапка околу изборот на изведувачите за зафатот кој ќе чини околу 200.000 евра.

Според најавите, пешачката патека треба да биде долга околу 120 метри, а заедно со приклучно-исклучната лента да биде долга околу 220 метри. На патеката ќе биде поставена урбана опрема, односно клупи, корпи за отпадоци и соодветно осветлување. Изработен е и сообраќаен проект за пешачката патека во поглед на безбедноста во сообраќајот, а добиена е дозвола и за измена на траен режим на сообраќај. Покрај урбаната опрема, во проектот е предвидена и изградба на десет паркинг места.

На овој потег од крајбрежјето на Охридското Езеро, според најавите од надлежното министерство е предвидено и уредување на плажа. Истата треба да биде уредена по највисоки туристички стандарди, и според најавите, без нарушување на околината.

– Планирана е песочна површина која би се изнивелирала со соодветен автохтон песок, хортикултурно и партерно уредување на локацијата со клупи, фонтани за питка вода, детски игралишта, пешачки патеки од монтажно – демонтажни материјали, простор за чадори за сонце и лежалки, а на капалиштето треба да биде обележан просторот за капење со бови. Исто така, предвиден е и сервисен пункт кој ќе се состои од шанк со кабина за музика со спецификација на опрема, место за озвучување, санитарен јазол, соблекувални, прирачна остава за чадори, лежалки и други реквизити, најавија своевремено од Министерството за транспорт и врски. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: ОхридПрес

Edited by Тркало - 17-May-2016 at 13:49
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 21-Jun-2016 at 09:48
Плажата во село Стење. Убаво средена, но веќе се гледаат првите знаци на пропаѓање поради неодржување. Бекатонот е одвратен и крајно несоодветен за таму. Има и дрвени патеки кои веќе почнале да се кршат. Имаше многу неисчистено ѓубре. Овие кафулиња/барови или што и да се изгледаат фино и модерно, се надевам дека се и практични.Врска немам што е оваЗа сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 21-Jun-2016 at 10:51
БЕКАТОНОТ ни стана заштитен знак. Веќе 20 години со истите димензии, истиот дизајн, истите бои, истиот начин на поставување и напред нема тоа е врвот на градењето.
Back to Top
krisp View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 25-Feb-2014
Location: Ресен
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote krisp Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 21-Jun-2016 at 13:34
Originally posted by Џоле


Врска немам што е оваНадворешен Бар/Шанк

Edited by krisp - 21-Jun-2016 at 13:35
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 03-Jul-2016 at 18:51


 

29.06.2016 - Во план е и изградба на плажите во Отешево, Крани, Коњско и во Претор.

Двете плажи  ? заедно покрај Преспанското езеро ќе зафаќаат должина од 600 метри.

Изградбата ќе трае шест месеци, а за уредување на овој крајбрежен појас, предвидени се 77 милиони денари.

... foto+video ...

http://think.mk/pregled/video-eve-ja-najubavata-plazha-na-prespansko-ezero

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.145 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.