build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Свети Три светители, населба Мичурин

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 10-Nov-2016 at 08:16
Денешна фотка
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 10-Nov-2016 at 12:39
Si go fatil i vozot "nesakajki"
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 10-Nov-2016 at 14:38
Возовите се добри ама пругите не се баш као што треба. Штета што новите возови пак мора да се движат споро поради лошите пруги.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 10-Nov-2016 at 19:26
Еве какво е осветлувањето.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 25-Nov-2016 at 14:28
Еве една денешна.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 04-Dec-2016 at 11:09
Денеска прават точно две години од поставувањето на камен темелникот.
Еве една денешна фотка.Почнаа да работат нешто и внатре но темпото на работа е смалено.Требаше на фасадата да и дадат малце поинаква боја,некоја поинаква боја оваа белава некако не ми се допаѓа баш како излезе.А исто така не очекував толку дреч боја за крстилницата.Исто така не ја сфаќам поентата да се правват претерано тесно но прилично високи цркви.Ќе беше убаво доколку го откупеа просторот од руинираната куќа со што ќе можеше црквата да биде малце поголема и да има доволно простор за да се направи некое паркче наместо да биде окупирана од сите страни со згради.

Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Online
Posts: 115
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 04-Dec-2016 at 12:56
Црквава некоко ми делува медитерански, да би се наоѓала во некој приморски град тогаш би било во ред, вака некако го добиваме истиот ефект како и кај коцките на главниот плоштад. Но од мене добива 4.3/5 не поради самата црква туку поради помошниот објект кој навистина не ми се допаѓа и околината во која се наоѓа. Доколку добро го уредат и просторот би и дал 4.5 . Иако го преферирам византискиот стил, со сите негови карактеристики (материјалите и формата на објектот), и вој не е толку лош но за самата општина требаше да се направи еден соборен храм, кој би ги задоволил потребите на сите, но добро тоа друга приказна.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 04-Dec-2016 at 13:05
Кај помошниот објект воопшто не ми се совпаѓаат некако бојата на прозорите и вратите со бојата на фасадата.И некако се повеќе прават отстапки од рендерите.Не си ни замислував таква боја.Инаку се надевам на некое подобро хортикултурно уредување бидејќи е на многу ударно место.Инаку доколку планираа да прават соборна тогаш можеа да го искористат ова место ама да направат некоја стварно убава и голема црква а не на секое ќоше по една едвај забележлива.Се надевам дека по завршување на црквава ќе се среди и просторот околу нејзе поготово онаа полураспадната куќа која максимално го нагрдува просторот.Но има време сега ќе им бидат потребни најмалку две години да работат внатре.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11816
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 13-Dec-2016 at 20:27


фото: mkd.mk
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 14-Dec-2016 at 07:55
Prilicno visoka no sepak e dosta tesna. Inaku denovive pocnaa da rabotat vnatre. Donesoa mnogu skelinja,neznam kolku ke im bide potrebno za da pocnat so crtanjeto na freskite i kolku rabota gi ceka pred da dojdat do taa faza.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 12-Jan-2017 at 17:11
Еве една денешна.На градилиштето веќе 15-тина дена нема никаква активност.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11816
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 09-Mar-2017 at 19:24
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 31-Mar-2017 at 15:17
Денешна фотка.Деновиве почнаа да ги собираат скелињата а почнаа да ги демонтираат и бараките.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 02-May-2017 at 08:08
Фоткава е од пред неколку дена,уште нешто им текнало да доградат во дворот.А еве и една денешна,бараките се размонтирани на градилиште има 5-6 работници претежно работат на тој додатниот објект од претходната фотка.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11816
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 02-May-2017 at 10:11
Може да е за палење свеќи, сум видел нешто слично во некои цркви (мислам на она мало нешто што се гради).
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 02-May-2017 at 10:49
Mozno e da e takvo nesto. Na pocetok mislev deka nekakva fontana ke stavat,no mozebi toa ke bide podocna ako voopsto zamislile takvo nesto. Ke bide ubavo dokolku MPC uspee da go otkupi nekako placot kaj napustenata kuka i prostorot da go sredat so nekoj park namesto so beton.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11816
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 02-May-2017 at 18:00
Една моја од денес...

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 11-Jun-2017 at 18:22
Сега дојде ред и ова да го лепат со плочки а пред некое време поставија и крст.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 24-Jul-2017 at 18:52
Превземено од фб.Веќе месец и пол нема никаква активност.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 31-Aug-2017 at 17:46
Еве една денешна фотка.Кон средината на август повторно почнаа да се вршат градежни активности.Најпрво беше поставено озвучувањето на црквата и околу камбанаријата а деновиве најверојатно се врши ископ за поставување на ограда со тоа што она патче кое ја разделуваше црквата од руинираната куќа најверојатно ќе стане составен дел од дворот на црквата.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.267 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.