build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Света Злата Мегленска во Загреб

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 10-Aug-2014 at 09:16
dali može naslovot na temata da bide Sv.Zlata Meglenska Zagreb?
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 10-Aug-2014 at 11:10
Променето!
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Oct-2014 at 13:26
ПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА МАКЕДОНСКА ЦРКВА ВО ЗАГРЕБВ недела, 26 октомври, во Загреб, Хрватска, ќе биде поставен камен-темелник на македонската црква. Објектот што чини околу 10 милиони куни (1,4 милиони евра) се гради во елитната населба Кнежија, која се наоѓа во центарот на хрватската метропола. Средствата за изградбата се донација на македонските верници во Хрватска (околу 3.500) и донација на земјиштето, кое го обезбеди Загрепската жупанија. Објектот ќе има 945 квадратни метри и камбанарија висока 20 метри, како и придружни простории. Автор на проектот е архитектот Зоран Бошевски. „Црквата ќе има рачно изработена подлога од бетон, иконостас, прегради со икони и религиски слики специфични за православните религии обработени според традиционалниот начин на Охридската школа на длаборез, а на сводовите ќе се насликаат митски фрески“, вели Бошевски.

Протојерејот на МПЦ во Хрватска, Ќирко Велински, ни изјави: „Освен црквата објектот ќе има и мултифункционална сала каде што ќе се одржуваат настани и презентации на нашите верници од цела Хрватска. Ќе има и еден стан за свештениците, како и еден таканаречен апартман наменет за родителите чии деца доаѓаат на лекување овде“. (М.А.В.)

http://www.utrinski.mk/?ItemID=50E1AD79E7EADB41844DC2561589FD64
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 25-Oct-2014 at 15:00
Притворениот Бандиќ дал доста пари за оваа црква
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 25-Oct-2014 at 15:06
50 tisuca eura
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 26-Oct-2014 at 19:45
И стварно решија да ја изградат црквата со архитектура својствена за модерните секти. Незнам само со кој памет некој се решил на овој начин да ја обезличи канонкста архитектура на нашите цркви. Со векови се знае како се гради еден македонски православен храм и сега некој паметњакович му текнало да измислува топла вода. Многу се радував да добиеме црква во Хрватска. Имам роднини таму кои често ги посетувам за празниците навистина ми беше мило кога слушнав дека Македонците таму ќе добијат свој црковен храм но ни во најлош сон неможев да замислам дека ќе се исгради вакво чудвиште кое на се личи само на македонска црква не.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 27-Oct-2014 at 14:36
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 27-Oct-2014 at 14:39
Originally posted by kultuzin

И стварно решија да ја изградат црквата со архитектура својствена за модерните секти. Незнам само со кој памет некој се решил на овој начин да ја обезличи канонкста архитектура на нашите цркви. Со векови се знае како се гради еден македонски православен храм и сега некој паметњакович му текнало да измислува топла вода. Многу се радував да добиеме црква во Хрватска. Имам роднини таму кои често ги посетувам за празниците навистина ми беше мило кога слушнав дека Македонците таму ќе добијат свој црковен храм но ни во најлош сон неможев да замислам дека ќе се исгради вакво чудвиште кое на се личи само на македонска црква не.


Go prašav vladikata, sinoka za arhitekturata, nadvorešno objektot ke e takov kako šo e na slikata, a za vnatrešnosta se bara rešenie se ušte, za da ne se odstapuva od segašnata arhitektura na postoječkite crkvi
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 27-Oct-2014 at 15:23
Originally posted by Makedonij


Go prašav vladikata, sinoka za arhitekturata, nadvorešno objektot ke e takov kako šo e na slikata, a za vnatrešnosta se bara rešenie se ušte, za da ne se odstapuva od segašnata arhitektura na postoječkite crkvi


Благодарам Македониј. Не сум стручњак но јас колку што знам нашите цркви се градат по некој си правила и одредена архитектура која овозможува препознатливост и поистоветување со религијата. Не ја разбирам потребата за градење на модерни зданија кои повеќе личат на некој модерни евангелистичко методистички цркви кај кои нема никакви архитектонски ограничувања. Во цел свет се градат наши цркви и скоро секогаш архитектите се труделе ако ништо друго барем да има традиционални елементи. Да не зборам за црквите во Германија и Швајцарија кои се 100 % со ист стил како во Македонија. Од каде потребата баш во Хрватска да се оди со ваков безличен објект навистина не ми е јасно. Оваа црква нема ниту 1% македонско во нејзе а се именува како македонска православна црква. Катастрофа незнам кој друг збор да го употребам.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 27-Oct-2014 at 15:44
Originally posted by kultuzin

Originally posted by Makedonij


Go prašav vladikata, sinoka za arhitekturata, nadvorešno objektot ke e takov kako šo e na slikata, a za vnatrešnosta se bara rešenie se ušte, za da ne se odstapuva od segašnata arhitektura na postoječkite crkvi


Благодарам Македониј. Не сум стручњак но јас колку што знам нашите цркви се градат по некој си правила и одредена архитектура која овозможува препознатливост и поистоветување со религијата. Не ја разбирам потребата за градење на модерни зданија кои повеќе личат на некој модерни евангелистичко методистички цркви кај кои нема никакви архитектонски ограничувања. Во цел свет се градат наши цркви и скоро секогаш архитектите се труделе ако ништо друго барем да има традиционални елементи. Да не зборам за црквите во Германија и Швајцарија кои се 100 % со ист стил како во Македонија. Од каде потребата баш во Хрватска да се оди со ваков безличен објект навистина не ми е јасно. Оваа црква нема ниту 1% македонско во нејзе а се именува како македонска православна црква. Катастрофа незнам кој друг збор да го употребам.


Земи го примерот од Вуковар и за кирилицата на таблите поставени таму и све ќе ти стане јасно.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 28-Oct-2014 at 19:59
Originally posted by kultuzin

Originally posted by Makedonij


Go prašav vladikata, sinoka za arhitekturata, nadvorešno objektot ke e takov kako šo e na slikata, a za vnatrešnosta se bara rešenie se ušte, za da ne se odstapuva od segašnata arhitektura na postoječkite crkvi


Благодарам Македониј. Не сум стручњак но јас колку што знам нашите цркви се градат по некој си правила и одредена архитектура која овозможува препознатливост и поистоветување со религијата. Не ја разбирам потребата за градење на модерни зданија кои повеќе личат на некој модерни евангелистичко методистички цркви кај кои нема никакви архитектонски ограничувања. Во цел свет се градат наши цркви и скоро секогаш архитектите се труделе ако ништо друго барем да има традиционални елементи. Да не зборам за црквите во Германија и Швајцарија кои се 100 % со ист стил како во Македонија. Од каде потребата баш во Хрватска да се оди со ваков безличен објект навистина не ми е јасно. Оваа црква нема ниту 1% македонско во нејзе а се именува како македонска православна црква. Катастрофа незнам кој друг збор да го употребам.


Pa se soglasuvam so tvojot stav potpolno, no edinstveno šo ke kažam e, poarno takva nego nikakva, vnatrešnosta na crkvata, siguren sum ke ja dobie duhovnosta šo i pripaga a teško deka hrvatite ke dozvolile gradba vo naš stil, trebe da se zeme vo predvid, deka crkvata se naoga vo centralna urbana sredina megu stambeni zgradi, i reakcijata na lugeto veke beše AAAA?

Da kažame na bobot bob, nie ke si dobieme pravoslaven hram kako i da liči nanadvor, toj ke e edinstven za sega postaven makedonski hram vo cela istočna evropa, von Makedonija, nemojte da ja zaboravete mentalitetata na balkansite narodi.
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 22-May-2016 at 10:20
2014

Edited by Makedonij - 28-Jan-2017 at 16:57
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 28-Jan-2017 at 17:05
2015


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 28-Jan-2017 at 17:08


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 28-Jan-2017 at 17:09ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 28-Jan-2017 at 17:11ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 28-Jan-2017 at 17:13ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 28-Jan-2017 at 17:16ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 28-Jan-2017 at 17:17
2016
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 28-Jan-2017 at 18:29
Бавно некако се гради...
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.